Jump to content
Sign in to follow this  
pzl

Kb Ur wzór 1935 niewykorzystana szansa

Recommended Posts

Z Kepa Oksywska moze masz i racje, ja tylko snuje przypuszczenia. Co do zdobyczy niemieckiej w ogole polskiej broni, to malo sie pisze o tym, ze bron zosili Niemcom chlopi... Kiedy zaczynalem lata temu swoje spacery nad Bzura, kilkakrotnie starsi mieszancy tych terenow opowiadali, ze Niemcy wyznaczali miejsca w ktore nalezalo znosic bron i placili za to wódka i ziemniakami.I chetnych nie brakowalo.Zreszta tam bron rzadko wychodzila, jesli wziac pod uwage liczbe wojsk, ktore przewalily sie tam i ktore kapitulowaly.

A może tak jak Bjar koledzy którzy są szczęsliwymi posiadaczami elementów bądz łusek pochwalą się zdjeciami swoich zdobyczy?No i przede wszystkim jak to naprawdę z UR-em było. Tajny czy nie.Wojsko przeszkolone czy nie?Umieli go używac tylko strzelcy wyborowi czy wiecej zołnierzy?
Za kazde informacje zamieszczone z góry dzieki.
Pozdrawiam

jaca2003 Ty nic takiego, że czegoś nie wiesz na razie nie pisz i nie zaczepiaj też nikogo bo dowiedziałem się, że jest na nas dwóch bardzo dużo donosów chciałem napisać skarg za zaniżanie poziomu forum i Bocian chce nas usunąć dożywotnio... i wcale nie żartował! ps i broń Boże mi tu nie odpisuj na moją wiadomość bo pewnie i tak nie zdążę Ci odpowiedzieć.

Co do URa to znajomy mojego kolegi znalazl podobno URa w trakcie rozbierania jakies starej szopy. Ja tej borni nie widzialem, natomiast kumpel twierdzi ze brakuje w niej tylko zamka.

Ja kiedys dostałem namiar koło Tomaszowa Lub...panie tu wojskowe to panie cuda chowali panie i takie karabiny panie co to z nich czołgi strzelali..."Naryłem sie jak szczerbaty przy sucharach.A z rzeczy na U to w pobliżu widziałem kilka uli.Tak że dla mnie to żeczywiście broń legendarna.
Pozdrawiam

No to zacznijmy od poczatku.Ur i Herr MAroszek;))
Jakosc marna, bo to zdjecie zdjecia:)

Co do Blyskawic to w MWP sa ponad 2 i to grubo. U ruskich sa jeszcze dwa Morsy w tym jeden w Petersburgu, i teraz ciekawostka :), z tego egzemplarza zdemontowano przedni chwyt i zastosowano w eksperymentalnym egzemplarzu AK47 :D Nielepiej bylo zrobic nowy? Cuz ruska mentalnosc :)

Przeciez pisze, ze w MWP jest 5 i 1/2 Blyskawicy.Ta polowka to komora zamkowa z lufa.Chyba tylko dwa egzemplarze sa kompletne, ta co ja znalazl smieciarz na wyspisku (najlepsza stanowo) i chyba ta po kpr.podch.Mirku, znaleziona przy Jego ekshumacji.A jesli sie myle, to ta druga z ekshumacji powstancow z ul Barbary.

Ale my tu gadu gadu, a tymczasem Herr Maroszek rygluje...;)

O zastosowaniu danej broni na polu walki decyduje regulamin. Ustawienie samego działa nie świadczy o jego skuteczności. Ktoś je musi osłaniać, kierować ogniem itd..
Tak jest np. ze strzelcem wyborowym - to dowódca wskazuje mu cele i jest on tylko jednym z trybików maszynki do zabijania. Nie wiem czy w regulaminach pola walki z tamtego okresu uwzględniono taką broń, pewnie nie. Wydaje to się śmieszne, ale całe to wojsko opierało się i opiera na pewnych zalożeniach taktycznych. Jeżeli to tak bardzo utajniono, to dowódcy nie za bardzo wiedzieli co z tym fantem zrobić.
Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt; jak ten żołnierz mógł oddać kilka strzałów pod rząd. Kolba nie ma trzewika gumowego, kopnięcie musiało być potężne przy wzmocnionym ładunku prochowym. Strzelałem z SWD, w którym stosuje się wzmocnioną am. od m.in. PK.- kopnięcie jest zaj... . Po 5 wystrzale drętwieje ramie i ma się dość, mimo gumowego amortyzatora na kolbie.
Czy ktoś może dysponuje rysunkami lub zdjęciami UR?
Pozdr.

I...poszedl,zostawiwszy otwarty zamek;)
Jesli ktos czuje sie urazony, to ja bardzo przepraszam, ale dzis jestem z lekka, pod wplywem;)

No to moge tylko dodac do ostatniego zdania tego opracowania, ze wedlug niemieckich dokumentow, ze w styczniu 1941 sprzedano Wlochom 250 sztuk, a ostatecznie do makaroniarzy trafilo 630 sztuk Urów. Otrzymal on wowczas oznaczenie Panzerbusche 770(i)

Co do kopniecia w UR to poto jest oslabiacz na koncu lufy w postaci lumika plomieni" czy jak kto tam woli, roznie to sie nazywa. Znana jest proba przerobienia Ur-a na obrzyn ktora (po usunieci oslabiacza) skonczyla sie urwaniem ramienia strzelajacego.

A moze ktoś wie jak było z UR-ami przy przekraczaniu granicy Rumuńskiej czy Węgierskiej?zakopywali po naszej stronie czy zdawali już po tamtej?
Pozdrawiam

Michalczewski to jest bardzo ciekawe mozesz cos bliżej(z tym obrzynem)?A z drugiej strony to polski chłop potęgą jest i basta.Wszystko potrafi przystosowac do potrzeb gospodarstwa.
Pozdrawiam

Heniek mowil ale Marian odpowiedzial Ja nie dam rady, Ja n i e d a m rady? To patrz" i poszlo... Moze powiem cos za co wielu moze sie nispodobac :). Czlowiek to czlowiek trzeba go zalowac jednak zal mi bardziej sprzetu bo byl w ladnym stanie. BYL :(
Co do ilosci w zbiorach prywatnych to spora ilosc Ur-ow trafila do USA z zasobow Finow. Jak unas bylo by inne prawo wzgledem kolekcjonowania takich przedmiotow to trafily by do nas a tak, figa z makiem. Co do ilosci w polsce to 50sztuk w rekach prywatnych to chyba liczac tylko te w oksydzie. Sprzet niejest tak zadki jak sie niektorym wydaje tyle ze jest to towar deficytowy i zadko wyplywa w chandlu a juz napeno nie na gieldach.
Czy czesto widzicie Visy w oksydzie na gieldach militarnych? Raczej nie, co nieoznacza ze jest ich w polsce tylko np.75 sztuk w ladnym stanie.

08:00-Wies zabita dechami.
09:00-Marian i Heniek siedza przed barem Motylek" i racza sie jabcokami".
09:30-Poczatek dyskusji:
Heniek-Ty Marian moze bysmy zabawili sie w mysliwych?
Marian-Ale czem? Ty masz bracie pypeszke a ja tylko tom armate.
Heniek-a co niedasz rady jom przerobic jak Stasko swojego musera". Niedasz rady?
Marian- Ja niedam rady? Ja? Ja niedam rady to hoc i patrzaj
10:30 Marian prosi swojego szwagra Bohdana o flyksa"
11:00 Marian w towarzystwie Henka tnie lufe (coby wlazl do fiata 126p Henka) swojej armaty zwanej przez cwoniakow z miasta Kb UR" Chcieli oszukac Mariana proszoc o sprzedaz armaty" za 2tys i zgnilej skrzynki za 30zl Rozbuj w bialy dzien dobrze ze Heniek mial pepeszke podreka. Miastowe wracali do domow na piechote.
12:00 Laduja sprzet po niezbednych przerobkach do samochodu Fiat 126p Pasuje jak ulal miedzy kierowca i pasazerem ino biegi trudno zmieniac. Marian laduje tez 5 pociskow do armaty.(chyba specialne na polowania bo takie dlugie)
13:00 Dojazd do lasu i przygotowanie do akcji
14:00 Jest dzik. Heniek wali caly magazynek z pepechy ale chybia bo pepeszka wali na wszystkie strony i ma zasieg ok.10m. Marian rozklada sprzet i dokladnie o
14:07 Nastepuje bardzo widowiskowa scena urwania ramienia, prawego.
14:30 Heniek schowal pepesze i armate". Dzwoni na policje i po karetke pogotowia. Zezanje ze podczas zbierania grzybow (malo znalezli bo byl Luty) Marian zostal postrzelony przez klusownikow z Miasta. (miastowe hamy)

To jest oczywiscie najbardziej prawdopodobna wersja tego zdazenia.:)

Swojego czasu w Czerwonym Borze zaczepili nas miejscowi z jednej z licznych wsi pod nazwa Krajewo (tam tych Krajew jest ze 4;) z pytaniem czy granatow nie znalezlismy, bo oni bardzo chetnie je nabeda.Okazalo sie, ze goscie mieli jakis wykrywacz i tez dlubali w okolicach.Znalezli kilka skrzynek z zapalnikami do polskich granatow, ale potrzebna im byla reszta.Jak zapytalem po co im taki komplet, popatrzyli jak na kretyna i mowia, ze przeciez tyle yb mozna nalowic".Za drugim razem odwiedzilem ich, bo bylem ciekaw, czy moze cos znalezli.Mieli skubancy polska 28-ke z drewnem, ale poniewaz lezala zawinieta w szmaty w stodole juz tydzien, drewno zaczelo sie sypac.NA moje propozycje odkupienia, metnie zeznawali,ze tak,, ze nie, ze pozniej, ze nie wiedza itp. W koncu zaczeli podpytywac, czy z tego sie da karabin zrobic do polowania.Wygladali na niezle zdeterminowanych.Poszedlem kopac w las.Kiedy zajrzalem do wsi trzeci raz, okazalo sie, ze juz ich zamkneli za klusownictwo i nielegalne posiadanie broni:))