Skocz do zawartości

PRZYCZÓŁEK BARANOWSKI


rozi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Ja od dziesieciu lat zbieram informacje z terenow przyczolka choc mnie interesuja tereny Opatowa i Ozarowa. Powiem Ci ze zbierania kupa, kupa sleczenia przed klawiatura i wiem duzo ale ... caly czas dowiaduje sie czegos nowego.
Musisz sam popracowac i wtedy efekty bardziej ciesza. I zobaczysz ze im wiecej bedziesz wiedzial tym bedzie ci sie wydawalo ze strasznie malo wiesz :)
Jesli chodzi o ksiazki to zacznij od ulubionego mojego autora śp Tadeusza SAWICKIEGO on lubil pisac na temat kieleckiego :) (a przynajmniej tak mi sie wydaje) Wspomnienia Koniewa, Leluszenki (choc Leluszenko to troche póżniej) pogladowo DolatęWyzwolenie Polski 44 45"(nie jestem pewien tytulu). Od Sandomierza do Opola i Raciborza" Stańczyka. To tylko kropla w morzu ale naprowadzi cie na trop.

Pamietaj exploracja to godziny w czytelni i przed klawiatura (klawiatura to Ci Modern Explorators" :))

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki super informacje ale jeszcze mapa by mi sie przydała. Wiasz spruboj sobie przypomnieć autora będe wdzięczny.A co do tego nagnajowa to tam właśnie nastapiło pierwsze uderzenie i po której stronie wisły stacjonowali rosjanie a po której niemcy????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Tam byla bitwa w ktorej wojska radzieckie walczyly z wojskami niemieckimi nawet na ludkach w czasie przeprawy na wisle!!!
Niby wojska niemieckie byly po lewobrzeznej stronie a ruscy na prawobrzeznej (czyli niemcy zachod ruscy wschod) ale sytuacja sie zmieniala. Wszelka zabudowa inzynieryjna (czytaj okopy)o ile jest raczej bedzie sowiecka po obu stronach wisly.

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Tamtedy wycofywaly sie 4 APanc i 9A o ile dobrze pamietam. Jednak tak jak pisalem bylo tam straszne zamieszanie gdyz rosjanie bardzo szybko sie przemieszczali a niemcy spir... z predkoscia perszinga. Dopiero wisla ich troche zatrzymala bo sowieci nie pomysleli o srodkach przeprawowych (mozna domniemac ze nie spodziewali sie ze odniosa az taki sukces z przeprawa przez wisle wlacznie) co niemcy wykorzystali do sciagniecia odwodow i unormowania ustabilizowania linii obrony.

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po utworzeniu przez Sowietów przyczółka , Niemcy dążyli do jego likwidacji . To jednak nigdy im się nie udało i po kilku bitwach (m.in. pod Staszowem i Stopnicą) front ustabilizował się na zachodnim brzegu Wisły do 12 I 1945 . Tego dnia ruszyła wielka ofensywa Armii Czerwonej (,,operacja wiślańsko - odrzańska,,) w wyniku której Niemcy zostali odrzuceni daleko na zachód . Między 12 a bodajże 16 czy 17 stycznia trwały ciężkie walki pod Kielcami (m.in. bitwa pancerna pod Lisowem) , w których Niemcy porzucili czy stracili wiele sprzętu . Z tego właśnie okresu pochodzi wydobyta (i ukradziona?) przez braci Kęszyckich Pantera z Czarnej Nidy (z 16 DP) czy podwozie innej Pantery , które teraz można oglądać w MOB .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde ciekawe rzeczy piszecie a ja nie miałem o tym zielonego pojęcia.Ja mieszkam w miejscowości niedaleko ale nic z tych rzeczy nie miało miejsca. Jedyne co to niemcy którzy tu stacjonowali a było ich ok. 50 000 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy Maciek Keszycki tej Pantery nie ukradl !!! - ona nadal jest i istnieje ... po prostu w tej chwili jest w innym miejscu niz ich posesja pod warszawa i czeka na lepsze czasy ... Zreszta uwazam, ze Maciej nie musi sie nikomu tlumaczyc - ma zarejestrowana kolekcje i muzeum (eksponaty wpisane sa do rejestru zabytkow) i pozwolenie na wydobywanie sprzetu ciezkiego...
A Macka znam dobre prawie 8 lat - wiec moge sie troszke wypowiedziec - a i nie jedno razem robilismy

pozdrawiam
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie