Skocz do zawartości

Brygada Swietokrzyska NSZ-1945r.


Rekomendowane odpowiedzi

Nie bierz tego tak do siebie. Chciałem powiedzieć, że potępia się Brygadę a o łącznikach w AL, GL i grupach zbrojnych Żydów przysłanych przez nkwd która byľa równie zbrodniczą formacją co gestapo, to jakoś cicho.
Brygada na pewno nie była, żadną jednostką kolaborującą. Czy jakieś postulaty i oczekiwania, prócz kierunku marszu na Pragę spełniła? Czy walczyła ramię w ramię z jakąś niemiecką formacją?
Jak sobie wyobrażacie kontakt z Niemcami? Gołębiami, komórkami, czy bei email? Ciekaw jestem kto kogo wykorzystał czy Fuchs Brygadę czy ona jego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyr (443 / 1) 2018-08-13 17:50:37

A ja, głupi- przyznaję, łudziłem się, że ylko" Les odpisuje na zasadzie A u was biją murzynów"...


PS

...grupach zbrojnych Żydów przysłanych przez nkwd..."

To mnie zaciekawiło- masz jakieś informacje, o Żydach/żydach przysłanych gromadnie przez NKWD lub Centralny Sztab Ruchu Partyzanckiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erratum:
Łączników nkwd w grupach zbrojnych Żydów.
tak jest, jak żona, córka i koty co chwila rozpraszają;)
Ja Ci tu elaborat dlaczego te murzyny" w postaci wymienionych org. zbr. lewicowych powinni wpierdy dostać a Ty mnie znów swoje;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zerwą połączenie, ale znów Cię w ciemnicy zamkną..
O herbacie i suchym chlebie- co by dla Twojej linii nie było kiepskim pomysłem.

Tak, czy inaczej- ani BŚ była największa, ani czysta" od układów z Niemcami.
A co do walk z A.Cz., to można policzyć, ile ona potyczek miała a ile, dla przykładu, IV czy V Brygada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w ogień za nimi bym nie skoczył, ale wiem, że wojna ma swoje prawa.
A mając do wyboru pewną śmierć w kraju czy próbę przedostania się na Zachód to jednak perspektywa Łączki nie jest pociągająca. Ale trzeba pamiętać, że to było wojsko i decyzję podejmowało dowództwo, demokracja tam nie miała zastosowania, głosowania nie przewidywano. Poszli tam gdzie prowadził dowódca.
Nawet gdy byli w Bawarii, Sowieci żądali wydania ich. Sojusznicy tym razem nie zdradzili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Bjar. Przecież o tym referacie już było... Przeszkolili i wysłali kilka grup do Polski i to by było na tyle. Kontakt się urwał i nie z przyczyn dekonspiracji a brakiem jakiejkolwiek chęci współpracy. Trzeba było by mieć nierówno pod sufitem, żeby stawiać na zdechłego konia jakim były Niemcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małej wiary jestes. Weź pod uwagę, że do tej pory nikt nie grzebał za BŚ w szkopskich archiwach. Zresztą zobacz, jakie rzeczy u nich wychodzą na temat Września czy okupacji np. więc czemu by nie o BŚ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 80 lat szukają dowodów na kolaborację Bohuna i jego żołnierzy i rezultat ciągle ten sam, nima panie dobrodzieju. Ale siroty po Moczarze i Brystygierowej będą szukać dalej, bo nigdy nie przyjmą do wiadomości, że taktyczne kontakty z Niemcami były tylko tym i niczym więcej.    

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, les05 napisał:

Już 80 lat szukają dowodów na kolaborację Bohuna i jego żołnierzy i rezultat ciągle ten sam, nima panie dobrodzieju. Ale siroty po Moczarze i Brystygierowej będą szukać dalej, bo nigdy nie przyjmą do wiadomości, że taktyczne kontakty z Niemcami były tylko tym i niczym więcej.    

Ja również uważam, że w tym przypadku określenie "kolaboranci hitlerowców" nie jest właściwe, bo bardziej tu pasuje "braterstwo broni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, les05 napisał:

Już 80 lat szukają dowodów na kolaborację Bohuna i jego żołnierzy i rezultat ciągle ten sam, nima panie dobrodzieju. Ale siroty po Moczarze i Brystygierowej będą szukać dalej, bo nigdy nie przyjmą do wiadomości, że taktyczne kontakty z Niemcami były tylko tym i niczym więcej.    

Naciśnij "guzik" i kto wiadomo kto się pojawi w temacie ?

Ps A tak w temacie kolaboracji i taktycznej współpracy - czy powinniśmy krytykować żołnierzy Berlinga ? W końcu zgłosili się do Armii Czerwonej, tej samej co zaatakowała Polskę jako sojusznik Hitlera. Może powinni honorowo umrzeć w łagrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura:

- Jura współpracujący z Fuchsem, do NSZ, udanie, wrócił jesienią 1943 roku. Do daty 44/45 jeszcze rok brakował, więc trudno w tym przypadku pisać o "taktycznej współpracy".

- WP, Berling, itp są na cenzurowanym i nie bardzo jest w Ich przypadku stosowane rozgrzeszenie, że się ratowali

- "Może powinni honorowo umrzeć w łagrach" Znaczy się wszyscy, którzy wypełnili, skandaliczne*,  rozkazy o PW, Akcji Burza, czy po prostu nie uciekli z zajmowanych przez A.Cz. terenów, to.. osoby o nienachalnej inteligencji?

 

* wg mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, takafura napisał:

Ps A tak w temacie kolaboracji i taktycznej współpracy - czy powinniśmy krytykować żołnierzy Berlinga ? W końcu zgłosili się do Armii Czerwonej, tej samej co zaatakowała Polskę jako sojusznik Hitlera. Może powinni honorowo umrzeć w łagrach ?

Szli wyzwalać Polskę z pod okrutnej okupacji niemieckiej. Wzięli udział w zdobyciu Berlina, ustawiali słupy graniczne na Odrze i Nysie Łużyckiej, walczyli z UPA. Mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie