Jump to content

les05

Forum members
 • Content Count

  3279
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

les05 last won the day on June 26

les05 had the most liked content!

Community Reputation

69 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Historia magistra vitae est - jak mówił Cyceron albo inszy mądrala. Ale w tym wypadku nie chodzi o jakieś historyczne zaszłości, sprawą zasadniczą są interesy Rosji czy to carów, sowietów czy obecnie putinowców. W interesie Rosji jest rozciągnąć swoją strefę wpływów jak najdalej na zachód, by w efekcie końcowym podporządkować sobie Europę. Dlatego po upadku ZSRR nie rozwiązało się NATO. ZSRR przepoczwarzyło się w Rosję z zachowaniem wszystkich mechanizmów władzy i interesów zewnętrznych istniejących tam od setek lat. A zadaniem NATO jest obronić Europę przed najazdem ze wschodu mimo, że formalnie kraj, w opozycji do którego powstał ten sojusz, nie istnieje ale zagrożenie pozostało.
 2. W takim razie co robią Amerykanie w Korei Pd., Japonii, Turcji, pomijając fakt, że każdy punkt na kuli ziemskiej może potencjalnie być "terenem wymiany ciosów atomowych".
 3. Czyli jednak obecność wojsk USA sprzyja rozwojowi gospodarczemu i zwiększaniu miejsc pracy, bo wydaje się, że wcześniej pisałeś co innego. Bazy są już budowane - Redzikowo, Łask, Powidz i in. nie są tak ogromne jak w RFN ale po pierwsze na razie odpowiadają skali zaangażowania USA w Polsce a po drugie, to jest początek przebazowania wojsk z Niemiec, konflikt miedzy tymi państwami będzie narastał i powstanie dużych baz w Polsce jest kwestią czasu. Z innymi, wypisanymi przez ciebie punktami, trudno dyskutować, bo to czysta demagogia mająca się nijak do dawnych i obecnych faktów.
 4. wa1aw Wielce szanowny Kolega w łaskawości swojej raczył zasugerować, że postawiona przeze mnie teza nie do końca jest prawdziwa. Być może tak jest, aczkolwiek mimo, że nie jestem specjalistą w poruszanej tematyce, to jednak sprawa prof. Kaliskiego w przeszłości trochę mnie interesowała i czytałem co nie co na jego temat. Z tego co pamiętam, to niektórzy autorzy sugerowali, że jeżeli profesor zginął w zamachu, to z powodu kosztów jakie generowały jego badania i totalnego fiaska jakim się skończyły. Były uzasadnione przypuszczenia, że profesor wcześniej wiedział o niepowodzeniu swojego planu ale poinformował dopiero wtedy, gdy braku sukcesów nie można było dłużej ukrywać. A koszty prac zespołu profesora były bardzo duże i władze komunistyczne oraz ich służby poczuły się oszukane. Czy tak było naprawdę, to pewnie się nie dowiemy, jak Kolega słusznie zauważył. Faktem jest, że Amerykanie interesowali się jego badaniami i przetłumaczyli na angielski książki i artykuły autorstwa prof. Kaliskiego ale szybko doszli do wniosku, że plan profesora jest niemożliwy do zrealizowania i dali sobie spokój. Pracami prof. Kaliskiego interesował się również Izrael ale tu może kol. Balans miałby coś do powiedzenia.
 5. Balans, nie zastanawia cię fakt, że w trwającym konflikcie między USA i RFN, Amerykanie chcąc ukarać Niemców wycofują z ich kraju swoje wojska. Niemcy proszą by tego nie robili. Dlaczego Niemcy chcą by wojska USA były na ich terytorium?
 6. Dość zawiłe to Twoje tłumaczenie. Czy nie prościej założyć, że obecność US Army ogranicza rosyjskie wpływy w Polsce i w tym regionie Europy, zwiększa bezpieczeństwo militarne, sprzyja rozwojowi gospodarczemu naszego kraju i wzmacnia naszą pozycję polityczną?
 7. Waszyngtoński think-tank o tym, jak Moskwa próbuje storpedować przekop mierzei wiślanej W analizie zamieszczonej na stronie amerykańskiego think-tanku Jamestown Foundation Paul Goble bierze pod lupę rosyjską propagandę wymierzoną w przekop mierzei wiślanej, który jest jedną z najważniejszych inwestycji strategicznych Polski. – Władze rosyjskie i niektóre grupy proekologiczne w Polsce i Niemczech sprzeciwiały się przekopowi (...) już od czasu pierwszego pomysłu w tym zakresie w 2004 roku. Teraz jednak realizacja projektu, który ma zostać ukończony do 2022 r., została wprowadzona na wyższy bieg- wskazał analityk. – Pracownicy zakończyli oczyszczanie ziemi i rozpoczęli kopanie samego kanału. Tymczasem moskiewscy komentatorzy przechodzą od skarg na jego rzekomy wpływ na środowisko do sugestii, że jedynym powodem, dla którego powstaje, jest zapewnienie okrętom wojennym NATO dostępu do Zatoki Kaliningradzkiej bez konieczności wcześniejszego przejścia przez obiekty wojskowe w Bałtijsku. W związku z tym twierdzą, że kanał ten stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Kaliningradu i Federacji Rosyjskiej jako całości- pisze Goble. W ten sposób autor analizy nawiązuje do tekstu Fiodora Koloskowa dla portalu Rytm Eurazji. Rosyjski komentator ds. bezpieczeństwa przekonuje, że inwestycja podejmowana przez Polskę jest szkodliwa dla środowiska, nie ma ekonomicznego uzasadnienia, a przy tym nie było ani jednego przypadku blokady przez Bałtijsk możliwości przepłynięcia polskiego statku. Zdaniem Koloskowa, cały projekt odzwierciedla polską „paranoję” na temat Rosji, a także „pragnienie Warszawy i jej sojuszników z NATO, aby uzyskać dostęp do wód przylegających do Kaliningradu – tak, aby zagrozić lub nawet zaatakować ten rosyjski region od strony morza”. Do tych zarzutów pod adresem Polski odnosi się Paul Goble. – Koloskow ocenia, że Moskwa nadal ma nadzieję, że zdusi projekt, mobilizując ekologów w Polsce i Europie oraz wspierając opozycję wobec polskiego rządu. Wskazuje, że rząd pozostaje całkowicie zaangażowany w budowę kanału; ale wielu przeciwników twierdzi, że projekt jest zbyt drogi, zaszkodzi obszarowi kurortowemu bez przynoszenia korzyści ekonomicznych północno-wschodniej Polsce i pomoże NATO, ale nie Polsce- wskazuje analityk waszyngtońskiego think-tanku. Jak podkreśla Goble, Koloskow sugeruje w swoim artykule kierunek rosyjskiej propagandy oraz innych działań, a także fakt, że „Moskwa ma nadzieję spowolnić lub całkowicie pogrzebać przekop mierzei". Jak twierdzi Koloskow, mierzeja to miejsce, które na mapie turystycznej Polski cieszy się ogromną popularnością. Zdaniem rosyjskiego komentatora, ze względu na tę inwestycję miejsce przestanie być atrakcyjne dla turystów. Analityk Jamestown ocenia, że jest to kolejny przykład rosyjskiej propagandy. http://telewizjarepublika.pl/waszyngtonski-think-tank-o-tym-jak-moskwa-probuje-storpedowac-przekop-mierzei-wislanej,97800.html
 8. Kładź się Rejtanem i krzycz, że nie pozwalasz. Może i Ty przejdziesz do historii albo przynajmniej do pokoju bez klamek.
 9. http://dorzeczy.pl/kraj/145418/liczba-grabowskiego.html
 10. Człowiek wreszcie przejrzał na oczy. To jeszcze jeden sukces Bosaka, Brauna i kolegów.
 11. Drzwi się nie zamykają, tylu chętnych chce zasilić szeregi waffelkowców.
×
×
 • Create New...

Important Information