Jump to content

Kb Ur wzór 1935 niewykorzystana szansa

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 332
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Do zbyszka33!
Nazwa Ur wzięła się z tego, iż na konkurs na kbppanc. trzeba było nadsyłać prace w zalakowanych kopertach opatrzonych kryptonimem. Maroszek z Felsztynem tak właśnie opatrzyli swój projekt. Wystepuje on też w aktach CAW. Wyjaśnienie tego typu wycisnąłem też od samego Maroszka chociaż początkowo upierał się przy tej wersji, a rozpowszechnionej przez niego po wojnie. Zreszta rozważano nazwę kbppanc.wz.37 ale ostatecznie pozostawiono pierwotną.
P.Z.
Co do ładownic to opowiadał mi kiedyś pracownik muzeum w Sochaczewie, że kiedyś dostali od chłopa kilka magazynków wykopanych na polu. Zgodnie z informacjami chłopa zostały one wykopane w ładownycy wykonanej ze skórzanych rzemieni. Resztki ładownicy chłop wyrzucił i tak pozostały tylko jego słowa...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
Czy któryś z kolegów jest w stanie zweryfikować informację podaną w ostatnim odcinku Było nie minęło" o przypadkowym ostrzelaniu z Ura niemieckiego pociągu pancernego w trakcie zajmowania Zaolzia? Sprawa wydaje mi się wielce nieprawdopodobna.
  • 4 months later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...
Witam
Do pnz59"
Ciekawe, że rozmawiał Pan osobiście z prof. Maroszkiem i nie wie, że jedynym twórcą Kb-Ur wz.35 był właśnie inż. Maroszek.
Wspomniany Felsztyn nie brał udziału w tych pracach.
T. Felsztyn należał do zespołu, który zlecił Instytutowi Techniki Uzbrojenia opracowanie innego karabinu dostosowanego do specjalnej amunicji. Ale to już inne zagadnienie.
Sumując - jedynym wynalazcą karabinu Kb-Ur 1935 jest Józef Maroszek
Do kiler p"
Co do opisu ostrzelania pociągu pancernego znam takie zdarzenie, ale z ostrzelaniem (skutecznym) niemieckich pojazdów opancerzonych. Było to w miejscowości Wola Gutowska pod Kockiem. Mogę dodać, że słyszałem również o zdarzeniu zestrzeleniu samolotu.
Pozdrawiam
  • 1 month later...
Szanowny Sokratesie, to Twój imiennik powiedział swego czasu wiem, że nic nie wiem..." - i tego się trzymaj. Tak się ułożyło, że prof. Maroszek był moim dziekanem i uczył mnie też wytrzymałości. Nie odpytywałem go o nic, bo gdzieżby 20-latek miał śmiałość. W niewiele lat później byłem wydawcą i redaktorem prowadzącym niewielkiej książeczki Janusza Magnuskiego, w której padło zdanie, że kb-ur jest dziełem Maroszka. Po jej wydaniu w redakcji pojawił się nie kto inny jak prof. Maroszek. I radość i satysfakcja - poznał mnie. A przyszedł tylko po to, żeby powiedzieć, że to nie on, że to Felsztyn, a on dołożył się nieznacznie tylko do konstrukcji zamka....Chyba mu powinienem wierzyć, nieprawdaż?
Skoro topic sie ozywil to sie odniose do pytania Kiler'a. Nie wierze w to ostrzelanie bo po prostu tej broni nie wydano wowczas bo niby po co? Byla takim duzym sekretem wlasnie dlatego ze stala na granicy skutecznosci. Gdyby potencjalny powazny przeciwnik wiedzial o jej istnieniu i poznal jej parametry, nieznaczne zabiegi dopancerzania mogly skutecznie jej przeciwdzialac. Ergo szalenstwem byloby wydawanie jej do takiej operacji jak Zaolzie gdzie potrzeba na nia watpliwa a utrata tajemnicy prawie gwarantowana.

I drobny off-top mam nadzieje ze wybaczycie: maluczko wiem o calej operacji. Pzeciez i strzelaniny byly, byli polegli, oczy calego swiata byly na to zwrocone, fotografow jak przyslowiowych mrowkow.... Czy episod doczekal sie jakiegos powaznego opracowania poza tradycyjnym juz slownym mordobiciem o aspektach moralno-politycznych tego wydarzenia?
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...