Skocz do zawartości

Oznakowanie pojazdów - wrzesien 39


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wczoraj w CAW-ie przeglądałem rozkazy zewnętrzne DOK VII i zupełnym przypadkiem trafiłem na istotny przyczynek do naszych rozważań. Otóż w numerze 3/1939 dca DOK, z uwagi na to, że szeregowcy nie oddają mu honorów mimo umieszczenia znaku samochodowego dcy OK" na prawym błotniku samochodu, rozkazuje podległym dowódcom zapoznać żołnierzy z obowiązującymi znakami i pouczyć ich o konieczności oddawania honorów. Kolorowy załącznik do rozkazu przedstawia wzór znaku dowódcy OK" o wymiarach 75 x 75 cm i wzór znaku samochodowego dcy OK /proporczyku/" o wymiarach 25 x 25 cm.

A jest to konkretnie proporczyk nr 24 z Albumu". I przy okazji mamy niezbity dowód, że w OK VII Instrukcja" w marcu 1939 była już wprowadzona w życie, przynajmniej na wyższych szczeblach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

1. Mirek Jastrzebski przyslal mi zdjecie tablicy na woz, o ktorej wspominal kilka postow wyzej. Mamy wiec dowod, ze tablice na pojazdach zaprzegowych conajmniej zaczeto wprowadzac! Miejmy nadzieje, ze zechce skan pokazac w watku (mnie, bez porozumienia z nim, nie wypada)
2. Kolejne potwierdzenie choragiewek na samochodach: gen. Bortnowski odbiera z Fiata 518 defilade piechoty. Zdjecie z 16 lipca 1938 roku. Gen. Bortnowski byl wowczas generalem do prac" w GISZ i p.o. inspektora armii (inspektor armii i szkol). Na prawym blotniku choragiewka, raczej 25x25. Szczegolow nie widac. Zdjecie silnie retuszowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Samochód Pana Prezydenta Rzeczypospolitej nie jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne, lecz jest oznaczony z przodu i z tyłu godłem państwowem (biały orzeł na czerwonem polu). Przy przejazdach uroczystych oznaczony jest chorągwią z godłem państwa." (H. Wilczyński, Kodeks Kierowcy", Warszawa 1934)

Ciekawe, czy oznaczenie to wprowadził Minister Komunikacji czy Spraw Wojskowych? Bo z jednej strony prezydent to osoba cywilna, ale z drugiej strony, jego samochód wchodził w skład jednostki wojskowej - kolumny zamkowej. Cytowana książka nie podaje niestety źródeł zawartych weń aktów prawnych. Przy okazji:

Tablice rejestracyjne kolumny zamkowej różnią się od normalnych tem, że są zaopatrzone w cyfry rejestracyjne od 1 do 25, oraz, oprócz litery W - w litery ZK."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporzec to jest moim zdaniem Chorągiew Rzeczypospolitej, w prowadzona z końcem 1927 (nie pamiętam daty, ale to jest w Dzienniku Ustaw). Gdy Prezydent urzędował na Zamku, to też na maszt taką chorągiew wciągano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tablica taka jak u kolekcj[onera](?), tylko umieszczona w innym miejscu.
Jak podał sgh: Samochód Pana Prezydenta Rzeczypospolitej nie jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne, lecz jest oznaczony z przodu i z tyłu godłem państwowem (biały orzeł na czerwonem polu).
Warszawa, Krakowskie Przedmieście, przełom marca i kwietnia 1928 r.(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem - dyskutowaną Chorągiew Rzeczypospolitej wprowadzono rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 13 XII 1927, art. 1, ust. 2. Tym samym aktem prawnym (art. 1 ust. 1) wprowadzono w ogóle nowy wzór godła państwowego, projektu prof. Z. Kamińskiego.

Mam kolorowe załączniki, ale niestety bez tekstu, więc nie wiem, jak sprecyzowano np. warunki używania Chorągwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Do Adama Jońcy.
Proszę przedstawić na forum zdjęcie tablicy, które kiedyś przesłałem. Nie mam swojego zdjęcia i nie mam możliwości wykonania kolejnego zdjęcia- tablica w chwili obecnej znajduje się na ekspozycji w muzeum. Kilka lat wstecz miałem problemy z umieszczeniem zdjęcia na forum i stąd całe zamieszanie. Zapomniałem o całej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Samochód Pana Prezydenta Rzeczypospolitej nie jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne, lecz jest oznaczony z przodu i z tyłu godłem państwowem (biały orzeł na czerwonem polu). Przy przejazdach uroczystych oznaczony jest chorągwią z godłem państwa." (H. Wilczyński, Kodeks Kierowcy", Warszawa 1934)

W/w sposób znakowania samochodu Prezydenta był stosowany juz co najmniej w 1928 r. vide fotka. Prezydent Mościcki odjeżdża po uroczytsośc wręczenia sztandaru 9 psk w Grajewie IX.1928 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie