Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 11/21/20 in all areas

 1. 2 points
  https://www.youtube.com/watch?v=wyrP73oaxq0 Skrzynka "mignie" w 3.42 Stawiam na lata 1970-1980 ale do oceny kluczowe jest poznanie miejsca przechowywania i ilość kołatków.
 2. 2 points
  Trzonowiec tygrysa szablozębnego.
 3. 2 points
  Napisałem wiadomość priv.
 4. 1 point
  Pewnie że styropian z czasem porzucił walkę z systemem kosztem własnego życia, zdrowia, finansów i czy także kosztem własnych rodzin. I poszedł w biznes. Oni reprezentują tylko 1 % z tych uwłaszczonych. Pozostałe część to taka komuna jak Urban i inne politruki co zakładały dzięki układom i koncesjom gazety, banki, telewizje i miliony spółek fundacji itp. Ale Ty tylko w kółko "palety" "upaina" i "styropian". Ps. Styropian już skomentowałem, co do Ukrainy to była w 1920 naszym jedynym sojusznikiem, 8 tyś. poległo walcząc wtedy z bolszewikami po naszej stronie.
 5. 1 point
  Jeszcze malutka uwaga co do nakrętki odznaki 1 PAM. W książce Henryka Wieleckiego i Rudolfa Sieradzkiego "Wojsko Polskie 1921-1939. Organizacja i odznaki kawalerii" wydanej w 1997 r. na str.102-103 znajduje się opis odznaki 1 PAM z którego wynika iż odznaka była produkowana przez Adama Nagalskiego (Warszawa ul. Bielańska 16) i takowe sygnatury powinna zapewne posiadać oryginalna nakrętka tejże odznaki.
 6. 1 point
  Szanowny Kolego lumenus, ja pisałem tylko o nakrętce (bo takowe nakrętki posiadam), co do samej odznaki to nie mam pojęcia, wygląda dobrze ale czy takowa oryginalna nie powinna być numerowana ?
 7. 1 point
  Co do nakrętki od odznaki 1 PAM to takowe nakrętki były dość popularne w replikach pojawiających się w latach 80-tych, posiadam orła "niby" wz. 19 i małego "furażerkowego" z takimi nakrętkami które to orły zakupiłem za przysłowiowe grosze "z pudła" pełnego takowych produkcji na pewnym targu staroci gdzieś tak pod koniec lat 80-tych.
 8. 1 point
  Szybowiec ten wymknął się z pola widzenia osób - a głównie jednej osoby - opracowującej w Polsce publikacje monograficzne poświęcone polskiemu szybownictwu okresu międzywojennego. Tak jak wymknęli się ludzie zaangażowani w budowę tego szybowca. Nie wiadomo nawet, kto był jego konstruktorem. Jak na konstrukcję amatorską to wyróżnia go jeden czynnik - jest to szybowiec środowiska, że tak powiem, inteligenckiego. To nie szybowiec budowany w środowisku robotniczym, jak nierzadko wtedy się zdarzało. Tutaj mamy dwór (a nie jakieś np. warsztaty kolejowe), mamy nauczyciela i trzech zdeklarowanych ludzi wojska, co w sumie tworzy specyficzną warstwę społeczną, nie najniższą. Nic nie wiemy o tym, czy ta grupa miała dostęp do jakichś światowych publikacji poświęconych szybownictwu, ale jeśli już to prędzej temu środowisku do takiego dostępu niż jakimś młodym entuzjastom szybownictwa ze środowisk robotniczych. Jednocześnie zarówno w tamtych czasach, jak i obecnie, zawsze jest coś takiego, co można by nazwać narodową szkołą konstruowania szybowców. Jak wspomniałem powyżej, kadłuby szybowcowe o przekroju na planie sześciokąta nie należały wówczas do polskiej szkoły konstrukcyjnej szybowców (można wskazać tylko jeden taki szybowiec polski). Za to była to szkoła niemiecka, brytyjska i amerykańska. Ta ostatnia częściowo przejęta od Brytyjczyków, ale też niekoniecznie, ponieważ konstruktorzy amerykańscy Barton, Nilon i Hruslinsky też preferowali takie kadłuby. Jest zatem pytanie, czy konstruktor (konstruktorzy?) „Orlika” zainspirował się wcześniejszą polską konstrukcją szybowca ITS-II (1932-33) z kadłubem o przekrojach na planie sześciokąta, czy może konstruktorowi wpadło w ręce jakieś czasopismo niemieckie, brytyjskie lub amerykańskie, gdzie podpatrzył taki właśnie kadłub? Kadłub bardzo korzystny do konstrukcji amatorskich. Na razie żadnej z tych wersji wykluczyć nie można.
 9. 1 point
  Marzy im się banknot 1000zł z Kaczyńskim, ale aby taki przekaz dotarł do każdego obywatela, nawet najbiedniejszego to powinni wyemitować monetę 1 groszową z wizerunkiem braci Kaczyńskich, jeden na rewersie, a drugi na awersie monety.
 10. 1 point
  Trojak ,wybity pruskim stemplem.
