Jump to content

Czlowieksniegu

Moderators
 • Posts

  23178
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Czlowieksniegu

 1. Sejm odrzucił poprawkę Senatu, zakładającą rezygnację ze zwiększenia wydatków obronnych na kwotę 6,3 miliardów złotych jeszcze w 2021 roku. Tym samym dodatkowe fundusze zasilą budżet obronny.

  [...]

  Jeszcze w trakcie dyskusji w Senacie cytowany przez PAP senator Kazimierz Klejna, sprawozdawca i przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (KO) mówił: „Są to środki na modernizację sił zbrojnych, a dokładnie na zakup czołgów Abrams. Ministerstwo Finansów wskazywało, że dodatkowe wydatki zapisane w nowelizacji budżetu są wydatkami prorozwojowymi. Tymczasem wydatek na zakup tego uzbrojenia nie przyczynia się do większej dynamiki gospodarczej, bo te środki wypłyną za granicę. Dzisiaj priorytetem powinna być służba zdrowia”.

  [...]

  https://www.defence24.pl/ponad-6-miliardow-dla-armii-jeszcze-w-tym-roku-poprawka-senatu-odrzucona

 2. Barbara Nowacka w piątek po południu zapoznała się z raportem podkomisji smoleńskiej, którego treść wciąż nie została upubliczniona. - Był budowany pod tezę - mówi w rozmowie z WP. Posłanka Koalicji Obywatelskiej i córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła 10 kwietnia 2010 r., ujawnia, że według Antoniego Macierewicza raport zostanie opublikowany do końca listopada. To już kolejny termin wyznaczony przez szefa podkomisji.

  [...]

  https://wiadomosci.wp.pl/nowacka-widziala-raport-macierewicza-na-pierwszej-stronie-jest-nazwisko-tuska-6694190175411008a

 3. fala, to tak nie działa..

  Od początku lutego 2021 czekamy na efekt pozwu sądowego o ochronę dóbr osobistych, który Radomska Fabryka Broni „Łucznik”, producent karabinka Grot, wystosowała przeciwko wydawcy Ringier Axel Springer i Edycie Żemle i Marcinowi Wyrwałowi.

   

 4. Według przyjętej ustawy "do inwestycji nie stosuje się przepisów odrębnych", w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku. Budowa bariery nie wymaga także "uzyskania innych decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień lub dokonania zgłoszeń".

  Jak zapewniono w uzasadnieniu, "przedmiotowe rozwiązanie jest bezpieczne dla zwierząt dziko żyjących na terenach przygranicznych".

  vs

  W przypadku zwierząt migracja odbywa się na prawie całej granicy z Białorusią. Cały ten proces zostanie teraz wstrzymany i po obu stronach zapory zmniejszy się populacja zwierząt - wyjaśnia prof. Olech-Piasecka z SGGW.

  Podobnego zdania jest Stefan Jakimiuk  z WWF Polska - Dzielenie siedlisk przyrodniczych przez tak szczelną barierę jak mur będzie katastrofą dla środowiska. Szczególnie, że tereny przygraniczne w tym regionie są jednymi z najlepiej zachowanych pod względem przyrodniczym w kraju. To jest ogromny walor dla Podlasia, ale i całej Polski - tłumaczy biolog.

  - Jestem bardzo zaskoczony, że ten pomysł został zaakceptowany bez gruntownej dyskusji. Jest to ogromne zagrożenie dla populacji wielu gatunków zwierząt i roślin. W historii tak cennego kompleksu leśnego jak Puszcza Białowieska takiej sytuacji jeszcze nigdy nie było, żeby przedzielał go mur. Będzie to miało kolosalny wpływ na występowanie wielu gatunków zwierząt, w szczególności dla tych, które mają duże wymagania przestrzenne - ocenia Jakimiuk.

  Jak zgodnie tłumaczą eksperci, zmniejszenie terenów zajmowanych przez zwierzęta zawsze wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. - Każda fragmentacja areału (obszaru) zajmowanego przez gatunek jest traktowana jako zło. Z powodu jego fragmentacji zmniejszy się wielkość danej subpopulacji, co wpłynie na wzrost tempa utraty zmienności genetycznej gatunku - wskazuje ekspertka z SGGW.

  - Brak wymiany genów może spowodować zmniejszenie się szans przetrwania danej subpopulacji - podkreśla prof. Olech-Piasecka. - Najbardziej dotkliwe będzie to dla dużych ssaków o transgranicznych areałach, takich jak żubry, wilki, rysie, sarny, jelenie czy dziki - wylicza.

  Z kolei Jakimiuk zwraca uwagę na populację rysia. - Ich kondycja w Polsce jest o wiele słabsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Bariera na granicy spowoduje brak wymiany genów, odizoluje niektóre samice od samców, co jeszcze bardziej zagrozi przetrwaniu lokalnych populacji tego gatunku. Brak takiej wymiany między populacjami sąsiednimi może doprowadzić w dłuższej perspektywie do zaniku gatunku - tłumaczy członek WWF Polska.

  [...]

  https://wiadomosci.wp.pl/mur-na-granicy-zatrzyma-kazda-migracje-zwierzat-tez-6693887993793344a

 5. Banaś zawiesił dyrektora Departamentu Obrony Narodowej NIK. W tle sprawa karabinków Grot i Żandarmerii Wojskowej

  Prezes Marian Banaś wczoraj zwiesił Marka Zająkałę, dyrektora Departamentu Obrony Narodowej NIK oraz wszczął przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne - dowiedział się Onet. Nieoficjalnie sprawa ma związek z kontrolą Izby w Żandarmerii Wojskowej oraz zakupem przez MON karabinków Grot dla wojska. W tle tych decyzji jest również konflikt prezesa Banasia z frakcją PiS w NIK-u.

  Marek Zająkała z Najwyższą Izbą Kontroli jest związany od 30 lat. To działacz z PiS-u, który za pierwszych rządów partii Jarosława Kaczyńskiego został wiceministrem obrony

  W NIK Marek Zająkła jest dyrektorem Departamentu Obrony Narodowej i od wielu lat odpowiada za wszystkie kontrole Izby w polskiej armii. Banaś ma jednak sporo zastrzeżeń do jego pracy

  Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że do prezesa NIK dotarły informacje, iż wykryte podczas kontroli nieprawidłowości w Żandarmerii Wojskowej nie znalazły się w raporcie

  Zająkała miał też od roku być w posiadaniu dokumentów na temat wad karabinków Grot kupionych dla wojska przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza, jednak nic z nimi nie zrobił. Kontrola w tej sprawie została wszczęta dopiero na polecenie prezesa Banasia

  Zająkała - zdaniem naszych rozmówców - jest człowiekiem wiceszefa NIK z nadania PiS Tadeusza Dziuby. Ten zaś od początku prezesury Banasia w NIK prowadzi z nim wojnę podjazdową

  Marek Zająkała karierę polityczną zaczynał na początku lat 90. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego u boku ówczesnego szefa tej instytucji, późniejszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Stamtąd od razu trafił do Najwyższej Izby Kontroli, gdzie zajmował różne stanowiska. Za pierwszych rządów PiS w latach 2006-2007 został wiceministrem obrony narodowej. Następnie znowu wrócił do NIK-u już na stanowisko dyrektora Departamentu Obrony Narodowej, które piastuje do dziś.

  W czwartek jednak prezes Izby Marian Banaś wręczył Zająkale decyzję o zawieszeniu w obowiązkach i wszczęciu przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego. Oznacza to, że „niezatapialny” dotąd dyrektor odpowiedzialny za wszystkie kontrole NIK-u w polskiej armii został odsunięty od zadań do czasu zakończenia postępowania.

  Oficjalnie NIK nie komentuje tych informacji. „Sprawy kadrowe znajdują się w kompetencji Prezesa Najwyższej Izby Kontroli i nie stanowią informacji publicznej” - odpisało biuro prasowe Izby w odpowiedzi na nasze pytania.

  Informacje o nieprawidłowościach w żandarmerii znikają z raportu

  Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że powodów tej decyzji prezesa NIK było co najmniej kilka. Pierwszy jest związany z oceną pracy Zająkały na stanowisku dyrektora Departamentu Obrony NIK. Prezes Banaś postanowił też uważniej przyjrzeć się zakończonej niedawno kontroli Izby w Żandarmerii Wojskowej.

