Jump to content

max.p

Forum members
 • Posts

  295
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by max.p

 1. Witam Szanownych forumowiczów,
  Kupiłem ostatnio taki hełmik, myślałem że to M1 ale czy aby na pewno ?

  niby kształt podobny, ale proporcje daszku i reszty są dziwne, może to europejska kopia pochodząca z któregoś zachodniego państwa  ?
  I jeszcze to oznaczenie co to może być? czy jest wgl. pochodzenia wojskowego, czy raczej radosna twórczość ? 

  Hełm bez żadnych nitów i otworów, na zewnątrz  widać kawałki farby z korkiem, żadnych bić nie wyszukałem. Kształt hełmu sugeruje, że emblemat jest z tyłu, z przodu widać też pozostałości po tych kolorach.  Oznaczenie malowane prawdopodobnie pędzelkiem.   

  IMG_20190623_121146.jpg

  IMG_20190623_120924.jpg

  IMG_20190623_121110.jpg

 2. Witam, 

  podbijam wątek. 

  Skrzynia już wyczyszczona, doszły też nowe przemyślenia- wątpliwości, którymi chciał bym się z kolegami podzielić. 


  -Po pierwsze bicia; „erx”, „gmm”, 4 i 9 ( zaznaczone czerwonymi kółkami ). Można na ich podstawie wywnioskować przeznaczenie skrzyni, czy są to tylko kody producenta, ew. odbiorowy lub coś innego ?

  -Po dokładniejszym obejrzeniu stwierdziłem, że podkładki zamontowane pod skrajne podpory były dołożone  w późniejszym okresie, więc przedmioty umieszczane w skrzyni miały prawdopodobnie tą samą średnicę na całej długości. O tym świadczyć też może fakt, że wycięcia we wszystkich podporach są takie same.

  -doszedłem do wniosku, że być może skrzynia tego rodzaju przeznaczona np. do MG ( jak wskazuje podany przeze mnie link i napis na wieku skrzyni z linku: Versandkasten 151/20) została zaadaptowana w tym przypadku do przenoszenia czegoś innego.  Co o tym sądzicie ?
  Taka praktyka miała podobno miejsce w przypadku skrzynek amunicyjnych do sprzężonego mg42.

  - Jakie elementy tej armaty były wymieniane na zasadzie lufy w MG 42 (jeśli wgl. takowe były )? Może to od takich części skrzynia.

  -możliwe by taka skrzynia była elementem wyposażenia wózka transportowego :p5120059_700.jpg6.jpg

  ?

   

  IMG_20190414_153720 - Kopia.jpg

 3. Hmm faktycznie, cenna wskazówka Panie Soda. Tylko pytanie do przenoszenia czego dokładnie służyła skrzynia nadal nie rozwiązane:/ .
  Co do teorii z mauserami- wydaje mi się że to kwestia naciągana.Na długość niby mogło by pasować ale trochę ciasno by było w środku(sprawdzałem z replikom boyi). Ponadto środkowy wspornik był by wtedy zbędny.
  Może to pudło było przeznaczone na elementy od oporopowrotnika haubicy ?
 4. Z tych opcji skorzystałem już wcześniej, przetrzepałem też forum ale nic nie znalazłem( gdybym coś znalazł nie wrzucał bym nowego wątku ;) ) batterievorrat może oznaczać eterie zapasowe" ale po co baterie w haubicy ?
  A orientujecie się Panowie ile osób liczyła obsługa takowej haubicy ?
 5. Witam, podbijam wątek.
  Natrafiłem na pewien trop:

  http://www.alamy.com/stock-photo-caisses-de-munitions-ensemble-de-caisses-allemandes-comprenant-une-31681328.html

  jest tu podobna skrzynia i opis wskazuje że może być to skrzynia do transportu 6 mauserów ( tak wywnioskowałem po wrzuceniu tekstu do tłumacza google )
  Tylko czy na pewno to dobry trop ? Panowie co sądzicie ?
  Ps. Może to komuś pomoże, na tej stronie z linka jest dużo więcej zdjęć różnych skrzyń.


  Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 18:41 09-12-2018
 6. Witam, po czym mogła być ta skrzynia?
  Jej wymiary to 123x37x35 cm. Została przez kogoś pomalowana olejną farbą ale spod farby wyłania się czarny kolor
  Na wieku widać także napisy:
  - Batterievorrat
  -le.F.H. 18/40
  -kg
  Skrzynia pewnie była dołączona do haubicy-to sugeruje druga linia napisów, ale do przenoszenia czego mogła konkretnie służyć ?

 7. Mapa polska więc napisy są dobre. Rocznik też dobry.Tu fotka mapki niestety słabej jakości , ale to co miało być pokazane widać. Obciąłem Okopy ale to tam się znajdowało. W regionie były bodajże trzy takie gwiazdki- gniazdka. Apropos traper6 nie chodziło mi o rejon Kobylina a bardziej Krotoszyna. Masz może mapki Kobylina ?

 8. witam, mam dwie rzeczy do wyjaśnienia odnośnie map. Taka oto drużka która na mapie z 1934 jest opisana jako plac ćwiczeń. Co to może być ? J jeszcze na tej mapie są opisane takie gwiazdki mianem szwedzkich okopów. Co to za okopy?

×
×
 • Create New...

Important Information