Skocz do zawartości

Mała prasówka nt. schronów w Polsce...


konger

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem w pewnej gazecie taką oto notkę: W Polsce znajduje się 7 tys. schronów dla ludności cywilnej. Może się w nich zmieścić z górą 500 tys. osób. Żaden z polskich schronów nie jest w stanie przetrwać ataku chemicznego, biologicznego lub nuklearnego."


I jak to rozumiecie??? To może są w Polsce schrony np. poniemieckie, które wytrzymają któryś atak?
Zastanawia mnie jeszcze ta podawana ilość osób, w Szczecinie przed wojną i w czasie jej trwania było miejsc w schronach dla 170 tys. ludzi, obecnie jest miejsca tylko dla 70 tys. Reszta zniknęła? Ale jakby nie liczyć to Szczecin ma 1/7 wszystkich miejsc w schronach?????? Czy jest to możliwe??

Pozdrawiam

Konrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennikarze różne rzeczy w gazetach piszą. Myślę ,że informacja z gazety uwzględniała głównie schrony jakie budowano w Polsce po II wojnie światowej.I prawdopodobnie autor miał na mysli, że istniejące schrony nie są wyposażone w urządzenia pozwalajace ludziom przeżyć ewentualny atak bronią ABC ( specjalne drzwi, układy wentylacyjne, zbiorniki wody pitnej). Sam schron falę uderzeniową powstałą po wybuchu prawdopodobnie by wytrzymał.

Tak na marginesie to z tego co podawała kiedyś prasa to w Albanii wybudowano tyle schronów, że każdy obywatel miał w nim miejsce do ukrycia ( to nie jest żart ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do broni chemicznej, to warto mieć przy sobie maskę pgaz, lub ewentualnie sam pochłaniacz. Polecam ludziom udającym się za granicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schrony z II W.Ś. praktycznie zostały zaniedbane, przerobione na kible, sklepy, bary, albo inne magazyny. Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze całkiem niedawno były plany rozśrodkowania ludności poza większe miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem
To co piszą to bzdury.Schronów mogacych przetrzymac atak nuklearny jest wiele.Jeszcze wiecej przeciwchemicznych a najwiecej przeciwlotniczych.Wykorzystane maja byc w razie czego obiekty takze poniemieckie. Wiekszosc tych nadajacych sie do uzytku (LS-deckungsgraben, LS-Bunker)nadal ma w pieczy OC a to ze sa w nich sklepy, kible, magazyny nic nie przeszkadzaq bo dzierzawcy maja 24h na opuszczenie ich w razie czego no i zakaz stawiania w nich dodatkowych konstrukcji.Najwiecej obiektow popruskich i poniemieckich ma docelowo sluzyc jako ukrycia czyli schrony na wypadek ataku powietrznego (bez hermetyzacji).Najwiecej obiektow powstalo powojnie.Zarowno dla ludnosci cywilnej jak i wladz, wojska, zakladow przemyslowych, szpitali itd.I sa to nieraz obiekty naprawde olbrzymie i doskonale wyposarzone.Wiele jest specjalistycznych schronow np. punkty sterowania fabrykami, centra lacznosci, magazyny zywnosciowe itd. A artykul ten mozna miedzy bajki wsadzic.
Co do Szczecina to na pewno kolega ma racje z liczba ukryc ale...Dla np. Torunia Polacy w 1936-39 oraz Niemcy do 1945 przygotowali plany ukryc dla ludnosci ktore mialy takze pomiescic okolo 60-80% mieszkancow.Nie nalezy sie tu sugerowac liczbami gdyz wiekszosc z ukryc to... szczeliny przeciwlotnicze czyli niezadaszone nawet rowy ziemne.Wyjatkowo nieprzystajace do warunkow wojny chemicznej czy atomowej.Za to LS-Bunkry zarowno nadziemne jak i podziemne spelniaja wymogi nowych wojen doskonale.Pozdrawiam
Słoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Slomy_; Nie wiem kolego zkąd wziąłeś to co napisałeś ale w tym co napisał Konger jest wiele racji. Wystarczy że dokładnie przeczytasz raport NIK dotyczący OC a dowiesz się całej prawdy jak to stoi. Raport jest co prawda z końca 1988 r. i podaje że mamy 4% WSZYSTKICH schronów OC które dają schronienie dla ok. 1 210 000, ale trzeba przyjąć że przez ten czas zniknęło wiele całych linii kolejowych (stacje ze schronami), zakładów pracy, oraz JW oraz innych placówek pod którymi owe schrony istniały przez co praktycznie przestały figurować w spisach, albo są tylko na papierze. Także z powodu obecnej zapaśći finansowej państwa nie liczyłbym na to że coś ruszyło w tym temacie.
Dlatego liczby które podaje kolega Konger wydają się w miarę aktualne. Zapraszam do miłej lektury:
http://www.nik.gov.pl/o_nik/rzecznik/skrot_prasowy/1998209.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktos z was jakies dane na temat schronów dla stolicy? Zwlaszca interesuje mnie schron w poblizu obecnej Komendy Glównej Starzy Granicznej na Mokotowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tyle:
Na terenie województwa warszawskiego znajduje się 2170 budowli ochronnych zapewniających schronienie 269.350 osobom. W celach komercyjnych (magazyny, archiwa, placówki usługowe) wynajmowanych jest 119 budowli ochronnych. Około 30% tych obiektów posiada kompletną infrastrukturę schronową w postaci agregatów filtrowentylacyjnych, klap schronowych oraz zapasowych zbiorników na wodę. Stan techniczny i stopień jej przygotowania do wykorzystania był zróżnicowany."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie