Jump to content

Czlowieksniegu

Moderators
 • Content Count

  20957
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Czlowieksniegu


 1. Archeolodzy odkopali dobrze zachowaną siedzibę rzymskiego legionu pod polem kukurydzy w Serbii. Zdaniem badaczy wiejskie położenie czyni odkrycie wyjątkowym.

  Znaleziony kompleks należał do Legionu VII Claudia Pia Fidelis i został założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 roku przed naszą erą. Znajduje się około 100 kilometrów na wschód od Belgradu na terenie wsi Stari Kostolac. Na jej obszarze leżała stolica dawnej prowincji Viminacium, którą chronili działający w legionie żołnierze.

  Istnieje ponad 100 zarejestrowanych tego typu zabudowań na całym terytorium Cesarstwa Rzymskiego, ale prawie wszystkie znajdują się na terenie współczesnych miast, dlatego jak zauważył prowadzący wykopaliska archeolog Miomir Korac, to położenie jest wyjątkowe.

  Zajmującą powierzchnię około 3500 metrów kwadratowych kwaterę główną znaleziono około metr pod powierzchnią ziemi. Miała 40 pokojów z ogrzewanymi ścianami, skarbiec, kaplicę, miejsce parad i fontannę.

  W jednym z pomieszczeń archeolodzy znaleźli 120 srebrnych monet. Były rozsypane od rogu pokoju do drzwi. Jak ocenił archeolog Nemanja Mrdjic, ktoś musiał je zgubić w trakcie ucieczki. Prawdopodobnie doszło do klęski żywiołowej lub inwazji obcych wojsk.

  Do tej pory zbadano tylko jedną czwartą kompleksu. Wykopaliska mają być wznowione wiosną przyszłego roku.

  W jednym z pomieszczeń archeolodzy znaleźli 120 srebrnych monet. Były rozsypane od rogu pokoju do drzwi. Jak ocenił archeolog Nemanja Mrdjic, ktoś musiał je zgubić w trakcie ucieczki. Prawdopodobnie doszło do klęski żywiołowej lub inwazji obcych wojsk.

  Do tej pory zbadano tylko jedną czwartą kompleksu. Wykopaliska mają być wznowione wiosną przyszłego roku.

  https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/ciekawostki,49/pod-polem-kukurydzy-odnalezli-zabudowania-z-okresu-cesarstwa-rzymskiego,331481,1,0.html?p=meteo


 2. Pięcioletnia Łucja podczas spaceru w Pyszczynie (woj. dolnośląskie) znalazła przedmiot mający ponad 3 tys. lat. To siekierka z epoki brązu. Artefakt trafił do Żarowskiej Izby Historycznej. Stanie się częścią ekspozycji.

  "Składamy gratulacje i podziękowania dla młodej odkrywczyni z Pyszczyna" - napisała Izba na Facebooku.

  "Artefakt pochodzi z późnej epoki brązu i jest datowany na okres 1100 - 800 lat p.n.e. Jest to siekierka wytworzona przez ludność tzw. kultury łużyckiej. Wedle analogii była to siekierka z tulejką (odłamany element) umożliwiającą jej osadzenie w drewnianym stylisku" - czytamy w kolejnym wpisie.

  https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/niezwykle-odkrycie-5-latki-dziewczynka-znalazla-przedmiot-ktory-powstal-w-nawet-1100/9q9kqec,79cfc278

  safe_image.php.jpg


 3. takafura

  "...z obiektywną, rzeczową oceną..."

  Chcesz przez to napisać, że jeśli podają przykład kosztów zarządu, to przeinaczają kwotę i/lub nie dodają, że sprzątaczki zarabiają jeszcze lepiej?


  "ten szpital był i jest potrzebny, zwiększa bezpieczeństwo całego systemu w Warszawie"

  Powiesz to lekarzom, ratowniki, itp itd w Warszawie? Ewentualnie porównaj podawane obłożenie na Narodowym z informacjami o wolnych miejscach w Warszawie i okolicach. Takie dane są dostępne.

   

   


 4. Dobra, poddaję się...

   

  PS

  Wiem, wiem, że źródło nie te i w ogóle- zawsze można napisać, że to informacja z jednej strony.

  [...]

  Joński: ponad 600 tysięcy złotych miesięcznie dla zarządu

  - Pan minister we wtorek nas poinformował, że nie brał udziału nikt z ministerstwa przy budowie szpitala tymczasowego. Dotarliśmy do tych kosztów, analizujemy wszystkie te pozycje. Koszt całkowity miesięczny według tego modelu, który został przygotowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, to 21 583 340 złotych, ale to, co nas zastanawia w tej tabeli, to koszty zarządu (…) Według informacji przedstawionych w tabeli miesięczny koszt zarządu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym to 624 tysiące 416 złotych - powiedział Dariusz Joński.

  Jak dodał, NFZ za utrzymywanie jednego dostępnego łóżka w szpitalu na Stadionie Narodowym płaci 820 zł, natomiast w zwykłym szpitalu 100 zł., utrzymanie jednego stanowiska respiratorowego kosztuje na Narodowym 3773 zł, a w zwykłym szpitalu 200 zł. - To jest o tyle istotne, że na Narodowym jest 60 stanowisk respiratorowych, co oznacza że miesięcznie ponad 6 mln zł jest wyrzucane w błoto, ponieważ te stanowiska respiratorowe nie są w ogóle używane - powiedział Joński.

  [...]

  https://tvn24.pl/tvnwarszawa/praga-poludnie/warszawa-kontrola-poselska-ko-w-szpitalu-narodowym-chodzi-o-koszty-4761320

   

  Jak myślisz? Dokumenty kłamią?


 5. takafura..

  Proszę... Przeczytaj cytat, zwłaszcza o trzy godzinnym trudzie i znoju, a później popatrz, w jakich warunkach tysiące lekarzy, ratowników, itp, itd pracuje.

   

  A jak zwrócisz uwagę na "pewne" różnice, to poszukaj, jaka kasa na ten pustostan jest miesiąc w miesiąc wykładana.
  I tu kolejne "zaskoczenie"- Niedzielski i MZ nie mieli z tym pomysłem nic wspólnego, jak się z jego wypowiedzi można dowiedzieć. Ale jednocześnie jego podwładni ustalili stawki za samo istnienie.

   

   

  PS Dziś, przez dokumentny przypadek, widziałem ogłoszenie o zatrudnieniu zespołu dwóch ratowników z uprawnieniami. Mieliby obstawiać... plac budowy pewnego koncernu- na rękę tyle, ile przez 2-3 a może i 4 miesiące via NFZ... I wcale nie zazdroszczę.


 6. Tyr... "coś" dla ciebie:

   

  Koronakryzys: Czechy obniżają podatki

  Czechy wybierają inną drogę jeśli chodzi o walkę ze skutkami gospodarczymi epidemii koronawirusa. Parlament przyjął dziś zaproponowaną przez premiera Andreja Babisa obniżkę podatku dochodowego.

  Podatki obniżone zostaną do kolejno 15 i 23 proc. dla zamożniejszych osób. Jak informuje Bloomberg, obniży to wpływy do budżetu o około 80 mld koron, czyli mniej więcej 13,6 mld złotych.

  Ministerstwo Finansów przekonane jest jednak, że realnie wpływ na budżet będzie mniejszy w związku ze zwiększoną konsumpcją, która idzie za obniżką.

  Na to też liczy sam premier, według którego obcięcie podatku zwiększy przychody gospodarstw domowych. Czeska minister finansów Alena Schillerova przekonuje, że działanie to „wesprze gospodarkę tam, gdzie potrzebuje ona tego najbardziej”.

  https://www.fronda.pl/a/koronakryzys-czechy-obnizaja-podatki,153403.html

   

  vs

   

  Wyższe lub nowe podatki od 2021. Premier: z nich ratujemy gospodarkę

  Rząd w obliczu recesji nie planuje wycofać się z zaplanowanych na 2021 r. podwyżek podatków. Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że to dzięki pieniądzom podatników państwo może wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu.

  Od początku przyszłego roku pojawi się kilka nowych podatków, a stawki innych pójdą w górę. Nowe to choćby opłata od alkoholu sprzedawanego w małych butelkach czy podatek od cukru. Więcej zapłacą z kolei przedsiębiorcy prowadzący firmy w formie spółek komandytowych. Do tego państwo zainkasuje opłatę przekształceniową OFE.

  [...]

  https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/wyzsze-lub-nowe-podatki-od-2021-premier-tlumaczy-cele/sgygkk3

×
×
 • Create New...

Important Information