Skocz do zawartości

ŁOŚ w Luftwaffe?


Rumburak

Rekomendowane odpowiedzi

W sklepach pojawił się model PZL ŁOŚ do sklejania w skali 1:72 i jest w nim zestaw do nałożenia niemieckich krzyży Luftwaffe! Nie wiem czy ja jestem tępy, ale wydaje mi się, że Łosie jednak dla Niemców nie latały? Jeden za to zdobyli Ruscy. Ale Niemcy? Co o tym sądzicie? Czy to przegięcie pały czy zwykły błąd producenta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj tutaj: http://www.luftwaffe-experten.co.uk/mike/German%20PZL%20P-37B.gif

reszta zdobycznych samolotów tu: http://www.luftwaffe-experten.co.uk/beuteflugzeuge.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[za J.B. Cynkiem]

Luftwaffe uzyskała prawdopodobnie tylko 2 Łosie. Oba egzemplarze, wersji P-37B, otrzymały niemieckie oznaczenia wojskowe i jeden z nich trafił do centrum doświadczalnego w Rechlinie. W maju 1940. rozbito go przy starcie z powodu nieumiejętnego posługiwania się systemem przełączników zasilania paliwem (był skomplikowany) - zginęło 2 oblatywaczy. Drugi egzemplarz wziął udział w wystawie sprzętu zdobycznego w Wiedniu (17.09.1940.-30.12.1940.) i stąd pochodzi znana karta okolicznościowa z jego wizerunkiem. Co poza tym się z nim działo - nie wiadomo.

Uwaga - Polakom udało się podstępem zdemolować pozostałe na Okęciu i w Mielcu ok. 30 szt. Łosi w baaardzo różnych stadiach budowy (lub remontowanych). W obu miejscach udały się akcje wykorzystujące opieszałość lub niewiedzę Niemców i P-37 pospiesznie uprzątnięto" na złom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
W Okolicach Siemiatycz, w czsie orony mostu przez 9DAPlot z Brześcia został zestrzelonyŁoś" z niemieckimi oznaczeniami, jednak nie wiem już dokładnie, ale raczej był to jakiś niemiecki bombowiec niż łoś. W każdym razie takiej nazwy użył w swojej relacji dowódca baterii.
Pozdro.
grzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie