Skocz do zawartości

Polski zołnierz w 1939 roku


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Kwestia do dyskusji.
Jak tak na prawdę wyglądał polski żołnierz w 1939 roku, w co był wyposażony?

Wszyscy wiemy o mundurach ostatniego wzoru, wyposażeniu z lat 30-tych. Tak też wyglądają rekonstrukcje jak np. Bzura.

Jednak czy faktycznie tak wyglądali Polacy?

Kwestia pierwsza - mundury.

Przyglądając się fotkom jakie wstawiłem, widzimy różne bluzy, czapki, może ktoś potrafi je lepiej zidentyfikować?
W wątku o guzikach ktoś napisał, iż znajduje 50% na 50% guziki wz30 i 17/19. Czyli starsze modele bluz były powszechne w użyciu. Jednak nie jest to też sprawa oczywista, bowiem polskie guziki wszywano też do mundurów ex.zaborczych, czy USA. Czy mogły takowe mundury przetrwać do 1939 roku? Częste są informacje o braku mundurów we wrzesniu, no na Oksywiu wydano stare brudne mundury i żołnerze odmówili udziania się w nie, marynarze Kleberga po spieszeniu nadal mieli białe mundury, bo innych nie było. Czy w takiej sytuacji użyto mundury z ww1, czy nadal w 1939 były w magazynach?

Oporządzenie.

Sprawa jeszcze bardziej skomplikowana. Mundury się dość szybko zużywają, jednak ładownice, menażki to już nie.
Po 1921 roku było tegz wiele, co dalej się z nimi stało?
Przecież nie kasowano by ładownic mauzerowskich bo były czarne, nie brązowe? Menażki nijak nie traciły swej użyteczności. W końcu od 1920 do 1939 minęło tylko 19 lat.
Widomo, iż sprzęt z ww1 był w użyciu w 1939 jednak na ile powszechnie? Ktoś wykopał ładownicę mannlichera na pobojowisku 1939, czy ostantnie znalezisko bagnetów zastępczych. Na ile powszechny był to proceder?
Jak kompletowano zestawy oporządzenia?
Np tylko ww1, czy nowe+brakujące z ww1?
Jakieś koncepcje?

Jak ktoś ma fotki z 1939 (nie przed 39 z manewrów, bo tam są wszyscy regulaminowo odziani) to proszę o wstawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mundur z USA z guzikami 17, czy 19 jest w muzeum w Poznaniu, używany na pewno lata 20-te, tylko do kiedy?
We Wrocławiu w Arsenale jest obraz żołnierzy na ćwiczeniach (o ile pamiętam połow 30-tych) mają amerykańskie ładownice.
Na fotki czekam i dziękuję za informację :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bedzie na to bardzo trudno odpowiedziec i w tej chwili tylko w oparciu o analize relacji (praca na doktorat przynajmniej!:)

Oto moje wyczucie po czytaniu pare setek takich relacji:
Oddzialy liniowe oddzialow zmobilizowanych we wczesniejszych fazach mobilizacji alarmowej byly na ogol wyposazone w sprzet nowoczesny. Jednak trzeba zaznaczyc ze podczas kampanii np noszono w piechocie bardzo czesto dlugie owijacze zamiast krotkich owijek wz 36 i odnosze wrazenie ze czesto to zalezalo od predylekcji zolnierza. Na zdjeciach nawet doborowych jednostek widac w tej samej druzynie zolnierzy ubranych i tak i tak.
Mlodsi oficerowie piechoty mieli byc ubrani w krotkie buty z owijkami i nosic saperki. Jednak (rzadkie co prawda) fotki sugeruja ze uniwersalnie nie noszono lopatek i buty fasowano saperki albo juchtowe kawaleryjskie/woznicow.

W okresie pozniejszym mobilizacji wystepuja trudnosci, a szczegolnie podczas mobilizacji powszechnej. W szczegolnosci dotyczy to jednostek dywizyjnych i armijnych i taborow. Tak samo dotyczy to nowych jednostek (np dywizjon rozpoznawczy 10BK). Na pewno sa w czestym uzyciu bluzo-koszule, stare plaszcze, owijacze, manierki, menazki, furazerki, berety itp. O ON lepiej juz nie mowic!

