Jump to content

skyluke

Forum members
 • Content Count

  654
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by skyluke

 1. W dniu 16.06.2020 o 18:00, Woodhaven napisał:

  Puk, puk. To nasz Stug😀👍

  Wkrótce Wielka Odsłona😀

  Najwyższy czas 2012- 2020  🙂

  Cieszę się niemniej szczerze że się im udało doprowadzić to do końca. 

  Kolejny remont Stummel ?? Dużo mniej kompletny ale mniejszy 😉 2026 ?  Trzymam kciuki

 2. Dwa lata to bardzo optymistyczne podejście, remont Valentine mial trwać ok. 3 lat a jeszcze się nie zakończył.

  Ale kibicuję, mają tam furę części do Stuga więc szanse są. 

 3. Kto pierwszy ten lepszy. Widzę że jest chęć dorównania braciom K. i znalezienia własnego calaka". Każdy ma prawo chcieć.
  Niestety po nich pozostały tylko ochłapy albo to co technicznie poza zasięgiem....
 4. Kiedy Tygrysek ew. Panterka w Kłaninie ?
  Biorąc pod uwagę tempo prac przy kolejnych pojazdach i determinację to pewnie prędzej niż na tej niby Panzerfarmie gdzie to byle StuGa nie mogą skręcić od dziesięcioleci...
 5. MBP ma świetne zbiory ale to nadal kolekcja dla wąskiej grupy pasjonatów. Z Munster, Saumur czy Bovington nie będzie nigdy konkurować, tam jest przekrój jeśli chodzi pochodzenie sprzętu i epoki. Może za to z powodzeniem być liderem na naszym krajowym podwórku.
  Jak nie ma mnóstwa niemczyzny, Pantery, Tygrysa, Jaga IV itp. to automatycznie ubywa odwiedzających, głównie zza granicy.
  Kolekcja polskiego oręża pancernego z września 39 raczej będzie miała swoje miejsce w Warszawie i nic już nowego nie uda się od nich wyszarpać, chyba że powstanie kolejny 7TP lub C7P...
  Gdyby tak z Bułgarii pozyskać jeszcze Jaga, IV, StuG III to wtedy można by zaimponować niemczyzną na tle Europy środkowej przynajmniej. A tak pozostaje sprzęt sowiecki i natowski z zimnej wojny". Błędem według mnie było np. załatwianie Fireflay dla Gdańska czy umieszczenie IV ki w Kołobrzegu...
  Jedyne w czym widzę duży potencjał to żywa, otwarta forma tej kolekcji z licznymi pokazami w ruchu na dzień dziecka czy dzień WP.
 6. Prawdy raczej się nie dowiesz bo i z tym ciężko. Ostatnio panuje taka moda że do części G13 dorabia się taką historię że to jeszcze produkcja z ostatnich tygodni wojny w zakładach Skody a ich kadłuby po wojnie ukończono już jako ST I/G13. Brzmi dobrze i czasem jest na rzeczy.
 7. cały czas trwa poszukiwanie miejsca gdzie się bitwa rozegrała" - to ciekawe, w takim razie powinniście szukać może gdzieś pod Działdowem albo po Iławą :)
  Nie obchodzi mnie czy ktoś ma dupościsk" i czy było tam dużo lansu czy wypadało mieć deusa czy nie. Wygląda na to że mimo 3 sezonów przy tej formule poszukiwań wysiłek nakierowany jest wciąż na efekt medialny niż efekt naukowy.

  Podobno określono już mniej więcej zachodnią i wschodnią granicę starcia, określone jest miejsce obozu. Co więcej można określić penetrując dalej wykrywaczami warstwę orną, jakiego przełomu można się spodziewać ?? Nigdy nie określi się centrum tej bitwy gdyż owo centrum stale się przemieszczało w ciągu wielu godzin starcia.
 8. na podstawie znalezionych dotychczas artefaktów da się owszem ustalić mniej więcej zasięg pola bitwy w pewnych kierunkach czy też przesunąć domniemane centrum" na wschód czy też na południe ale śmiem twierdzić nic więcej. Ani terenu pierwszego starcia wrogich chorągwi, ani lokalizacji tzw. wilczych dołów przed pozycją chorągwi krzyżackich, ani miejsca śmierci wielkiego mistrza ani miejsca masowych pochówków (jeśli takowe istnieją).
  W końcowych fazach bitwa przerodziła się zapewne na wiele rozdzielonych mniejszych starć które również mogły obficie zasiać zabytkami. Podobnie pewnie na kilometrach na trasie ucieczki zakonnych z pola bitwy ale tego nie potrzeba udowadniać.

  W obecnej formule będzie to już tylko zbieranie zabytków na wystawę i promocja paru stowarzyszeń co zauważono.
  Chyba będzie czas na zawężenie pola badań. Zresztą dyrektor muzeum już coś wspominał o przejściu na inne metody poszukiwawcze i priorytety. Jak dla mnie mogiła bitewna i analiza obrażeń, wieku i stanu zdrowia uczestników (o DNA nie wspomnę) niż kolejne 100 grotów gdzieś tam bliżej Grunwaldu niż Stębarku.

  Pozdrawiam !
×
×
 • Create New...

Important Information