Skocz do zawartości

Kampania napoleońska


Gość kwant

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zapytanie dotyczące kampanii napoleońskiej. Na Litwie w okolicach Wilna jest wzgórze nazywane przez miejscowych Czapką Napoleona" oraz podobno tzw. mogilnik" - nazwa miejscowa - podobno zbiorowa mogiła uczestników owej kampanii. Czy ktoś coś wie na ten temat ewentualnie gdzie można znaleźć informacje. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pokazywali ekshumację masowego grobu z okresu napoleońskiego gdzieś na wschodzie. W grobach w sumie nic nie było oprócz kości. Te mają zostać przewiezione do Francji i tam pochowane.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!W pamietnikach F.P.de Se'gura umieszczony jest opis odwrotu W.Armii z Wilna w stronę Kowna.Milę za miastem,pod Ponarami natrafiono na krótkie lecz strome zbocze u stóp,którego utkneły setki wozów,dział,tysiące rannych.
Resztki karności prysły i zabrano się do grabieży.Rzucono się do wozów,myślac jedynie o tym by uprzedzić nieprzyjaciela i obładować się łupami.Rozbito wtedy furgon skarbowy i rozgrabiono dziesięć milionów w złocie i srebrze.W/g autora można było tego uniknąć obchodząc wzgórze.Epizod ten o tyle przysłużył się Francuzom że zatrzymał Rosjan,którzy zajeli się rabunkiem i nie poszli dalej dopóki nie zabrali wszystkiego,co można było zabrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu opublikowano inspirujący artykuł w anglojęzycznym (europejskim) wydaniu Newsweek'a" pt. Deciphering the bones".
Krótko: w okolicach Wilna, w trakcie realizacji inwestycji budowlanej odnaleziono masowy grób żołnierzy armii napoleońskiej. Prawodopodobnie znajduje się w nim kilka tysięcy szkieletów żołnierzy (m.in. polskich - na co wskazują resztki umundurowania i wyposażenia).
Niesamowite jest zdjęcie załączone do tego artykułu - szkielet w pozycji płodowej, jak gdyby ten nieszczęśnik kulił się z zimna; Pod nim i wokół niego setki kości i czaszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje i proszę o więcej. Dowiedzialem się, ale to nie są sprawdzone wiadomości, jakoby z tego wzgórza tzw. Czapki Napoleona" ,cesarz przyglądał się odwrotowi swoich oddziałów. Pozdrawiam.
Kwant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa historia,lecz jest to tylko piękna legenda.W nocy z 5 na 6 grudnia ok.22:00,cesarz opuścił swoją ostatnią kwaterę w Smorgoni.Mianując wcześniej naczelnym wodzem króla Neapolu.Przez Wilno przejechał niepostrzeżenie.
10-go był już w Warszawie,dokładnie tego dnia Francuzi opuścili mury starej stolicy wielkich książąt litewskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku przyszłego miesiąca będę w Wilnie to się rozejżę. Wiesz gdzie dokładniej jest to wzgórze? Tak przy okazji 2 pytania:
Czy można (jak to jest z prawem) zabrać wykrywacz i poszukać w okolicach Wilna?(a Polaków to tam nie lubią, więc nie chcę problemów z tamtejszą policja)
Znacie jakieś ciekawe muzea wojskowe, czy fortyfikacje w tychże okolicach, mam jeden dzień wolny i chcę go owocnie wykorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Co do Wilna i okolic to mieszkańcy są bardzo serdeczni w stosunku do Polaków, większość z nich to Polacy, a w Wilnie bez żadnych problemów można dogadać się po polsku. Co do policji, to lubi kasę ;-))). Uwaga na samochody - jeżdżą jak wariaci, ale drogi mają ekstra. Co do muzeów, to polecam kościoły św. Piotra i Pawła, św. Anny, Katedrę. Jeżeli chodzi o typowo militarne obiekty to nie wiem, gdyż sam też nie miałem zbyt dużo czasu, żeby szukać. W okolicach Auksztadvaris (pol. Wysoki Dwór) działała podczas II wojny światowej partyzantka litewska, polska i po zakończeniu działań wojennych ukrywali się w lasach Niemcy. Rosjanie polowali" na nich , za pomoc wielu litwinów dostało kulkę. Pozdrawiam. Kwant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Mam taki pomysł: gdybym wybierał się na Litwę i był zielony" tak jak jestem :),to spróbowałbym uzyskać informację od ludzi,którzy tam kiedyś mieszkali.W niektórych miastach istnieją Towarzystwa zrzeszające byłych kresowiaków",Polaków i Litwinów.Można pójść na ich spotkanie i porozmawiać.Zapewne będzie to korzystne dla wiedzy,a może zaowocować jakimś ciekawym miejscem lub dałoby mi kontakty już na miejscu.Pozdrawiam f.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam.
Jestem już po wyjeździe do Wilna. Mam tekst z „City Paper- Balticworldwide”, pod tytułem „the Napoleon graves” – „Groby napoleońskie”.
Pod Wilnem (2 km od centrum) w czasie budowy osiedla odnaleziono grób z 2000 szkieletów. Na początku sądzono iż są to groby z ww2, bowiem teren ten zajmowała armia czerwona. Jednak odnaleziono przy szczątkach – monety, guziki, krzyżyki, obrączki, klamry od pasów, obuwie i resztki mundurów z okresu napoleońskiego.
W 1812 kiedy armia napoleońska wycofywać zaczęła się z Moskwy, z pół miliona żołnierzy, do Wilna dotarło 40 tysięcy. Jednak w mieście nie było jedzenia i schronienia. Dochodziło do przypadków kanibalizmu, zaś temperatura wynosiła minus 30 stopni. Powybijane okna w szpitalach i mieszkaniach zasłaniano szczątkami poległych. Po wkroczeniu Rosjan był problem z chowaniem zwłok, bowiem była zamarznięta ziemia. Próbowano kremacji, jednak dym był zbyt dokuczliwy, w końcu pochowano żołnierzy w wykopanych wcześniej umocnieniach ziemnych. Tak więc Francuzi sami kopali dla siebie groby.
Wszystkie wydobyte szkielety zostały przebadane. Były wśród nich szkielety kobiet i nastolatków, żaden z poległych nie miał śladów po ranach. Ranni umarli wcześniej. Wiele szkieletów znaleziono w skulonej pozycji, czyli tak jak zmarli chroniąc się przed zimnem. Odnaleziono kolejny grób z 2000 szkieletów, a oczekuje się iż spoczywać tam może ok. 20000 żołnierzy. Co do samego Napoleona to opuścił on Litwę wcześniej i udał się do Paryża.
Aktualnie większość szkieletów jest w kaplicy na „Antakalnis Cemetery”.

Na miejsce gdzie były groby nie dotarłem z braku czasu, oraz.....koszmarnej pogody. Było minus 12, silny wiatr. Co dopiero minus 30 jak w 1812!!!!!
Kolekcja broni jest w bastionie na starówce, (z 10 minut od Ostrej bramy), ale niestety nie miałem czasu by ją odwiedzić.

Pozdrawiam

mietek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolekcję broni w bastionie ( Vilniaus Artilerijos Bastionas ) to jest ona bardzo uboga - troche eksponatów broni XVII-wiecznej ( wiele kopii ), natomiast sam obiekt prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie wewnątrz.

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pół roku temu byłem na Litwie (początek maja). Oprócz zabytków w Wilnie warto odwiedzić Troki (28km od Wilna) znajduje sie tam wspaniały zamek na wyspie. Coś wspaniałego!!!
Polecam Wilno-przewodnik turystyczno krajoznawczy" Juliusz KŁosa.
W Wilnie zwiedziłem sklepy" z antykami, co do cen to są takie jak w Polsce.
A co do bitew to znalazłem wzmianke, że w drodze do Troków znajdują się Góry Ponarskie. Pamiętne niefortuną bitwą gen. Giełguda z Rosjanami w 1831r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Cześć.
Wprawdzie stary to wątek, ale może ktoś jeszcze się zainteresuje.
Moja babcia przed wojną mieszkała w majątku w okolicach Iwieńca/Baranowicz. W jednej z jej opowieści pojawił się, jako cenna pamiątka rodzinna, list podpisany jakoby przez Napoleona w którym dziękował on mojemu przodkowi za gościnę. Czy ktoś może mi jakieś źródła podać w których mógłbym zweryfikować prawdziwość tej opowieści?
List ten, wraz i innymi pamiątkami został przez moją babcię opuszczającą majątek dobrze schowany... Ale to juz zupełnie inna historia.

Pozdrawiam
Marcin H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Przeglądając fora wszedłem na ten wątek
Mam pytanie może mi ktoś pomoże
Gdzie mógłbym znaleść jakieś informacjie właśnie
na temat pobytu wojsk napoleońskich na terenie
dzisiejszej wielkopolski." chodzi mi o jakieś ksiazki
itp.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie