Jump to content

Erih

Forum members
 • Content Count

  4506
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Posts posted by Erih


 1. 45 minut temu, les05 napisał:

  Jak kapitał amerykański pracuje na PKB Azji, to brakuje na opiekę zdrowotną w USA i nie tylko na to.

  Teraz toś powiązał gruszki z bażantami. Opieka zdrowotna w USA wygląda jak wygląda  dlatego że tamtejsza ochrona zdrowia nie służy leczeniu chorego, tylko wyciąganiu z niego kasy. I nawet gdyby tamtejsze społeczeństwo było wielokrotnie bogatsze, to łapiduchy po prostu podniosą stawki i wdrożą jeszcze kosztowniejsze procedury - byle z ludzi będących na musiku wydusić ostatni grosz. Ot taki bandycki system.


 2. 2 godziny temu, les05 napisał:

  Tak działa globalizacja. Jeżeli bogaci się Azja, to ktoś jednak musi biednieć.

  Co ma globalizacja do chorych na głowę cen opieki zdrowotnej w USA?

  Znałem kiedyś przelotnie pewnego Amerykanina, który na pół roku sprowadził się do Krakowa żeby prywatnie sobie zęby wyleczyć. W USA ledwo go było stać, u nas po cenach prywatnych plus pobyt plus przelot, zrobił sobie całościowy remont za -dla niego- drobne. Bardzo też chwalił jakość.


 3. 2 minuty temu, szutnik napisał:

  Konkurencja pikuś. Już wkrótce coś ich tak  rąbnie ,że się nie pozbierają .

  Jeżeli masz na myśli to samo co ja czyli sytuację gospodarczą, to po pierwsze nie ma nic pewnego, a po drugie scenariusz im gorzej tym lepiej podoba mi się średnio.


 4. Mając do dyspozycji cz-b zdjęcie nie da się określić, jaki był oryginalny kolor danego elementu. Ten sam odcień będzie inaczej oddany w skali szarości w zależności od uczulenia negatywu na barwę, ew użytego filtra.


 5. 42 minuty temu, balans napisał:

  No toś mnie teraz zaskoczył na MAXA. Bo ja Takąfure to nawet poniekąd rozumiem - Partia rzuciła Go na odcinek leśny z poleceniem tnij bracie tnij i najlepiej z roku na rok coraz więcej. Ale On przynajmniej za to bierze niezłą kasę. Ale Ty tak bezinteresownie jesteś za niszczeniem ojczystej przyrody?

   

  Nie jestem za niszczeniem przyrody, tylko za takim gospodarowaniem, które pozwoli i ludziom żyć, i przyrodzie rozkwitać.

  Na tyle długo żyję, żeby wiedzieć jak bardzo zmienia się gospodarka leśna z biegiem lat, i jak poprawia się stan środowiska.

  I widzę też że nie dzieje się to dzięki krzykliwym działaczom, tylko dzięki wzrostowi rzetelnej wiedzy.

   


 6. Czyli atrapa. Gdzieś w latach osiemdziesiątych oglądałem taką parę, przywiezioną z Turcji, gdzie jedna sztuka była przerobionym francuzem, a druga - atrapą na jej wzór. Lufy obu były otoczone tłoczoną, srebrzoną blachą, łoża intarsjowane, choć ładniej niż to tu.


 7. W dniu 14.02.2020 o 08:36, magius28 napisał:

  @Sowa74 dotknąłeś głębszego problemu, dotyczącego nie tylko poszukiwań, ale w ogóle sposobu myślenia o prawie i stanowieniu prawa w naszym "wspaniałym" PRL-u. Problemem jest bowiem to, że w naszym grajdołku, choć zmienił się ustrój gospodarczy, nie za bardzo zmienił się ustrój polityczny i wszelka "wadza" wciąż jest święcie przekonana, że to nie państwo jest dla obywatela, lecz obywatel dla państwa. Ponad 30 lat po upadku komuny, w PRL-u jest promowany opresyjny system prawny. 

   


 8. 12 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

  "– Premier został przez swoje zaplecze źle poinformowany, przepraszam za to – przyznał Müller. – Premier z naszej winy nie miał świadomości tego, że to zalecenie jednak ma charakter obowiązujący w myśl przepisów o inspekcji sanitarnej – tłumaczył."

   

  Znaczy się Mistrz power-pointa ma IQ na poziomie średnio rozwiniętego intelektualnie pantofelka? Wiem, wiem.. pytanie retoryczne 🙂

  To już dawno przestało być śmieszne, a powoli robi się wkurzające. Poprzednia "wadza" też na tym poległa.


 9. W dniu 24.05.2020 o 21:13, balans napisał:

  To jest link do gorzkich żalów zielonych czubów, którzy by chcieli widzieć w Karpatach puszczę, której w nich nie ma, i którzy uważają stuletnią sosnę czy tam świerk za pomnik przyrody. I dziwią się że fachowcy w temacie traktują ich jak idiotów.

  Tacy sami jak ci, co walczyli o stare, wypróchniałe topole, ignorując zupełnie rosnący obok, kilkusetletni cis.

  PS Cis ma się świetnie, topole zostały wycięte.


 10. Balans, akurat monokultura świerka zatrzymuje nad fliszem dużo mniej wody niż las mieszany, więc i dużo mniej jej wsiąka w warstwy wodonośne.

  Dwa, w Bieszczadach tnie się praktycznie wyłącznie świerk.

  Trzy, w Bieszczadach żadnej "Puszczy" nie ma, są małe, izolowane rezerwaty. I nikt tam nie tnie, bo po pierwsze nie wolno, po drugie się nie opłaca. Tak mi sory, wczoraj byłem i co widziałem, to wiem.


 11. 5 minut temu, takafura napisał:

   

   

     Akurat moje leśnictwo w całości leży na terenach osadnictwa  Olenerskiego. Rowów mam 10 razy więcej niż dróg.  Mam tyle zmeliorowanych 200 lat temu łąk, bagienek i olsów że gdyby poświęcić te tereny pod małą retencję to zmagazynowałbym wody tyle 50 leśnictw w górach.

  Olenderskiego pewnie chciałeś napisać. Infrastrukturę melioracyjną można wykorzystać również jako element małej retencji, blokując/ograniczając odpływ wody.  Do tego zakrzaczyć (trudniejsze utrzymanie drożności, ale dalej da się) brzegi, żeby ograniczyć parowanie, i mamy niezły system odwadniająco-nawadniający.


 12. Akurat lasy górskie dla retencji mają minimalne znaczenie. W górach gleba to stosunkowo cienka warstwa leżąca na skale, więc wiele wody nie zatrzyma. Ważniejsze są doliny, gdzie warstwa gleby grubsza, woda ma gdzie wsiąknąć albo się rozlać.

  Jedyne co można zrobić aby nieco zwiększyć pojemność wodną lasów górskich, to wyciąć monokulturę świerka i zastąpić ją zdrowszym lasem mieszanym. Co i się dzieje.

×
×
 • Create New...

Important Information