Skocz do zawartości

Vickers E


Rekomendowane odpowiedzi

Nic mi w tym opisie nie pasuje.
Na pewno to są Vickersy, więc 2 bat. odpada.
Prawie na pewno więc jest to las wokół Tomaszowa Lubelskiego - sam mam kilka zdjęć takiej kolumny Vickersów z tego pobojowiska.
Poza tym po bitwie pod Piotrkowem Niemcy nie zdobyli sprawnych czołgów, które dałoby się tak ładnie ustawić w kolumnę - po bitwie Tomaszowskiej jak najbardziej i to kilkanaście obu typów.
Niech się Mariusz wypowie, bo zdarzyło mi się ostatnio mylić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 388
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Strussiek, co do opóźnienia, to coś mi się kołacze, że ileśtam pierwszych postów 'świeżych' użytkowników jest chyba moderowane. I są publikowane dopiero, po weryfikacji przez moderatorów.

Literki w 'Trzesn' porównywałem z innymi literami opisu na odwrocie. Porównaj to 'r' z 'r' w 'Panzerregiment'. Moim zdaniem to ta sama literka, tylko że napisana dokładniej.

Pod Kolbuszową i Tomaszowem walczyła 4. lekka. Ale pod Łodzią jej już nie było.

Pozdr.
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie sie w tego rodzaju wykrywanki bawilem i jednej rzeczy sie nauczylem. Podpis jest na ogol najmniej wiarygodnym dowodem bo rownie dobrze mogla go zrobic osoba ktora informacje miala (?ustnie) z dziesiatej reki i niekoniecznie natychmiast zapisanej. W tym wydadku na dodatek z obcego kraju z obcym jezykiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wojną koło Kolbuszowej była miejscowość Trześnik, a nie Trześń.

Trześń (Tarnobrzeski) odpada - zero" lasów.
Pozostaje jeszcze Trześń (Mielecki) - są lasy w stronę Chorzelowa oraz Wólki Chorzelowskiej.

W Kolbuszowej walczyła" 2 Dywizja Pancerna.

P.S. Przyszło mi do głowy, że . Lotz" to może być w pobliżu czegoś, ale niekoniecznie miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piechociarz

Mój błąd, trochę się z tą 4. lekką pośpieszyłem - jeszcze ją sprawdzę. Z 2. pancernej pod Kolbuszową/w Kolbuszowej walczyły co najmniej części Pz. Abw. Abt. 38 oraz S. R. 2 (przynajmniej tak mówi przydział 2 poległych tam niemieckich oficerów).

Mam przed oczami starą C-K mapę sprzed Wielkiej Wojny i koło Kolbuszowej (SWW od niej) jest 'Trześń', a nie 'Trześnik'.

Inna sprawa, że pierwsza litera z 'Lotz' niekoniecznie musi być 'L', choć na taką wygląda...

Pozdr.
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@njorl

Oczywiście, pewnie że masz rację (chyba powinienem pójść spać :)) - coś mnie KOMPLETNIE zaćmiło.
Jak wół jest Trześń , Trześnik jest na drodze do Mielca przez Przyłęk, a my mówimy o drodze do Mielca przez Niwiska.

Co do samej walki, brali w niej udział:
SR2 ppłka v. Vaersta
I/4 Pz.R. ppłka Gablera
2/Pz.Abt. 38 kpt. Kramera

A zginęli (wg. http://www.volksbund.de/graebersuche/):
Hingst  Walter  Leutnant
Hesse  Siegfried  Leutnant der Reserve
Reinbacher  Rudolf  Schütze
Wohlfarth  Kurt  Schütze
Bogenmayr  Karl  Schütze 
Haubold  Johannes  Oberschütze 

Według Daleckiego: 3 Vickersy zostały na drodze bez paliwa, a pozostałe ze 121 kompanii brały udział w walce 9 września, a potem odjechały za San i dołączyły do Boruty-Spiechowicza lub Monda i walczyły pod Tomaszowem.
Według niejakiej pani Bołcun (która powtarza za panem Skowrońskim [nieżyjącym historykiem z Kolbuszowej]), 3 Vickersy zostały rozbite: jeden na Werynii, jeden w Dzikowcu, jeden koło Raniżowa.

Jednak F.J. Strauss, w swojej monografii o 2 Dywizji Pancernej, ani słowem nie wspomina o rozbitych czołgach w Kolbuszowej, mówiąc o walce jako: hauserkampf. Poza tym okoliczni ludzie nic o takim fakcie przez lata nie wspominali.

P.S. Jakiś oddział wydzielony z 4 Lekkiej sprawdzał Kolbuszowę 8 września od strony Sędziszowa Młp.
Zginął tu:
Dr. Kreft Wilhelm Hauptmann der Reserve

Wtedy przechodziła tędy 6 DP, 21 DG, 10 BK i całe mnóstwo innych.

Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli popatrzeć na te kilka fotek, które prawdopodobnie przedstawiają te samą sytuację (dzieki, Akcej), to mamy do czynienia z 6 wozami pozostawionymi w środku lasu (z braku paliwa?), z których następnie Niemcom udało się wyprowadzić 4 i ustawić w kolumnie pod ścianą lasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piechociarz
Można wiedzieć skąd masz informację o tym, że Hptm. d. R. Dr. Kreft służył w 4. lekkiej? W opisie jej działań nie znalazłem nic na temat walk pod Kolbuszową.

A wracając do tematu to dołączam się do prośby do akagi_FWP o źródło informacji na temat Tomaszowa Lubelskiego.
Opisy trzeba traktować z ostrożnością, co nie znaczy że zawsze są nieprawdziwe.

Pozdr.
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zdjęcie pochodzi z albumu jednego autora, który fotografował pobojowisko pod Tomaszowem Lubelskim - zdjęć zarówno Vickersow, jak i 7 TP jest tam kilkanaście.
Nie tylko zlokalizowaliśmy miejsca fotografowania, ale udało się na podstawie zdjęć znaleźć współpracownikom fundacji pozostałości po rozbitych pojazdach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie