Jump to content

Czlowieksniegu

Moderators
 • Content Count

  21594
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Czlowieksniegu

 1. Lata pracy na marne. Państwo zabrało gdyńskiemu kolekcjonerowi dorobek jego życia

  Okazuje się, że ogromna kolekcja zbierana w pocie czoła, latami i za prywatne pieniądze przez niejakiego Jacka Urbańskiego z Gdyni nie jest wcale taka prywatna. Prokuratura poinformowała kolekcjonera, że 10 z 13 tys. zebranych przez niego historycznych monet to zabytki. Oznacza to, że należą do Skarbu Państwa, a bogu ducha winny numizmatyk nie ma prawa do własnego mienia.

  Dramat Jacka Urbańskiego, znanego kolekcjonera z Gdyni, rozpoczął się jeszcze w 2018 r. Wtedy do jego domu wtargnęła policja i zarekwirowała jego 13-tys. kolekcję numizmatów. Miały być kradzione. Mężczyzna długo nie dawał za wygraną. Obecnie stracił jednak wszelką nadzieję, bo prokuratura uznała, że jego prywatne mienia należy do Skarbu Państwa – pisze "Gazeta Wyborcza"

  Co ciekawe sprawa, w efekcie której doszło do przejęcia mienia przez funkcjonariuszy została przez sąd prawomocnie umorzona. Mimo to, wielka kolekcja monet nigdy nie wróciła do Urbańskiego. Zabrano też wtedy laptopa, w którym znawca trzymał spis swojej kolekcji.

  Komputer oddano mu po dwóch latach, już bez dokumentacji zbiorów. Obecnie nie ma więc już nawet dowodu, że kiedykolwiek posiadał zagarnięte mu monety. Teraz wydaje się zaś, że prokuratura znalazła nową wymówkę, by zatrzymać bezcenne okazy przy sobie.

  Prokuratorzy podparli się opinią badaczy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ci uznali, że 3 tys. obiektów ze zbiorów gdynianina to "przedmioty kolekcjonerskie" bez większej wartości. Zawrotne 10 tys. określono jednak jako "zabytki". Prokuratura uznaje więc, że większość kolekcji od początku należała do państwa w myśl art. 35 ustawy o ochronie zabytków

  Jak mówi sam Urbański, decyzja ta oznacza dla niego "utratę całego dorobku życia". Wartość kolekcji zbieranej od kilkudziesięciu lat określa na zawrotne kilkaset tysięcy złotych. 62-latek wskazał, że nie interesują go też "ogryzki po kolekcji" i nawet ich nie odbierze.

  "Działaniom prokuratury brak konsekwencji i logiki, a jedynym celem obecnie prowadzonego postępowania jest zabór mienia obywatela przez Państwo, co jest znamienne dla systemów totalitarnych" – napisał w zażaleniu na decyzję Prokuratury Rejonowej Sławomir Chibowski, radca prawny kolekcjonera.

  Konfiskata prewencyjna

  W INNPoland.pl pisaliśmy już o urokach tzw. konfiskaty prewencyjnej majątku. To projekt resortu Zbigniewa Ziobry, zakładający, że państwo będzie mogło przejmować majątek, który w ciągu ostatnich pięciu lat należał do osoby podejrzanej lub oskarżonej o działanie w grupie przestępczej.

  Co więcej, nie będzie liczyło się, do kogo mienie należy obecnie. Nie trzeba też będzie wyroku - wystarczy podejrzenie o przestępstwo.

  "Ustawodawca chce przerzucić na obywatela ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł. Oznacza to de facto wprowadzenie domniemania winy" – czytamy w apelu członków Rady Przedsiębiorczości, działającej w ramach organizacji Pracodawcy RP.

  Choć intencja ustawodawcy - zapobieganie ukrywaniu dóbr przez przestępców - może wydawać się słuszna, to w rzeczywistości jest niepotrzebna, ponieważ w polskim prawie istnieje już tzw. konfiskata rozszerzona, umożliwiająca państwu przejęcie mienia osób, które nabyły majątki nielegalnie lub od sprawców przestępstw.

  – To, co robi robi resort Ziobry, jest nie do pomyślenia w cywilizowanym świecie. Wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej za popełnione przez kogoś grzechy i to bez udowodnienia winy to powrót do komuny. Draństwo, zamach na wolność i własność – mówi w rozmowie z INNPoland.pl podlaski przedsiębiorca, który woli pozostać anonimowy.

  Biznesmen denerwuje się, że uczciwi przedsiębiorcy nie posiadają ani narzędzi, ani uprawnień, by kontrolować czyjeś podejrzane transakcje, ponieważ są one objęte tajemnicą handlową. Zauważa, że uczciwie działający przedsiębiorcy nie mają szans w starciu z grupą przestępczą.

  https://innpoland.pl/166435,zbiera-monety-od-lat-panstwo-mowi-zabytki-i-zabiera-kolekcje

 2. Miało być 6,9 tony, potem 900 kg, a wydobyto 17 kg. Co z bursztynem z przekopu Mierzei Wiślanej?

  W połowie 2020 roku minister Marek Gróbarczyk mówił, że z Mierzei Wiślanej wydobyte zostanie 900 kg bursztynu. Teraz dowiadujemy się, że wykopano... 17 kg.

  Co ze złożami bursztynu z Mierzei Wiślanej? Pierwotnie zakładano, że podczas jej przekopu zostanie wydobyty surowiec warty miliony złotych

  – Według badań, tam znajdują się dwa złoża. Jedno – około 900 kilogramów, które nadaje się do wydobycia ze względu na koncentrację i drugie, 500 kg, które nie stanowi wartości wydobywczej. Oczywiście, stanowi ono wartość jako bursztyn, ale jest zbyt rozdrobnione, i jest o zbyt małej gramaturze. Natomiast będzie atrakcją turystyczną – powiedział w sierpniu 2020 roku minister Marek Gróbarczyk. Jeszcze miesiąc wcześniej wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki twierdził, że złoże zawiera aż 6,9 tony tego surowca, a jego cenę rynkową szacował na 138 mln złotych. Szybko jednak wycofano się z tej informacji tłumacząc, że to złoża na całej Mierzei, a nie w miejscu przekopu.

  Z przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto 17 kg bursztynu

  Jak informuje Dziennik Bałtycki, nawet do tego bardziej pesymistycznego scenariusza jest bardzo daleko. Wydobycie bursztynu na obecnym etapie prac – a przekop jest już bardzo zaawansowany – to nie 900 a jedynie 17 kilogramów. Obecnie z rządu płyną wiadomości, że bursztynu jest tak mało i znajduje się on tak głęboko, że jego wydobycie jest nieopłacalne. Surowiec, który udało się pozyskać zostanie przekazany Skarbowi Państwa.

  https://biznes.wprost.pl/gospodarka/infrastruktura/10425974/przekop-mierzei-wislanej-wydobyto-tylko-17-kg-bursztynu.html

 3. Z Trumpem nie pykło i teraz:

  Chińskie szczepionki mogą trafić do Polski. Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

  Prezydent Chin w rozmowie telefonicznej z Andrzejem Dudą zapewnił o gotowości dostarczenia szczepionki przeciw covid-19 do Polski. Takie informacje przekazała agencja informacyjna Xinhua.

  – Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na covid-19 – powiedział dla PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

  :-)

 4. Tyr- znajdź, wśród wielu, wielu oficjalnych wystąpień burmistrza, jedno z objawami koprolalili...
  Choć trzeba przyznać, że jego PR'owcy z PKN dość sprytnie zareagowali. Choć nie bardzo rozumiem, dlaczego oni a nie prywatnie z kieszeni burmistrza opłacani.

 5. Bjar- Ty się nie nabijaj, bo to grubsza sprawa jest

  Tak kończy się ,,polityka’’ opozycji! Kobieta zdemolowała stację Orlen. Padły strzały

  „Mowa nienawiści” szybko przeradza się w rzeczywiste działanie. Nie trzeba było długo czekać, aby w działanie przerodził się hejt, jaki od kilku dni politycy opozycji kierują w stronę PKN Orlen. 37. letnia kobieta zdemolowała stację paliw polskiego koncernu w Rymaniu (woj. zachodnio-pomorskie). Policja została zmuszona do oddania strzałów.

  [...]

  https://www.fronda.pl/a/tak-konczy-sie-polityka-opozycji-kobieta-zdemolowala-stacje-orlen-padly-strzaly,157922.html

 6. "Dowcip" polega na tym, że oficjele sami nie potrafią się określić, czy i co będzie modernizowane.

  UKM był po 10 (?) latach modernizowany? I zajęło to 4-5 lat, a nie kilka miesięcy... Nie mówiąc o tym, że stety lub nie, ale C i P odwiedziły Afganistan.

   

  PS Któryś z oficjeli tak się rozpędził, że do A6 czy A7 doleciał :-)

 7. srbm

  Specjalnie dla ciebie

  "Jak mówił Seweryn Figurski z Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu – umowa na dostarczenie broni zawierała warunek, że nawet jedna sztuka tego karabinka nie trafi do armii bez spełnienia odpowiednich wymagań. "

  Co w takim razie z niedoróbkami czy egzemplarzami z wadami?

  Nie mówiąc o sprzeczności między Kukułą a

  "Pozostałe będą sukcesywnie upgradowane właśnie do wersji A2. Już z Fabryką Broni “Łucznik” pracujemy nad wersją A3.- zapowiada płk. Marek Pietrzak."

  https://zebrra.tv/wydarzenia/2021/01/28/grot-jest-zagrozeniem-dla-zolnierzy-potencjalnego-przeciwnika/

   

  Jak widzisz, albo się gotuje, albo sami nie mają pojęcia czy i co dalej.

×
×
 • Create New...

Important Information