Jump to content

Czlowieksniegu

Moderators
 • Content Count

  22748
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Czlowieksniegu

 1. Eksportujemy miliony metrów drewna. Branża drzewna: to gospodarka rabunkowa

  Zagraniczni pośrednicy zarabiają dziś miliony na sprzedaży polskiego drewna i podbijają jego ceny. Zdaniem firm z polskiej branży drzewnej odbija się to negatywnie na całej gospodarce. Apelują więc do rządu o zakaz eksportu. Na razie bezskutecznie.

  Według oficjalnych danych firm z sektora drzewnego z Polski wyjeżdża obecnie 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna, które trafia głównie do Chin. W Polsce surowca zaczyna więc brakować, a jego ceny w ciągu ostatniego roku podskoczyły nawet o 300 proc.

  W dodatku na jego sprzedaży zarabiają dziś głównie firmy zagraniczne, bo polskim coraz trudniej jest z nimi konkurować. Branża drzewna apeluje więc do rządu o zakaz eksportu drewna.

  Zdaniem Rafała Szeflera, dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego problem narasta od 2017 roku, gdy przez Bory Tucholskie przeszedł huragan. Rezultatem było prawie 10 mln metrów sześciennych powalonych drzew i niemal 120 tys. ha uszkodzonych lasów. Wtedy Lasy Państwowe poprosiły o pomoc zagraniczne przedsiębiorstwa, bo nie były w stanie same poradzić sobie z uprzątnięciem drewna.

  - Firmy zagraniczne przyjechały i kupiły drewno po referencyjnych cenach. Nie było jednak mowy o tym, że będą mogły dalej tworzyć sobie historię zakupów w Polsce. Ówczesny dyrektor Lasów Państwowych zgodził się z nami, po czym nie minął miesiąc, gdy zmienił zdanie, nie informując nikogo. Można powiedzieć, że wówczas wpuściliśmy lisa do kurnika. Od tamtego czasu apelujemy, aby ograniczyć rolę zagranicznych pośredników, bez skutku - mówi Rafał Szefler.

  Zagraniczni pośrednicy pozostali w Polsce, co zdaniem przedstawicieli branży stało się początkiem obecnych problemów. - Nie będę podawać przykładów, ale w ciągu tych trzech lat jedna z firm wysłała już kilkaset tys. metrów sześciennych naszego nieprzerobionego drewna do swoich zakładów w Europie - wyjaśnia Rafał Szefler.

  Jego zdaniem branża drzewna prosiła rząd wiele razy o interwencję. - Jedyną osobą, która zainteresowała się tematem, była pani minister Jadwiga Emilewicz. Powołany został wówczas zespół ds. rozwoju przemysłu drzewnego. Jednak pani minister była tylko na jednym spotkaniu, na którym udało się ustalić m.in. pracę zespołu, który miał mieć szerokie kompetencje - dodaje.

  Na kolejnym spotkaniach minister już nie było. - Następnie poinformowała nas, że mamy sami rozmawiać z Lasami Państwowymi. Tymczasem przedstawiciele tej instytucji mają zawsze jedną gotową odpowiedź. Po pierwsze nie eksportują drewna i nie interesują się tym, co się z nim dalej dzieje. Poza tym gospodarują mieniem Skarbu Państwa w sposób odpowiedzialny - mówi dyrektor PIGPD.

  Rząd się tylko przygląda

  Zdaniem przedstawicieli branży drzewnej, jeżeli nic się nie zmieni, dojdzie do dalszego niekontrolowanego wzrostu cen.

  - Obecnie ceny drewna są najwyższe w historii. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że drewno ma ponad 30 tys. zastosowań. Na wzroście jego cen straci cała gospodarka. Odczuje to jednak w pierwszej kolejności budownictwo, segment meblarski, rynek stolarki okiennej i drzwiowej, ale także m.in. rynek papieru - mówi Rafał Szefler.

  Z kolei Marek Kubiak, właściciel firmy Poltarex potwierdza, że skutkiem obecnej sytuacji jest przede wszystkim ogromny problem z zaopatrzeniem w drewno, na czym traci wiele polskich firm. - Dlatego Polska nie powinna w tej sytuacji pozwalać na to, aby ponad 4 mln metrów sześciennych drewna rocznie wyjeżdżało za granicę - oburza się.

  Jego zdaniem dzisiaj dochodzi do takich paradoksów, że zagraniczne firmy np. z Litwy czy Rumunii kupują drewno w Polsce i wysyłają je pociągami i statkami do Chin.

  - To jest skandal i niemal sabotaż gospodarczy. W dodatku dzieje się to w kraju, który szczyci się przemysłem drzewnym - dodaje.

  Przypomina jednocześnie, że UE przyjęła ostatnio strategię o bioróżnorodności. W praktyce to oznacza, że w najbliższym czasie pozyskanie drewna zostanie dodatkowo zmniejszone, tym bardziej może to spowodować wzrost jego cen.

  - Drewno jest surowcem strategicznym, w związku, z czym większość krajów w Europie stara się już go nie eksportować. Natomiast my nie prowadzimy żadnej polityki drzewnej. Lasy Państwowe robią swoje, a rząd się tylko temu biernie przygląda i nie interesuje się z tym, co dzieje się z polskim drewnem - mówi Marek Kubiak.

  Jego zdaniem dalsza bierność w tej sprawie odbije się w pierwszej kolejności na sektorze budowlanym, w efekcie jeszcze bardziej wzrosną koszty budowy, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i wielorodzinnym.

  - Zakazy eksportu drewna funkcjonują już m.in. w takich w krajach członkowskich UE, jak Rumunia czy Chorwacja. Podobne zasady obowiązują również w krajach poza obszarem UE, czyli np. Białorusi i Ukrainie. - Tylko my nie decydujemy się na ochronę swojego strategicznego surowca - podsumowuje Rafał Szefler.

  https://www.money.pl/gospodarka/eksportujemy-miliony-drewna-branza-drzewna-to-rabunkowa-gospodarka-6665377879628544a.html

 2. Warto zapamiętać :-)

  [...]

  - „Trwa nad tym wszystkim w tej chwili dyskusja, debata, a różne są głosy w tej debacie, nie wiadomo jeszcze jaki będzie efekt końcowy, ja poczekam spokojnie na efekt końcowy”

  - mówił w „Gościu Wydarzeń” Andrzej Duda, komentując propozycję nowelizacji ustawy medialnej.

  Wskazał przy tym, że w suwerennym kraju prawo uchwala parlament, a nie obce państwa.

  - „Jesteśmy suwerennym, niepodległym krajem i mamy prawo uchwalać w naszym kraju rozwiązania prawne, które znajdują większość w parlamencie”

  - podkreślił.

  [...]

  https://www.fronda.pl/a/prezydent-o-ustawie-medialnej-w-polsce-prawo-uchwala-parlament-nie-obce-panstwa,164926.html

 3. Tyr- wszyscy wiedzą, że Ozdoba dostał akurat takie zlecenie... w ramach swoich obowiązków, w ministerstwie klimatu. Na niego akurat padło, a może się i na ochotnika zgłosił, żeby sondaże poprawić.
  A, że leitmotiv pasujący do forsowanej wizji Świata i nośny, no to poszedł...

  Umieszczenie takiej informacji akurat w wątku o rocznicy PW doskonale pokazuje, jak niektórzy próbują na tej tragedii zrobić interes polityczny w skali makro, albo chociaż potrollować w skali mikro ..

   

   

  PS Białoruś od Niemiec chce bodajże 880 mld USD...

 4. To, że się przepisy dotyczące opodatkowania VAT'em zakupów za granicą się zmieniły, to niestety fakt.

  Ale ma ktoś pomysła:

  - zakup Ebay USA

  - przy płatności portal samodzielnie rozlicza VAT

  - a tu mnie za jaja Poczta złapała doliczając, przy zakupie za 13,50 USD + koszt dostawy, kazano mi.. prawie 40 złotych przy odbiorze, sugerując, że to VAT lub cło.

   

 5. les

  Tu Ziemia, tu Ziemia...

  "była dla ekipy Tuska kwestią życia lub odsiadki"

  I przez tyle lat się nie udało prokuraturze? Jak pech...

   

  PS

  "Osłona medialna w propagandzie jest tym, czym w wojsku zasłona dymna. "

  to o tych wszystkich o nakładach na poziomie błędu statystycznego, które wespół zespół z AM szczuły, powtarzały brednie, próbowały największe głupoty uzasadnić? A wszystko tak jak kapelan religii sugerował i nakazywał?

 6. les...

  ty jednak strasznie dysfunkcyjny jesteś i nie sądzę, aby była dla ciebie nadzieja, że słowo pisane będziesz ze zrozumiem czytał.

  Ale podpowiem- jest to przytyk do kolejnego debilizmu Glińskiego, który sobie wymyślił Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu.

   

   

  PS Atak na sierociniec w Rabce to fake wg ciebie?

 7. les

  Tak, tak...

  Raz, chciałbym, nie tylko ja zapewne, ten Raport przeczytać, ale jak rozumiem pandemia przeszkadza w wydrukowaniu...

  Dwa- tak, tak... GW i TVN zrobiły bum w samolocie nad Smoleńskiem...

  Trzy- jak już zakładasz, że TVN kłamie (?), to nie polecam stosowań ikonki przypisanej do Morawieckiego, a dla odmiany sprawdzić wyniki badań opinii społecznej, która stacja cieszy się najmniejszym zaufaniem i dlaczego jest to TVP...

 8. takafura

  "Jak samorząd na 100 ha tworzy nową strefę gospodarczą aby ściągnąć nowych inwestorów, zmniejszyć bezrobocie i kasować więcej podatków to najpierw wydaje kopę kasy na scalenie gruntów, zmianę planów przestrzennego zagospodarowania,  nowe drogi, światłowody, prąd, kanalizę, wodę... Choć tam na razie jest tylko pole i MOŻE ktoś coś zainwestuje i wybuduje"

  Ty tak na serio?
  Porównujesz przełom wieków, gdy bezrobocie sięgało -nastu i więcej procent, gdy samorządy biły się o inwestorów, z mokrym snem przedstawicieli przewodniej partii narodu?
  Już pal licho, że piszemy dziesiątkach milionów, a nie DWÓCH MILIARDACH na wejściu...
   

  Wiem, wiem... za chwilę pojawią się głosy, że to nie o ekonomię i gospodarkę, a niezależność i względy militarne. Bo to jest miś na miarę naszych możliwości...
  Głupsze jest chyba "tylko" CPK...

   

 9. takafura

  Nie chce mi się szukać, ale znalazłem takie coś:

  Cm: Dlaczego zdecydowała się Pani na start z listy Prawa i Sprawiedliwości?

  Anna Ewa Cicholska: Od lat jestem działaczką tej partii. Popieram jej założenia zmierzające do przywrócenia Polsce należnego miejsca na arenie międzynarodowej. Identyfikuję się również z programem społeczno-gospodarczym i konsekwentną walką z korupcją, nepotyzmem i marnotrawieniem finansów publicznych.

  https://codziennikmlawski.pl/2015/10/23/w-polityce-potrzebne-sa-nowe-twarze-i-uczciwi-ludzie-rozmowa-z-anna-ewa-cicholska/

   

  Prezes Kaczyński ukrócił nepotyzm

  W związku z tym, że poseł Anna Cicholska ani nam, ani reporterce TVN24, nie chciała powiedzieć kiedy jej syn złożył rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa, zapytaliśmy o to w ENEA S.A.

  Przypomnijmy, że w poniedziałek opublikowaliśmy tekst poświęcony uchwale Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, która ma wykluczyć nepotyzm wśród członków tej partii. Dotyczy ona m.in. takich przypadków - jak syna Anny Cicholskiej, który zasiadał w radzie nadzorczej ENEA CENTRUM Sp. z o.o., będącej w 100 proc. własnością ENEA S.A., w której to Skarb Państwa posiada większościowy pakiet akcji.

  Poseł Anna Cicholska unikała odpowiedzi na pytanie kiedy jej syn złożył rezygnację z tej funkcji. Tymczasem zarówno my, jak i FAKTY TVN, chcieliśmy sprawdzić czy zrobił to przed, czy po ostrym wystąpieniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego na Kongresie PiS. To na wniosek prezesa przyjęto uchwałę, w której czytamy: „Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację. Podważają jej wiarygodność. Kwestionują fundamentalną dla Prawa i Sprawiedliwości zasadę, że uprawianie polityki rozumiemy jako służbę w interesie dobra wspólnego, jako pracę na rzecz pomyślności Rzeczpospolitej i jej obywateli, a nie jako sposób na osiągnięcie własnych korzyści”.

  W cytowanej uchwale zapisano, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa”.

  I jak się okazuje to właśnie ostra reprymenda prezesa Kaczyńskiego i zapisy uchwały „sanacyjnej” przyjętej w dn. 6 lipca skłoniły poseł Annę Cicholską i jej syna do zaprzestania stosowanych praktyk. Jak nas poinformował Mateusz Pilarczyk z Departamentu Public Relations i Komunikacji ENEA S.A., syn posłanki złożył rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej ENEA CENTRUM Sp. z o.o. w dn. 14 lipca, a więc 8 dni po Kongresie PiS.

  Czemu poseł Anna Cicholska nie chciała ujawnić mediom tej informacji? Pozostawiamy to ocenie Czytelników.

  W najbliższym wydaniu PULSU - 10 sierpnia - opublikujemy całość materiału wraz z opiniami parlamentarzystów.

×
×
 • Create New...

Important Information