Co do fotek niemieckich jencow trzeba sie odnosic z duza ostroznoscia bo (szczegolnie z pierwszego okresu kampanii), bo przedstawiaja najrozniejsza zbieranine i prawdopodobnie nie przedstawiaja porawdziwych proporcji.

Pozdr
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przykladzik z mojej kolekcji: zolnierze 31 Pulku Strzelcow Kaniowskich w sierpniu 1939 roku. Jak widac nowiusienkie wyposazenie ale co ciekawsze maja plecaki wz.24 (zwane czesto Saprskimi" czy orwegami"). Z tego co sam zaobserwowalem to np. cala 10 DP zostala tak wyposazona - bo na przykladzie 28pp - fotki z lutego 1939 przedstawiaja zolnierzy w starych mundurach sukiennych wz.19 z dlugimi owijaczami a juz te sierpniowe w nowiutkich dreliszkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie bardzo dobrym przykaldem na to jak wygladało nasze wojsko we Wrzesniu sa fotki z Zaolzia z 1938 roku. Sa to doskonale przyklady. Ostatnio nawet na allegro byly zdjecia z Zaolzia (http://allegro.pl/show_item.php?item=32099404). co do zdjec jencow trzeba paietac ze na ogol to zbieranina i u schylku kampanii rozne cuda sie zdarzaly (ludzie udawali zolnierzy, zolnierze sie przbeierali za cywilow itp itd ...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepolskie (1 W.Ś. itp.) umundurowanie oczywiście odpada. Stare modele to mudury żołnierskie wz. 19 i drelich wz. 31? ( bardzo podobny do wz. 36 -6 guzików)) i wcześniejszy (tzw. gimanstiorka). Mundury oficerskie wz. 27 (ale tych reczej nie było już wcale w regularnej armii).
Do tego płaszcze żołnierskie wz. 19 i oficerkie dwurzędowe (zapomniałem wzoru).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kolorowych zdjęciach wyżej dominują regulaminowe mundury wz. 19. Są też mieszanki nowego i starego wzoru tzn. kurtka wz. 36 i spodnie wz. 19 lub na odwrót.
Jest też jeden żołnierz w mundurze drelichowym wz. 36 i rogatywce granizonowej wz. 37 (często spotykane połączenie) bez orła. Pozostałe nakrycia główy to furażerki tzw. wzoru francuskiego i rogatywki polowe wz. 37. Jedyna ciekawostaka to ta granatowa rogatywka kolejarska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładownice to kawaleryjska odmiana manlicherków austriackich. Co do używania w WP sprzetu z 1 ws w 1939 roku to jest to raczej zjawisko marginalne. Co innego w jednostkach napredce wyposazanych (zmobilizowana Policja, Strzecly itp.) ale to i tak tylko raczej kwestia broni, bagnetów itp. mundury tlko i wylacznie polskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

broń to karabiny wz.98 a tornistry to jakaś ciekawostka bo nie są to ani tornistry wz.24 ani wz.27 - może jakieś niemieckie ... mundurki wz.19.

Mietek: cały problem ze zrozniocowaniem na insceniazajch 1939 wspołczesnych jest taki ze ni ma kopii ani dostepu do czegos co przypomina te wczesniejsze wzory mundurów - podobnie z wyposazeniem ... nie ma nic. Bardzo ciezko jest to jak na razie zorganizaowc. Chociaz nie ukrywam że plany sa bardzo ambitne - niemniej jednak jest cała masa trudności zeby pokazac sie w innym wyposażeniu niz tym ostatnich wzorów z 1939 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł z PW się odgrażał, że będzie na bzurze ze starszym plecakiem. No i był, ale z plecakiem saperskim i bez munduru, więc nie wziął udziału w inscenizacji.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie jak na razie jedyna szansa na pokazanie starszego sprzetu jest uszycie sobie kopii samemu - a do tego potrzbeba przede wszystkim oryginału (a tu w wiekszosci przypadków jest problem nie do przeskoczenia), pozniej jeszcze chęci uszycia i zdobycia odp. materiału i okuć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie