Jump to content

bialawy

Forum members
 • Posts

  560
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

bialawy last won the day on October 19 2020

bialawy had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

bialawy's Achievements

63

Reputation

 1. Wybacz toyotomi. Po prostu pierwsze skojarzenie lwiej głowy to klamra wojsk napoleońskich, stąd moja uwaga. Jak zwykle nie zawiodłeś i wyjaśniłeś pewne kwestie odnośnie białej broni, a ja na szczęście z kol. dreptakeustachy nie podpadliśmy za błędne skrytykowanie dzieła domorosłego płatnerza. Pozdr.
 2. A głowica stylizowana na wojska napoleońskie? Trzon opleciony sznurowadłem? Generalnie wysokich lotów wyobraźnia... Mam nadzieje cichą to toyotomi nie zjedzie nas jak burą sukę za takie opryskliwe uwagi oryginalnej szabli z czasów napoleońskich... Pozdr.
 3. Bałem się odzywać pierwszy, ale zgadzam się z przedmówcą. Domorosły kowal i klepanie resoru... jelec też wygląda wyjątkowo oryginalnie. Dla mnie też wygląda na rekwizyt z teatru telewizji ;-) Pozdr.
 4. No tak ale tak jak pisałem wcześniej w jednym z ramion widać otwór z gwintem wewnętrznym, a w pozostałych pozostałości rdzy po "urwanych elementach"? Pozdr.
 5. A wystarczyło wpisać to co widać gołym okiem... Cytuję internety... Inną interesującą formą bilonu zastępczego były tzw. "Werth-Marki", lub bardziej współcześnie "Wert-Marki". Oczywiście monetkami tymi posługiwali się także inni wystawcy, a więc przemysłowcy, właściciele lokali gastronomicznych, majątków ziemskich itp. Wydaje się jednak, iż właśnie drobni kupcy byli głównie emitentami tego rodzaju pieniądza zastępczego, stąd też omówiony zostanie on w tym podrozdziale. Monetki te wykonane najczęściej z mosiądzu , brązu, czasem z niklowanego cynku i aluminium mają bardzo typowy wygląd. Na ogół zaopatrzone są dwustronnie w cyfrę nominału i napis na jednej stronie Wert(h)-Marke oraz miejsce na odcisk puncy z nazwą wystawcy. Nominały takich monetek były bardzo liczne i nierzadko nietypowe (5, 8, 10, 13, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 75, 100, 200, 300, 500 fenigów oraz 10 i 20 marek).
 6. Ciekawe spostrzeżenie. Obawiam się, że trochę za małej średnicy jak na parasol. Domyślam się, że chodzi Ci o koronę. No chyba, to parasol dla dziecka był, ale i tak ciężko uwierzyć, że kij mógłby mieć średnicę ok 7mm...
 7. Witam Mam pytanie- czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? Średnica zewnętrzna 18mm, grubość tych wypustek ok 3.5mm. W jednej z wypustek widać otwór chyba z gwintem. W pozostałych resztki rdzy więc pewnie coś stalowego było. Najpierw skojarzyło mi się z takim plastikowym magazynkiem do odpustowego pistoletu, ale tu od góry są otwory. Nie zakładam że uda się rozszyfrować co to jest, ale nie raz zaskakiwaliście swoją wiedzą. Tak więc z góry dziękuję za pomoc oraz wskazówki i pozdrawiam...
 8. A co Waszmościowie myślą o teorii przedstawionej poniżej? Ma ktoś wiedzę czy te moniaki były srebrne czy tylko posrebrzane? https://myvimu.com/exhibit/54643247-denar-wegierski-ferdynand-i-1555-fals Pozdr.
 9. Faktycznie... Przypomina coś takiego... https://wcn.pl/eauctions/170608/details/76208/Wegry-denar-1551-KB Szkoda tylko że rewers nie widoczny byłaby większa pewność. Wielkie dzięki za nakierowanie. Faktycznie nie pomyślałem o tym że to herb Węgier a przecież kiedyś miałem w ręku pozostałości po klamrze wojskowej z I WŚ właśnie z węgierskim herbem. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
 10. Witam. Wpadło mi coś takiego w łapy. Nie mam pojęcia co to jest, ale ze względu na wielkość (ok. 15mm) i grubość folii aluminiowej zakładam że jest to srebrna moneta, a przynajmniej srebrzona. Z jednej strony widoczny herb, z drugiej niestety praktycznie nic nie widać. Liczę na to, że ktoś skojarzy sobie takie małe coś z czymś równie małym Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam!
 11. Z pierwszego zdjęcia za bardzo nie da się dojrzeć, ale czy nie dostrzegasz jakiejś pozostałości po literce na tarczy pod orzełkiem? L albo S? Pozdr.
 12. A to nie wz 27? Pozdr. Swoją drogą od wz 17, 19, 22 i 27 są podobne...
 13. Czy ktoś się spotkał z podobnym okuciem bądź nabijką? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam...
 14. Chciał uniknąć wjazdu na chatę za posiadanie kulek... To będzie miał wjazd za niszczenie zabytków ?
×
×
 • Create New...

Important Information