Skocz do zawartości

Polski zołnierz w 1939 roku


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W kwestii rekonstrukcji
Narazie chyba nie ma jeszcze nikogo kto miały w 100% ukompletowane umundurowanie i opożądzenie nowego wzoru.
Kiedy to będzie gotowe można się zabirać za wynalazki :-)

Sam niedługo będę miał komplet umudurowania starego wzoru czyli mundur i połaszcz wz. 19. Spodnie już mam :-))

Niestety nie prętko się w tym wszystkim pokażę bo w oddziale musi być standaryzacja :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo moich pytań w innym wątku nie mam fotki plecaka norweskiego z bliska. Jednak z tego co widzę można go zrobić na bazie czechosłowackiego powojennego - starsza wersja z lat 50-tych. Problem tylko dorobić szelki.
Jako kociołek może być menażka bułgarska, praktycznie identyczna (czyli też bazująca na austriackiej).
Mundur zaś to inna historia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zdjęcie przedstawia dwóch żołnierzy 1 Pułku Saperów Kolejowych z Krakowa w 1924 r. Jaki to jest wzór munduru - wz 19 czy moze jakiś inny ? Według mnie był to ich mundur wyjściowy bo na zdjęciach z zajęć koszarowych żołnierze byli w kurtkach typu gimnastiorka" ze stójką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Aby nie zakladac nowego watku.

Kiedys czytalem, iz w czasie mobilizacji czesc zolnierzy zgodnie z zaleceniem zabierala wlasne, prywatne menazki, sztucce, plecaki - najczesciej turystyczne, harcerskie czy pozostale po ww1.
I tu pytanie. Czy wynikalo to z jakiegos rozporzadzenia? Wydano jakas instrukcje? Jesli tak, to co tez zalecano zabierac ze soba?

Dalej, jak npo widac w ksiazce Armia Pomorze 1939" w czasie zbiorki FON zbierano tez bagnety, szable i inne dziwne rzeczy wojskowe. Co sie dalej z nimi dzialo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdażały sie przypadki że nie wydawano wcale niektórych elementów wyposazenia czy umundurowania, np hełmów czy plecaków.
Kilka lat temu w naszej obecnej armii panowała podobna pstrokacizna jeżeli chodzi o umundurowanie. Nasza polska oszczędność czy jak kto woli praktycznośc powoduje zjawisko donaszania zwłaszcza w okresie wprowadzania nowych wzorów. Równie różnorodnie umundurowani byli niemcy w końcowym okresie wojny i wydaje mi się że mnogość wzorów pozwalała żołnierzom dopasowac um undurowanie do swoich potrzeb, chociaż wygląd takiej armii odbiegał od idału.
Mnie natomiast dziwi występowanie zjawiska pstrokacizny mundurowej w dobrze zaopatrzonej armii amerykańskiej. PLaszcze, bluzy, spodnie, pokrowce, manierkih wzorów, często bardzo róznorodne nawet w obrębie jednego oddziału. Co prawda nie było to zjawisko programowe" ale zołnierze bardzo często nosili to co iw czym im było wygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając od głównego wątku a wracając do tematu postu... Mnie zawsze nasze mundury z 39 jak i z 44 wydają się strasznie hmmm... staroświeckie. Są ładne ale takie nie bardzo ojowe" jeżeli wiecie co mam na myśli. To samo tyczy się wszystkich państw europejskich. Dopiero pózniejsze kamuflażowe umiformy niemieckie, czy brytyjskie poza batteldressem są w miere nowoczesne. Mundury amerykanskie sprawiają wrażenie niechlujnych ale wzory zwłaszcza M43 są bardzo nowoczesne moim zdaniem.
Snując te rozmyślania zainspirowane powyższymi zdjęciami wpadłem na pomysł aby może zrobić tak dla porównania zestawienie mundurów różnych armi ale z 39 roku. Robił to już ktoś. Polski mundur mimo wszystko jak mnie pamięć nie myli zbierał wysokie noty. A jak było w innych krajach? Niemcy tez donaszali hełmy m17 itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zależy co masz na myśli mówiąc o polskim mundurze.
Pamiętaj, że wzory były co najmniej dwa – wz. 19 i wz. 36.
Do tego mamy jeszcze „formy przejściowe”, czyli przeróbki wz. 19 na wz. 36 i mundury drelichowe.
W kwestii piękności natomiast mogę powiedzieć, że o ile dobrze pamiętam niemieckie mundury były projektowane przez „stylistów”, to polskie miały być przede wszystkim proste, funkcjonalne i o dużej wartości na polu bitwy.
Dlatego właśnie polski mundur w porównaniu z niemieckim wypada o niebo lepiej (przede wszystkim dzięki doskonałemu kamuflażowi - kto nosił na sobie takie polskie khaki ten wie jak wygląda sylwetka żołnierza na np. leśnej ściółce).
Zresztą dostrzegli to sami Niemcy, nie wyciągając z tego właściwie dalszych wniosków.
Pozdrawiam, MAB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi przyszło do głowy w kwestii ,,donaszania'' starszych modeli umundurowania - to przede wszystkim praktyczność i oszczędność. Skoro bowiem magazyny pękają w szwach od elementów umundurowania w stanach - nomen omen - magazynowych :-) to dlaczego nie ,,donaszać''? Armia amerykańska, choć kasy jej nie brak zwłaszcza na umundurowanie (wystarczy spojrzeć na Wietnam - trzy typy munduru dżunglowego, trzy garnizonowego, erdle, że o pięciu wersjach tiger stripes nie wspomnę; z pięć rodzajów butów (trzy rodzaje dżunglowych do tego zwykłe garnizonowe no i spadochroniarskie corcorany); dwie wersje oporządzenia - bawełna i nylon, ech już mi się kręci w głowie :-)) tak robi. Inna rzecz, że od tego kolekcjonerzy, którzy chcą systematyki, dostają białej gorączki, no ale nie my jesteśmy - że tak się wyrażę - targetem dla Szefostwa Intendentury :-D Swoją drogą przy tak wielkim misz-maszu w wojskach amerykańskich, kolekcjonowanie ich wyposażenie nie jest trudne - wszystko, no prawie, jest. Albo oryginały albo świetne repliki. A Wojsko Polskie??? Jak zacząłem tworzyć oporządzenie i umundurowanie piechura z września 39 to się dopiero zdziwiłem. I zmartwiłem, że tak niewiele zostało do naszych czasów. W końcu nasza armia z 1939 roku nie była taka wcale mała. Gdzież więc u licha się podziały mundury, rogatywki, maski, pasy, bagnety, hełmy???? Trochę mnie to gnębi, przyznam. Co więcej - jak nasze dzieci za 20-30 lat będą chciały rekonstruować LWP to skąd wezmą moro deszczyk, albo żabkę? Albo opinacze? Z Ebaya? :-)
pozdr
w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bark orginalnych egzemplaży polskiego sprzętu to powodem tego stanu rzczy jest poprostu ogromna bieda. Wszystko co się dało było wykrzystane aż do kompletnego zużycia. Dlatego mudury sa żadkością a np. pasy żołnierskie jeszcze łatwo kupić (większa trwałość)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie co do tej pstrokacizny w ON nie był bym taki pewien chłopaki z ON byli umundurowani biednie ale za to jednakowo.

a tak na marginesie jake moga byc jeszcze troj komorowe ładownice inne niz od mauzera???



Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schreku, co do ON to zalezalo. Oddzialy ON Slaskie i Pomorskie czesto byly umundurowane zupelnie OK. Czytalem relacje ze w innych rejonach bylo czesto inaczej. Np w relacjach 10BK pisza o baonie ON w strojach regionalnych goralskich z opaskami na ramieniu. Oj zeby miec fotke do zrobienia modelu!

Co do opisania munduru nowego jako wz 36 to trzeba ostroznie bo niektore jego elementy byly wz 37.

Pozdr
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee krzysztof a ja czytałem w bohne i tym drugim co npisał takie tomisko o ON ze te stroje regionalne to bujda na resorach ale moze jednak nie ....
czy to czytałes w jakis relacjach ???

w WLkp ON tez nie było az tak zle ;-)


Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem w relacji, ale ... z relacjami roznie bywa. A cos mi po glowie chodzi ze byla jakas fotka w popularnej przedwojennej publikacji dla rezerwistow jakichs wojakow On czy rezerwowych wlasnie w takich strojach. Moze i stad sie ludziskom zasugerowalo. Ja z zasady nigdy sie nie upieram tak czy siak chyba ze sam widzialem, dla pamieci sfotografowalem i na fotografii napisalem co kiedy i jak:)

Pozdr
Krtzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w relacjach pojawiaja sie informacje o wydawaniu starych, czasem brudnych i zniszczonych mundurow (w Gdyni zolnierze odmowili obrania sie w nie, ze wzgledu na ich stan), uzywanie drelichow roboczych, czy mundurow marynarskich (LOW, czy flotylli pinskiej) na ladzie.
Pytanie jest oczywiscie co z to byly za stare mundury".
Dalej, jak bylo ubrane PW, czy inne paramiliarne wcielone do WP?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pw było munurowane w drlelichy wz36 tak jak ON lub i gimnastrojki (koszulo-bluzy)

w drelichach poszła na wojne np. szamotulska kompania PW

cos mi sie kołacze po głowie ze chyba jesli Pw było wojsk technicznych to mieli konbinezony ale za to głowy nie daje !!!!!!! i jest to infrmacja bardzo nie sprawdzona



Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - mogl sobie gostek wsadzic dla fasonu bo akurat mial i to co jest przedstawione ma pokazywac strzelanie na odznake strzelecka raczej niz cos stricte wojskowe. Zreszta nie o to chodzi - po prostu ksiazka byla popularna i stad moglo ludziskom utkwic w pamieci..:)

Ale gratuluje spostrzegawczosci:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie