Skocz do zawartości

młyny wodne


bpuchowski

Rekomendowane odpowiedzi

Niedaleko Nakła - Młyn Chobielin. Dworek odrestaurowany. Ciężko trafić z mapy, ale miejscowi są w takich sytuacjach najlepszym źródłem informacji (również o właścicielu :) )

Czarnowo (Bydgoszcz-Toruń) - zjazd w kierunku byłej przeprawy promowej do Solca, a dalej... byłem raz i drogi nie pamiętam. Zamieszkany budynek piętrowy z cegły

Poza tym wystarczy mapa WIG lub pruska. Sporo z tych budynków istnieje do dziś.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
Andreos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samej Bydgoszczy jest jeden duży młyn, ale ostatnio zamurowali okna i drzwi, bo złomersi wykradali.

Na trasie Z Bydgoszczy do Tucholi (Bysław-Szumiąca) - piękny i ogromny młyn wodny.

Można wymieniać długo, ale jak już napisałem wcześniej, mapy WIG i pruskie. To załatwia 85% pracy związanej z szukaniem.

Andreos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młyny w kujawsko - pomorskim to Słupski Młyn w rezerwacie Dolina Osy ( fantastyczny )niedaleko Grudziądza. Dojazd autobusem PKS(ostatni autobus powrotny do Grudziądza ok.18.30) lub autem. Młyn w Świeciu nad Osą i jeszcze jest nad Wdą w Świeciu nad Wisłą( dojazd autobusem PKS - kilka kursów z Grudziądza) lub autem.
Pozdrawiam
fanthom pseudo szorstki kolega"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Resztki starego młyna we wsi Gorzyca, 2 km. od trasy Sławno - Koszalin na wys. Malechowa. W lesie, koło żwirowni. Nie wiem,czy jeszcze cokolwiek zostało, ale z 5 lat temu jeszcze resztki fundamentów widziałem. Widziałem też, jak Niemiec, syn czy wnuk młynarza, który w 1945 musiał uciekać do Niemiec, zabrał sobie kamień młyński na przyczepce do Niemiec na pamiątkę.
2. A skąd jesteś kolego? Bo wiem jeszcze o młynkach-istniejących na poj.Suwalskim, na Mazurach i Wielkopolsce. Tylko, czy pozostałe tereny też Cię interesują? Z postu wynika,że nie...?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Witam,
studiowałem na AR w Poznaniu. Profesor z ketdry geodezji - Janusz Gołaski - napisał skrypt będący inwentaryzacją młynów w Polsce północnej (wydane w końcu lat '90). Wydawnictwo składało się z kilku tomów (chyba trzech). Jeden z nich obejmował Pomorze Zachodnie. Nie pamiętam zasięgu innych tomów - jestem prawie pewien, żę było tam Pomorze Środkowe. Skryptu tego nie kupiłem, czego do dziś żałuję. Oprócz opisów, były w nich oczywiście też mapy. Pamiętam, że skrypt obejmował młyny również bardzo stare, znane ze źródeł historycznych.
Skontaktuj się z wydawnictwem AR - mogą mieć jeszcze jakieś egzemplarze w magazynie...
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
A tak przy okazji taki bezpański stary młyn wodny to potencjalna maszynka do robienia pieniędzy.
Wystarczy wydębić pozwolenie od gminy (choć nie jest to łatwe), kupić jakis stary generator, zainstalować i pozwolić naturze na produkowanie energii elektrycznej. Potem już tylko wystarczy siedzieć na tyłku nic nie robić poza liczeniem pieniądzy. :)
Elektrownie bardzo chętnie odkupują energię elektryczną, której źródłem jest spiętrzona woda bo nie występują spadki mocy (lub nawet całkowity jej brak) w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych uzależnionych od kaprysów pogody.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Poszukuję informacji nt. starych młynów w Wielkopolsce, a dokładnie w Koźminie pow. Krotoszyn i okolicy oraz Jarocinie i Wilkowyji. Interesuje mnie przede wszystkim, które młyny istnieją do dziś (choćby w stanie ruiny) oraz do kogo należały w I poł XIX w.
Czy są w tym temacie jakieś dostępne źródła, wykazy?

Magda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Jadąc z Redy w kierunku na Hel skręcamy w lewo na Krokową i
przed Starzynem jedziemy szosa do Łebcza.W Starzyńskim Dworze
są pozostałości młyna wodnego i ciekawy pomnik upamiętniający
żołnierzy Armii Czerwonej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega numi5 widze z mojej okolicy.pozdro.wracając do młyna to jest jeszcze stary młyn w okolicy krokowej.jadąc drogą z krokowej do wejherowa skręcamy w lewo chyba w lisewie albo jakoś tak.ok1km.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście lat temu, szukając w spalonym podczas wojny młynie wodnym (niestety na ziemi łódzkiej), znalazłem bardzo dziwne przedmioty, a mianowicie kilka tak jakby dzwonów, ale były to same kielichy, a wraz z nimi przedmioty do ich zawieszania wyglądające jak przerośnietę ostrogi:). Przypasowując je do siebie wyglądało to tak jakby te kielichy wisiały na ostrogach, które były wedle nich ułozone pod kątem 90stopni. Wtedy nikt mi nie potrafił wytłumaczyć do czego mogły służyć, a o ile dobrze pamietam było to chyba cztery komplety, ale obecnie już dobrze nie pamiętam, ponieważ było to na początku mojej przygody z wykrywką, czyli dobre naście lat temu:). Teraz nawet nie wiem, gdzie to mogłem zapodziać, ale miejscowi ładne bajki opowiadali do tego młynu:).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anderos, ten młyn w Borach Tucholskich to nie czasem na Zbrzycy? Zamierzam tam na początku maja popływać. Widziałem go kiedyś przejazdem (obok jest droga) i chyba z niej to zdjęcie, teraz nie kojarzę do końca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Panowie opisze pewne zdarzenie z ubiegłego roku. Otóż będąc z kolegą nad Drawą, wrzesień 2009 na lipieniach, podchodzi do nas zabłąkany gość i pokazuje nam zdjęcie ze strony internet.dot. starych młynów w tej okolicy i pyta cyt. Panowie czy nie wiecie gdzie znajdują się ruiny tego młyna", poznałem po zdjęciu co to za ruiny i gdzie ten młyn się znajduje, gdyż muchuję" w tym rejonie, a nadto został on wielokrotnie przez nas spenetrowany. Pytam gościa po co mu te informacje, coś pokrętnie opowiada, myślę, mam cię cwaniaczku, albo chce muchować" w tej okolicy, albo pęchcić z wykrywką! Gość był z Poznania. Powiedziałem mu, iż znam tę okolicę jak własną kieszeń i dałem mu do zrozumienia,że wiem co on tam będzie robił, a on na to: jestem przedstawicielem jakiejś tam firmy która wyszukuje starych młynów, mogą być ruiny, gdyż teraz jest możliwość dotacji z UE na wytwarzanie energii elektrycznej i on wyszukuje takich miejsc gdyż można na tym zarobić niezłą kasę. PANOWIE TROCHĘ OSTROŻNOŚCI W PODAWANIU TAKICH MIEJSC!!! Poczytajcie odp. Vis(uz)a i pomyślcie , nikt już na ten teren was nie wpuści!!! Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Odyn, we wrześniu dokładnie 3 września 2009 12:47 została zrobiona przeze mnie ta fotka. Jest to najładniejszy i najciekawszy młyn nad Drawą, może tam wędkujesz? Budowla ciekawa o tyle, że większość powiatowych insp od budownictwa dostała by padaczki jakby to stało na tak uczęszczanym szlaku. Myślę, że nie podejrzewasz mnie o komercję? Ja mażę o tym aby popływać tam z synem za kilka lat, a może i z wnukami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie