Skocz do zawartości

Zdjęcia z Września 39'


Gość Bodziu

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepsze jest to zdjęcie. TKS z działkiem FK 20 mm. Jedyne jakie widziałem. http://www.chrito.users1.50megs.com/photos/2leipolen/leipolen39.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawia, co ta za dwie antenki" wychodzą z dachu zaraz za jarzmem działka. Czy w tych TKS-ach były już jakieś środki łączności? W sumie były to przecież najnowsze maszyny, dostarczane dopiero w '39-tym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: fotografia jest negatywem - jarzmo działka powinno być z prawej strony pojazdu.
Po drugie: łączność w TKS polegała na porozumiewaniu się między czołami za pomocą chorągiewek. Na widocznych na zdjęciu drutach przyczepiano chorągiewkę i wystawiano na zewnątrz przez specjalne tulejki. Ogólnie były jeśli mnie pamięć nie myli 3 takie tulejki. Na zdjęciu druty są wyciągnięte, lecz nie widzę chorągiewki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to by w zasadzie wyjaśniało sprawę. Inna rzecz, że tych tulejek nie widać na większości zdjęć, a także rysunków TKS-a. Udało mi się odnaleźć jedną na zdjęciu zwykłego TKS-a, bardziej na środku dachu", niż nad miejscem dowódcy. Wydaje mi się, że taka tulejkę ma też TKS w Kubince, ale zdjęcie które mam jest zbyt ciemne i nieostre. Dotychczas myślałem, że chorągiewki te wystawiano po prostu przez liczne okienka" tankietki, ale przyznaję, że w warunkach bojowych byłoby to mało praktyczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.odkrywca-online.pl/galerie/wrzesien/tks(1).jpg

Okazuje się, że chorągiewkę taką idealnie widać w akcji" na obu zdjęciach H.Jaegera przedstawiających kolumnę zdobycznych TKS-ów (na pierwszym w kolumnie). Wstyd, że nie zauważyłem tego wcześniej.
Może ktoś potrafi powiedzieć, co oznaczała czerwona chorągiewka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie