Jump to content

JoncaA

Forum members
 • Posts

  1534
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by JoncaA

 1. .....znaczka tego nie widać na zdjęciu przedstawiającym lewy bok pojazdu.....

  1. Toć przecie napisałem: Bateria Śmierci Pierwszego P.Mot. Inne baterie tego pułku nie miały prawa malować trupiej czachy i nie malowały.
  2. fragment samochodu pokazany przez Radetta to P19 d-cy 1. baterii pułku.
  3. samochód na zdjęciu leszka01 to ciągnik C4P w próbach, w 1. baterii, a na zdjęciu z NACu to P17 i skoro nie mają czachy, to pewnie nie są z 1. baterii, albo im się nie namalowało (znaczki indywidualne w zasadzie były zakazane, ale są zdjęcia, że 1. bateria czaszki malowała co najmniej jeszcze późną jesienią 1938 roku.

 2. Elektrownie wagonowe.Zdjęcia dodane przez wa1aw niestety nie maja nic wspólnego z pociągami sanitarnymi - to wagony saperów kolejowych i służyły do oświetlania dużych obiektów (miały dość mocy, żeby oświetlić małe miasteczko), składów warsztatowych itd. Z jednym bodaj wyjątkiem urządzone były w 30-tonowych wagonach serii KKz.
  Nie wiem, jak rozwiązano sprawę elektrowni w pociągach z wagonami Mhx. Sądząc po zdjęciu zamieszczonym przez wa1aw w serii zdjęć pociągu uruchomionego przez Niemców - pociągi miały standardowe polskie elektrownie, jak wszystkie regulaminowe polskie pociągi sanitarne - czyli wagon- elektrownia i magazyn brudnej bielizny".
  Wagon-elektrownia urządzony był w wagonie 20-tonowym serii Kd z hamulcami i budką hamulcową. Agregat prądotwórczy miał prądnicę prądu stałego 115 V napędzaną od silnika dieslowskiego 5KM - i było to wystarczające.
  W załączeniu schemat polskiego wagonu zgodnie z przepisem.

  • Like 1
 3. No to widzę, że muszę zrobić mały wykład na temat klasyfikacji wagonów. Otóż:
  Kd to polski skrót na określenie wagonu PKP, w tym przypadku towarowego wagonu krytego (stąd jako pierwsza litera K", ale z wyłączeniem wapniarek, choć też są kryte). Litera d" jako następna mówi nam ,że ładowność wagonu wynosi najmniej 15 ton, a jego nośność przekracza 15 ton, ale jest nie większa niż ton 20 z wyłączeniem 20, czyli nie przekracza 19,99... ton. I, że wagon ma dwie lub trzy osie. Wagony polskiej budowy budowane były wedle polskiego wzorca CI, tożsamego z niemieckim wzorcem A2, a ten z kolei powstał z przemianowania pruskiego wzorca IId8. Wzorzec A2 obejmował Bedecte Guterwagen Gm" i pokrewne.
  Cechą wspólną wszystkich wagonów Kd na torach PKP jest to, że są kryte, 15-tonowe i mają dwie lub trzy osie. Nie ma najmniejszego znaczenia rozstaw osi i inne wymiary. Do serii Kd zaliczają się więc i polskie CI, i rosyjskie przełożone na tor normalny, i austriackie o rozstawie 7,7 m, jak i np. niemieckie o rozstawie osi 6 m. Rysunek z broszurki przedstawiający Kd to rysunek wagonu polskiego wzorca CI, stąd rozpiętość osi 4,5 m. I jeszcze jedno - po przemalowaniu już niczego nie możemy być pewni..
  Wagony Km na PKP to wagony starszych typów, kryte 10-tonowe, już w zaniku, bo nikt ich w latach dwudziestych nie produkował, a na związkowych" niemieckich to Klappdeckelwagen Km, czyli wapniarki wg wzorca A7 czy, jak kto woli, IId4.
  No i starczy na dziś - bo jeszcze i tak zostały nam wagony serii KK, KKz, platformy Pdks i Pddk, poprzerabiane na sanitarne wagony osobowe np. serii C, B, a nawet bagażowe serii F, że nie wspomnę o wagonach H, które z założenia nie należały do wagonów sanitarnych wojska, nawet jak były identyczne - bo wtedy należała się im literka M.
  • Like 1
 4. ...dopełnieniem tematu byłby skład odkażalni....
  Wątpię otóż w skład", sądzę, że było to kilka pojedynczych wagonów na kilku różnych stacjach postojowych - które coś tam ciągnęło, ale mogła być to każda lokomotywa, jaka była dostępna (nie tak, jak w des.-kąp., gdzie trzeba było przygotować specjalnie lokomotywę, zakładając pompę i różniste rurki do przesyłania wody i pary).
  Wagon-odkażalnia miał w sobie dwa porządne bojlery do wytwarzania pary,dwie komory i spory zbiornik wody. Charakterystyczne było to,że miał czworo drzwi przesuwnych na końcach wagonu (a nie w środku, jak w standardowych wagonach krytych), oszklone okienka i ze cztery kominki blaszane na dachu - i bardzo bym chciał znaleźć zdjęcie takiego wagonu.
  A jak się mylę, to trudno...
  Aha, przypomniało mi się...
  Niekoniecznie wierzę w wagon 800 - to by zaprzeczało praktyce przydzielenia sekwencji numerów dla poszczególnych klas taboru. 8" byłoby w ten sposób wyróżnikiem sekwencji wagonów (M- militarne), a pierwszy wagon w tej sekwencji to 1", a nie " czyli byłby to wagon 801...Tak jak w salonkach (A) pierwszy wagon to 1" , a ostatni chyba 19".
  A jak się mylę, to trudno...
  • Thanks 1
 5. Wszystko pięknie, tylko że zdjęcie prezentowane przez Alcedo to zdjęcie prób czeskiego moździerza, z lufą z zamkiem klinowym, który po próbach pojechał do Czech z listą poprawek - a do poprawy były w moździerzach dla Polski właśnie m.in. koła.
 6. Szanowny Sokratesie, to Twój imiennik powiedział swego czasu wiem, że nic nie wiem..." - i tego się trzymaj. Tak się ułożyło, że prof. Maroszek był moim dziekanem i uczył mnie też wytrzymałości. Nie odpytywałem go o nic, bo gdzieżby 20-latek miał śmiałość. W niewiele lat później byłem wydawcą i redaktorem prowadzącym niewielkiej książeczki Janusza Magnuskiego, w której padło zdanie, że kb-ur jest dziełem Maroszka. Po jej wydaniu w redakcji pojawił się nie kto inny jak prof. Maroszek. I radość i satysfakcja - poznał mnie. A przyszedł tylko po to, żeby powiedzieć, że to nie on, że to Felsztyn, a on dołożył się nieznacznie tylko do konstrukcji zamka....Chyba mu powinienem wierzyć, nieprawdaż?
×
×
 • Create New...

Important Information