  Jak twierdzą nasi rozmówcy, choć kontrolerzy z departamentu Zająkały dopatrzyli się w funkcjonowaniu tej formacji szeregu nieprawidłowości, to informacje na ten temat nie trafiły do raportu pokontrolnego. Chodziło m.in. o przetargi na zakup sortów mundurowych, niewłaściwe wydatkowanie środków publicznych oraz gospodarowanie mieniem wojskowym.

  Sprawę ukrywania w raporcie istotnych informacji przez szefa Departamentu Obrony Narodowej miał przekazać prezesowi NIK osobiście jeden z podwładnych Zająkały, który prowadził tę kontrolę.

  Grot niezgody

  Kolejnym powodem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zawieszenia Zająkały miała być sprawa karabinka Grot. Onet kilka tygodni temu ujawnił, że informacje o wadach karabinka trafiły do NIK już w maju 2020 r. Wtedy zdjęcia pękającej kolby, wypadającego regulatora gazowego, pękających suwadła oraz trzpienia prowadzącego zamka zostały przekazane ówczesnemu rzecznikowi NIK Zbigniewowi Matwiejowi. Ten zaś stwierdził w rozmowie z Onetem, że przekazał je dyrektorowi Departamentu Obrony, czyli Markowi Zjąkale. Problem w tym, że zdaniem naszych rozmówców, podczas spotkania w NIK w sprawie karabinka, do którego doszło prawie rok później, w marcu 2021 r., okazało się, że materiały te nie dotarły do Mariana Banasia.

  Prezes NIK zlecił zbadanie sprawy Grota po serii tekstów Onetu z początku tego roku zapoczątkowanej artykułem „Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom”. Przedstawiliśmy w nim m.in. wyniki badań, które przeprowadził były oficer jednostki specjalnej GROM i ekspert z zakresu broni palnej Paweł Moszner.

  Okazało się, że karabinek rdzewieje, przegrzewa się, zapiaszczony zacina się, kolba pęka przy uderzeniu, a niektóre usterki uniemożliwiają strzelanie. Ustaliliśmy również, że żołnierze są zmuszani do płacenia za wylatujące elementy broni m.in. regulatory gazowe. Często więc mocowali je za pomocą plastikowej opaski zaciskowej, tzw. trytytki, lub drucika do plombowania drzwi.

  W artykule poinformowaliśmy też, że kiedy we wrześniu 2017 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz podpisywał w pośpiechu opiewający na 500 mln zł kontrakt na dostawę do wojska 53 tys. Grotów, nie miały one jeszcze badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby je do użytkowania w armii.

  Banaś wygrywa kolejne bitwy

  Nasi informatorzy twierdzą, że Zająkała długo starł się storpedować kontrolę zakupu karabinków Grot dla wojska. – PiS-owi była ona bardzo nie na rękę, bo dotyczyła zarówno byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, jak i obecnego Mariusza Błaszczaka. Dlatego poprzez swojego człowieka w NIK, czyli Zająkałę starali się ją zablokować – mówił nasz rozmówca związany z Izbą. Dodaje, że dyrektor Departamentu Obrony Narodowej jest z kolei człowiekiem wiceszefa NIK związanego z PiS-em Tadeusza Dziuby. Ten zaś razem z Małgorzatą Motylow, również wiceszefową NIK z nadania partii rządzącej starają się zwalczać prezesa Banasia.

  Wygada jednak na to, że na razie to szef NIK-u jest górą, a kolejne osoby mu nieprzychylne odchodzą lub są zwieszane.

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/banas-zawiesza-dyrektora-departamentu-obrony-narodowej-nik-w-tle-sprawa-karabinkow/0n7t8y7,79cfc278

 6. takafura

  "Może tyle razy czytałem że prezes odpowiada za wszystko że to się rozumie samo przez się ;) "

  Czyli co? Znów nie znalazłeś cytatu, który mi przypisałeś?
  Zanów coś na kształt przypisywania innym słów i poglądów, których nie głoszą?
   

 7. takafura... Nie kombinuj, tylko zacytuj, gdzie napisałem, że prezes odpowiada za ostatni wzrost cen w Polsce.. proszę.

  To, że zna się na gospodarce i ekonomii, jak świnia na lotach w kosmos, to jedno.
  To, że zapewne każdą ważniejszą decyzję musi parafować, to drugie.

   

  "Ty nie widzisz ciągu przyczynowo skutkowego pomiędzy powszechnym dostępem do aborcji i eutanazji"

  To, że ty widzisz, nie znaczy, że jest. Możesz jakieś wyniki merytorycznych badań przywołać?
   

 8. takafura

  "W LP z 10 % rotacji kadr wyższego szczebla to układy, nepotyzm. Jestem przyzwyczajony do takich zjawisk... "

  Nie wiem z jakiej liczby liczone by było...

  Ale za to krąży imienna lista "tłustych kotów", których miano ustawą spionizować, ale nie pykło, bo np teść czy inny szwagier to nie rodzina :-)

 9. takafura

  Gdzie napisałem, że "Podsumowując insynuowanie że Kaczor odpowiada za ostatni wzrost cen w Polce"? Pokaż, proszę... Bo znów odszczekasz, jak np eutanazję.

  Przywołałem prezesa, aby pokazać, że podobnież się da obniżyć, trzeba być "tylko" odważnym i odpowiedzialnym.
   

   

 10. takafura

  Czego nie możesz w poniższej cytacie:

  "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny. Ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności".

  ???

  Że brakuje im odwagi i odpowiedzialności?

   

  W sumie ciekawe, że ja przytaczam słowa prezesa, które doskonale pasują do sytuacji, a ty mi gwiazdkami po oczach... Zarzucając zaślepienie...

 11. Tyr

  "Bez podatków byłoby cię stać na znachora i 3 klasy podstawówki;) "

  No, ale jak...

  Glapiński twierdzi, że budżet rewelacja. I, że to od Polski chcą pożyczać, a my to takie tam delikatnie w Chinach.
  Morawiecki twierdzi, że budżet rewelacja.
  Itp itd...

  No to może by się podzielili tą rewelacją obniżając akcyzę na paliwo?
  Się przyda, gdy od stycznia wzrośnie na alkohol i papierosy...

 12. takafura...

  Wątek nie ten, ale... a co mnie interesuje, ile w Rumunii czy Zimbabwe paliwo kosztuje?

  Dwa- przecież prezes, lat temu "kilka" podał receptę, co należy zrobić, aby obniżyć ceny końcowe na stacjach. Znaczy się kocopoły opowiadał? Że się nie zna? Że nie widzi przełożenia na stan finansów państwowych?
  A skoro rośnie cena na giełdach, to tym bardziej potrzebne byłoby zastosowanie jego pomysłu, aby ustabilizować ceny paliw na możliwe przyjaznym poziomie?
   

 13. takafura

  O ile o zmianach cen paliw decyduje sytuacja na światowych giełdach surowcowych i rynku walutowym, to już decydujący wpływ na poziom cen mają podatki. W przypadku benzyny Pb95 podatki stanowią obecnie ok. 58% ceny detalicznej. Tankując olej napędowy, do rządu trafia 53% naszego rachunku. Bez podatków zarówno za ON jak i benzynę płacilibyśmy ok. 1,85 zł/l.

  vs

  Spotu wyborczego PiS sprzed 10 lat. Kaczyński mówił w nim: "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny. Ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności".

 14. takafura

  "Kujde wywindował skoro w 2019 wypłynęła jego teczka przechowywana w zbiorze zastrzeżonym"

  Sprawdź z kim od -dziesięciu lat jest Ryszard powiązany...

  I jakie ma znaczenie kto go wywindował? Większe znaczenie ma, kto go dalej pcha do góry, mimo że TW i się przyznał :-)*

   

   

  * Kujda się przyznał, ale kiedyś czytałem na pewnym pro-rządowym Forum, że na 101% z dokumentów nie wynika, że był TW, więc na pewno to oszczerstwo...

   

 15. Tyr

  "kontrolowana inflacja"

  No to napisz od razu, że pisząc nie masz na myśli dziś-jutro-pojutrze naszej socjalistycznej Ojczyzny, a filozofujesz...
  O kontroli na inflacją w Polsce niech świadczy fakt, że jej wysokość zaskakuje wszystkich, wliczając GUS, NBP, MF...

   

   

  176def55e97b1f-948-417-0-0-1813-798.webp

×
×
 • Create New...

Important Information