Jump to content

cieciwa

Forum members
 • Posts

  622
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by cieciwa

 1. W dniu 12.09.2019 o 12:51, bodziu000000 napisał:

  nie wiem czy to zdjęcie było, za dużo już tego ?

  18061.jpg

  Czy to na pewno są nasze trałowce opancerzone ?

  Nie widzę na nich jakże wyraźnych wcięć w dziobowej części kadłuba do mocowania trału ...

  Ale to może być wina kiepskiej jakości zdjęcia ...

 2. ... w wyjaśnieniu rozbieżności ze zdjęć dotyczących kształtu kadłuba i umieszczenia siedzisk.

  No właśnie o ile można by polemizować z rysunkami tyle można, o tyle zdjęcia 'z epoki' raczej nie powinny być retuszowane aż w ten sposób - bo po co?
  ALE:
  mamy zdjęcie

  3_copy87.jpg


  Na którym widać ciągnik z lewego boku i widać, że pierwszy z lewej pasażer (ten jakby w czapce) siedzi znacznie bliżej przodu niż kierujący pojazdem (któremu widać tylko fragment białego kołnieżyka i ciemnego swetra)
  natomiast zdjęcie drugie:

  pzinz152_1.jpg


  i trzecie:

  pzinz152_5.jpg


  sugerują, że pasażer i kierowca mieli wspólne oparcie siedzenia. Zresztą to trzecie zdjęcie stoi w sprzeczności ze zdjęciem pierwszym.
  Niestety jakość tych zdjęć jest na tyle marna, że nie pozwala na jakiekolwiek bliższe badania.
  Mało tego co do samego kształtu wanny również są znaczące wątpliwości ...
  Zdjęcie czwarte:

  pzinz152_4.jpg


  sugeruje, że dolna przednia blach jest jakby dwudzielna (z dwu oddzielnych kawałków) natomiast zdjęcie piąte

  pzinz.152.jpg


  sugeruje, że dolna przednia płyta jest jednolita.
  Zaczynam się w tym gubić coraz bardziej.
  Pamiętam, że w trakcie testów (podobno) miała miejsce przebudowa PZInż 152 (podobno) związana z wymiana silnika, ale ...

  No właśnie. Czy ktoś z pośród forumowiczów ma te (lub inne) zdjęcia w lepszej jakości które pozwolą na rozwianie moich wątpliwości ?

   

 3. W wielu publikacjach można znaleźć informacje, że na przełomie 1937/1938 roku po serii prób (znanych jako 'Rajd Jesień 1937') PZInż.152 przechodził remont i były wprowadzane zmiany w konstrukcji.

  Wtedy też podobno wymieniono silnik z widlastego modelu 425 na rzędowy 725. Tyle tylko, że widlasty 425 ma (za WLU tom 121, str.56) 700 mm wysokości, a rzędowa 725 ma (tamże, str.57) 980mm wysokości i bez przebudowy osłony silnika by się nie obeszło, bo jak wynika z proporcji ze zdjęcia wysokość osłony ma około 800-860 mm.

   

  I teraz moje wątpliwości są takie:

  Czy silnik w PZInż. 152 faktycznie wymieniono? Jeśli tak to na jaki? I czy w związku z tym przebudowywano go? Oraz czy jest znane jakiekolwiek zdjęcie potwierdzające taką przebudowę - innymi słowy, czy są zdjęcia z 1938 roku i późniejszych. Co do datowania których niema wątpliwości, a które potwierdzały by lub zaprzeczały faktowi wymiany silnika?

 4. Przepraszam, że wracam do baaardzo starego zdjęcia z 2007 roku

  pp_smok_kaszubski.jpg

  Ale mam pytanie - czy tego typu działo mogło być użyte przy budowie elektrospalinowego wagonu pancernego wz.28?

  W dostępnej literaturze pisze, że użyto francuskiego działa 75mm na podstawie morskiej (przez domniemanie jest to Schneider wz.1897) ale czy faktycznie?

 5. Czy kuchnie wz. 36-P i wz. 37-R były tylko w tarkcji konnej ? Bo o ile było tu kilka zdjęć kuchni polowej wz.31 w trakcji mechanicznej o tyle innych kuchni w trakcji mechanicznej (czyli na pneumatycznych kołach) nie widziałem.

  I kolejne moje pytanie a właściwie prośba. Jakiś czas temu tutaj na forum były prezentowane zdjęcia ramy, która po dłuższej dyskusji została uznana za ramę od samochodowej wersji kuchni polowej wz. 31.. Tych zdjęć ramy było kilka 4-5 o ile mnie pamięć nie myli. Zapisałem je sobie na dysku 'dla potomności' ale jak to mawiają 'diabeł nakrył ogonem' i nie mogę znaleźć. Czy ktoś posiada może te zdjęcia i mógłby się nimi podzielić ?

   

 6. Czy ktoś z szanownych kolegów posiada jakieś materiały na temat konstrukcji w/w mostów ?

  Dzięki uprzejmości kolegów z forum modelarskiego mODELARSTWO.INFO  udało mi się zidentyfikować dwa takie mosty:

  - jeden jest nad Kanałem Noteckim koło miejscowości Przedbojowice, (i o nim jest mowa w MLU poświęconym saperom kolejowym)

  - drugi nad Kanałem Dychowskim.

  Byłem przy tym moście nad Kanałem Noteckim.

  Zrobiłem trochę zdjęć, pomierzyłem trochę i powiem szczerze, że im więcej zdjęć i pomiarów tym więcej wątpliwości.

  Bo o ile wymiary zewnętrzne słupów i krzyżulców się zgadzają to miejsca w jakich przypadają te kwadratowe otwory różnią się położeniem nawet i o 4 cm ....

  Z drugiej strony ten most wygląda jakby był skręcany "na siłę" i część elementów jest po prostu powyginana.

  Czy to tak miało być? Kolejne malowania niespecjalnie pozwalają rozróżnić miejsca łączenia trwałego (spawanie) od nietrwałego (skręcanie) w miejscach gdzie nie jest to takie oczywiste.

  Czy ktoś ma jakieś materiały z okresu kiedy te mosty były używane i pomógł by mi rozwiać moje wątpliwości?

 7. Żeby nie dodawać niepotrzebnie wątków piszę tutaj.

  Analizując zdjęcia ze sprzętem pomocniczym dla 220mm zauważyłem że wszystko wskazuje na to, że istniały przynajmniej 2 wersje przyczep, choć może istniały prototypy i wersje finalne różniące się zarówno osprzętem jak i wymiarami. Na jednych zdjęciach widać lewe burty przyczep na których są zamocowane po 3 łopaty saperskie w dwu poziomach, a na innych jest czysta burta bez żadnych mocowań. O ile paski/klamry do trzymania styliska można przeoczyć o tyle raczej nie da się przeoczyć kieszeni" na samą szuflę.

  To samo można powiedzieć o wymiarach. O ile można przyjąć, że stosowano tą samą łopatę saperską to jest znane zdjęcie na którym przyczepa jest (zdaje się być) dłuższa niż na innych.

  Jaka jest szansa na to że jest to prototyp i wersja finalna?
  A jaka na to, że są to dwa niezależnie funkcjonujące typy przyczep?
 8. Odświeżam ...

  W numerze 02/2012 czasopisma Broń i amunicja" jest artykuł o polskich minach przeciwpancernych.
  Jest tego raptem 4 strony autorstwa Konrada Chorzeli (? czy tak się odmienia nazwisko - Chorzela) ale treść jest warta (jak dla mnie) tych 12 zł, które kosztuje magazyn.
×
×
 • Create New...

Important Information