Jump to content

kiler p

Forum members
 • Content Count

  706
 • Joined

 • Last visited

  Never

Posts posted by kiler p

 1. Nie mogłem znaleźć nigdzie wątku dotyczącego tej jednostki, więc jeśli już jest to przepraszam.

  Nurtuje mnie ostatnio jedna kwestia. Zarówno w książce weterana WBPM W. Zalewskiego pt. W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej 1939" z 1988 roku (w opisie jednostek na końcu), jak i w dosyć nowej monografii haubicy 100mm wz. 14/19 z serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" z 2014 roku napisano, że WBPM miała na stanie haubice 100mm.

  Jednak w monografii P. Zarzyckiego z 1992 roku na temat 1 Pułku Artylerii Motorowej w rozdziale dotyczącym 2 Dywizjonu Artylerii Motorowej (który utworzono na bazie 1 PAM dla WBPM) autor wyraźnie zaznacza, że w trakcie mobilizacji druga bateria 2 DAM zamiast przewidzianych haubic 100mm otrzymała podobnie jak 1 bateria armaty 75mm. Oczywiście wg etatu z zarządzenia Biura Administracji Armii L.dz. 2277/tj.(podaję za Wikipedią) w skład dywizjonu miały wchodzić 4 haubice 100mm i 4 armaty 75mm, ale czy faktycznie ta jednostka dysponowała w trakcie walk haubicami?
 2. Maleńki offtop:

  Rjp71 - piszesz o Lubartowie? Też czytałem w R. Dumało Wojna, okupacja, wyzwolenie. Lubartów 1939-1949" o tym zlikwidowaniu gorzelni - podobno wódka lała się ulicami miasteczka. Jednak mój ś.p. dziadzio, który miał wtedy 17 lat i mieszkał w pobliskiej wiosce nie przypomina sobie nic takiego.
 3. Hindus - problem w tym, że moja puszka była wtórnie malowana, i teraz światło ucha jest węższe. Poza tym z tego co widzę na fotce używam grubiej tkanych pasków niż Ty (na swojej puszce mam paski z powojennej puszki BW). Dlatego u mnie nie będzie to już takie proste.

  No i w sumie to ieregulaminowe" troczenie chyba bardziej mi się podoba (jest bardziej klimatyczne, że się tak wyrażę :D ).
 4. Sonder - dzięki, ale znam tą stronę. Tutaj ucha na paski tez są szersze. Na tej wrzuconej przeze mnie stronie i na Der erste zug" puszki mają ucha o szerokości mniej więcej 4 fałd na puszce i 2 paski na dolnym uchu przejdą obok siebie bez problemu. Natomiast moja puszka ma ucha szerokości 3 fałd, i 2 paski się tam nie zmieszczą.

  http://img143.imageshack.us/img143/8989/dsc03396yt6.jpg

  Chyba jestem jednak skazany na nieregulaminowe noszenie gasplane :D.
 5. http://www.mp44.nl/equipment/gas_cape.htm

  Moim zdaniem dobrze by to naśladowała folia polietylenowa, w którą opakowany jest obecnie często sprzęt RTV (taka jak na zdjęciu obok), którą trzeba by w jakiś sposób zafabowac na żółto-zielono.

  Choć na przykład mój znajomy trzyma w tym pokrowcu foliowy płaszcz przeciwdeszczowy ;)

  Przy okazji ja zadam pytanie związane poniekąd z gasplane: zapewne jak wiecie w 1942 roku wprowadzono nowy sposób noszenia ich na puszce. Chodziło o przewleczenie jednego z końców paska nośnego przez jedno z uch i zaczepienie go na dolnym uchu. Ze zdjęć które widziałem wynika, że na dolnym uchu powinny znaleźć się obok siebie pasek nośny i pasek do haka. Jednak na mojej puszce (model póżniejszy - 27 cm wysokości, zatrzask starszego typu) jest to fizycznie nie możliwe, gdyż ucha są przystosowane tylko do jednego paska. Co w takim wypadku ?

×
×
 • Create New...

Important Information