Jump to content

Idontcare

Forum members
 • Posts

  62
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Posts posted by Idontcare

 1. 22 godziny temu, Landszaft napisał:

  zresztą są jego stare filmy na Youtube

  Podesłałbyś link albo chociaż nazwę kanału? Fantastyczne miejsce, interesuje mnie czy coś włoskiego się tam nie zaplątało.

 2. 3 godziny temu, Spirit of Warsaw napisał:

  4.thumb.png.da437d403338dccdd1b14968e9d9eee0.png

  Witaj Idontcare, czy masz jakiś pomysł? A może masz jakiś kontakt z Robertem Steciem w tej sprawie?

  Nie, nie znam szczegółów, wiem z dawniejszej rozmowy jedynie tyle, że silnik ma numer 717 jak napisał Woodhaven i że prawdopodobnie został znaleziony w okolicy Białegostoku czy Suwałk. Robert napisał na fb, cyt.:

  Już w najbliższy piątek [10 września], w Muzeum "Polskie Drogi" pojawią się kolejne dwa unikatowe silniki.
  Pierwszy to lotniczy PZInż Junior, jeden z zaledwie trzech zachowanych egzemplarzy! Zakopany w drewnianej skrzyni we wrześniu 39 roku i odnaleziony kilka lat temu, dołącza do największej w kraju kolekcji wyrobów Państwowych Zakładów Inżynierii.
  Drugi silnik, to równie rzadki prototyp zespołu napędowego Mikrusa, o pojemności powiększonej do 400 cm sześc. i zmienionej konstrukcji sprzęgła i napędu pierwotnego. Zbudowano ich tylko kilka sztuk.
   
   

   

   

 3. 54 minuty temu, Spirit of Warsaw napisał:

  Myślę, że Twój silnik ma numer seryjny 892, ale nabijany jest na …misce olejowej ?

  Moim zdaniem powinien być taki sam numer również na bloku silnika, skręcanym z tą miską. Widziałem 692 na Juniorze i właśnie się zastanawiam jak to było z tymi numerami, bo 692 jest też na tabliczce znamionowej, więc ok, uznajemy że to numer seryjny silnika. Z drugiej strony nie wyprodukowano przecież 892 Majorów. I obydwa przytoczone numery mają ostatnie cyfry 92, trudno uwierzyć, że akurat to zbieg okoliczności. Tak naprawdę sam nie wiem co myśleć, w któryś weekend muszę podjechać do Krakowa i umówić się na dokładne obejrzenie wszystkich silników, które mają (3 Juniory, 1 Major), może jest w tej numeracji jakaś prawidłowość.

   

 4. 23 godziny temu, Spirit of Warsaw napisał:

  Cześć, Było nie minęło z ...07.05.2011 r. ? 

  https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,szokujace-odkrycie-i-zlowrogi-chrzaszcz,4388339

  P.S. Czy na zdjęciu widać tłok z korbowodem nr 3?

   

  Dzięki za link, faktycznie znam ten silnik tylko nie skojarzyłem z tej perspektywy no i nie wiedziałem że ma polski gaźnik.

  Tak, to tłok i korbowód nr 3, niestety bez stopy. Za to w denku korbowodu znalazłem dwie bryłki metalu, które po wyczyszczeniu okazały się nakrętkami stopy korbowodu. Przy rozbiórce mojego silnika wychodzą różne ciekawostki, dwie załączam. Pierwsza to numer 892, cudem zachowany na dolnym półkarterze. Oczywiście połówki karteru były numerowane po to, żeby nie pomylić ich przy składaniu (dla niezorientowanych - otwory korpusu dzielonego w osi są obrabiane w złożeniu, przy finalnym montażu połówki muszą być złożone w komplecie, nie są zamienne). Zastanawiam się tylko czy numer 892 może mieć jakiekolwiek odniesienie do numeru seryjnego.

  Drugie to przedwojenny smar, który pokazał się po zdjęciu podpory wieszaka silnika. Niesamowity widok, kiedy mamy do czynienia z obiektem, który przeleżał 81 lat w wodzie, błocie a na końcu w ziemi. Oczywiście nie usuwałem, podpora wróci na swoje miejsce, a smar pozostanie wewnątrz.

   

  nr 892.jpg

  przedwojenny smar.jpg

  • Thanks 2
 5. No proszę, nie wiedziałem że mają Juniora w MWP, bardzo ciekawe jaka jest jego historia. Z moim silnikiem został znaleziony kolektor ssący do Juniora, więc silnik też pewnie był. Można przypuszczać, że ktoś go po wojnie znalazł i wywiózł na złom.

  IMG_20201206_162257_compress16.jpg

 6. Mam książkę z 1952 roku po polsku pt. Instrukcja o obsłudze i użytkowaniu samochodów FIAT mod. 666 N7, 666 RN, SPA mod. A.10000. Skoro Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego wydało taką instrukcję, to przypuszczam, że sprowadzono wcześniej do Polski większą liczbę takich pojazdów.

 7. W dniu 30.03.2021 o 11:27, Spirit of Warsaw napisał:

  - Nie, to nie prawda… wprost przeciwnie. Tylko napisałem, że mam wrażenie, że Twój silnik był od RWD.17… Dlaczego? Pamiętam, że czytałem w jakimś poważnym piśmie branżowym w języku angielskim o tych gaźnikach – że były też w samolotach RWD.17. Być może był to “Flight”? Nie pamiętam. Może kiedyś znajdę ten artykuł.

   

  P.S. Proszę o priv’a, pisz na: puzzlewagen@gmail.com, mały prezent na Święta  ?

   

  Napisałem parę dni temu, jakby nie było na skrzynce to sprawdź spam.

 8. Remanent garażowo-strychowy, może ktoś skojarzy któryś z tych elementów i przypisze do konkretnego pojazdu? Nie widzę żadnych czytelnych oznaczeń, jedynie na elemencie ze stożkiem (ostatnie zdjęcie, z prawej), który jest wykonany z jakiegoś tworzywa, jest znaczek "V". Kopułka firmy Magnet może być od Polskiego Fiata 508. Charakterystyczny jest element ze współśrodkowo umieszczonymi otworkami, wygląda jakby służył do pozycjonowania, tylko czego? Zdjęcia dodaję pojedynczo z uwagi na rozmiar.

  P1140660.JPG

 9. Masz oko :) Logo nie znajdę, bo te części poszły do kolegi, który przyjechał z lawetą. Fanty były naprawdę ciekawe, m.in. niekompletna stacyjka do PF508, części do Opla Kadetta K38 czy bębenkowy prędkościomierz do Czapajewa. Najstarsze graty zalegały w betonowym kanale od lat 30. Gość prowadził tam warsztat, części, które zostawały po naprawach, chomikował, stąd dwie lewe połówki silnika a nie cały. Jego syn, też mechanik i zawodnik motocyklowy, prowadził warsztat po wojnie, jednocześnie pracując m.in. w FSO. Jak byłem na sprzątaniu następnym razem, to znalazłem m.in. prototypowe odlewy obudowy sprzęgła do Poloneza.

  059.JPG

×
×
 • Create New...

Important Information