 11. 1 point
 12. 1 point
  Tutaj to dopiero jest dowód... tylko nie na zamach, a na dobrostan sołncewskiej Grupy Radius w Polsce.
 13. 1 point
  Potwierdzam to co napisal kolega sqr
 14. 1 point
  W tym względzie mają wolną wolę. Córka jest w 8 klasie. Nie miała chrztu ani komunii ale na religię chodziła. Kiedyś się spytałem czy wierzy w to co oni tam mówią. Wzruszyła ramionami. Więcej nie pytałem.
 15. 1 point
  U syna katechetka dopiero w 2 klasie się zorientowała, że młody nie umie się nawet przeżegnać. Dziwniejsze jednak jest to, że nie przeszkadzało im, że nie jest nawet ochrzczony .
 16. 1 point
 17. 1 point
  Uroki statystyki. Jednak masz rację że nie da się w niej ująć wartości przyrodniczej. Ps. Tnie się dużo kubików w trzebieżach - czyli przerzedza się las raz na dziesięć lat wycinając 20-30 % masy. I tak jak w całej Europie przybywa nam cięć sanitarnych - kornik, susza, jemioła, przypłaszczek.
 18. 1 point
  To trzeba było napisać 150 lat a nie 60-80 na jedno by wyszło, jakbyś przeczytał ile sprzeczności tu powypisywał to byś kociokwiku dostał. Ale my jakoś ogarniamy.
 19. 1 point
  Ja na miejscu pana kolekcjonera to bym się tym autkiem tak nie chwalił. Władza ma lepkie rączki.
 20. 1 point
  Bo Polska to kraj cudów! Na ten przykład tnie się coraz więcej, a starych drzew w lasach przybywa... Cuda Panie, cuda, ale to chyba za wstawiennictwem Najświętszej Panienki, patronki drwali.
 21. 1 point
  Kiedy nie ma już Ministerstwa Edukacji Narodowej. W to miejsce powstała jakaś kościelna instytucja, rodem z XVIII wieku, która ma utrzymywać naród w ciemnocie i zabobonie.
 22. 1 point
  ciekawe czy w aucie były tylko same kości z tych wykopalisk...aż strach pomyśleć ileż to fajnych rzeczy mogłoby zmieścić się do takiego auta i spłonąć bezpowrotnie lub zostać skradzione ojojojoj
 23. 1 point
  1sza poł XX wieku, raczej po PWS.
 24. 1 point
  Ten system złamał mi śmiertelnie chorego ojca na pół roku przed śmiercią. Staram się unikać naszej kochanej służby zdrowia ile się da, faktycznie Medicover w drobnych i średnich problemach zdrowotnych jest ok. Ale masz rację, ten obecny "system opieki zdrowotnej" mnie przeraża - ta znieczulica, układy, pazerność, zadufanie tych młodych doktorów no i procedury, biurokracja.
 25. 1 point
  Raczej Pati wie że to łopatka , Ale że nowa na portalu to raczej chce wiedzieć z czego zrobione , nieumiejętne zadawanie pytań. łopatka prawdopodobnie nikiel lub bardziej stop niklu z miedzią tak zwane "Nowe srebro" platerowany i złocony. Nikiel jest jednym z czterech metali który jest ferromagnetykiem "Oprócz żelaza są nimi kobalt i gadolin" dlatego brak w sygnaturach probierczych srebra tylko punce producenckie
 26. 1 point
 27. 1 point
  Magnes i magnez, to dwie zupełnie różne rzeczy...
 28. 1 point
  I chwała człowiekowi za to!!!!!a to minsterstwo dziwnych przelewów.....mam nadzieję rozliczy się kiedyś ze swoich wydatków ...
 29. 1 point
  W sumie to żadna tajemnica skoro jest na zdjęciach. Samochód kupił pan Robert Steć, ten od wyścigów. W swoim czasie posiadał/posiada też sporo innych jeszcze bardziej związanych z polską motoryzacją pojazdów i rzeczy np. silnik PzInż 405 (jeden z 3 zachowanych egzemplarzy) znany z słynnego Lux-Sporta.
 30. 1 point
 31. 1 point
  Jak narazie, to coraz więcej faktów zaczyna wskazywać na to, że ta cała pandemia służy przede wszystkim rządom i politykom do wprowadzania przepisów prawnych na jakie w normalnych czasach by sobie nie pozwolili, do robienia wałów na potężne pieniądze, ogólnie do robienia calych narodów w tęgiego ciula. Pytanie tylko, kiedy przesadzą i narody się tak wkurzą, że pogonią co poniektórym kota.
 32. 1 point
  http://dorzeczy.pl/kraj/162046/w-norymberdzie-przed-sadem-staneli-mezczyzni-skandalicze-wpisy-niemieckich-politykow.html W Norymberdzie "przed sądem stanęli mężczyźni". Skandalicze wpisy niemieckich polityków "Dokładnie 75 lat temu rozpoczął się proces norymberski. Przed sądem stanęli mężczyźni odpowiedzialni za najohydniejsze zbrodnie w historii. A mimo to sędziowie umożliwili im sprawiedliwy proces. Był to triumf cywilizacji nad barbarzyństwem" — napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, powielając wpis szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa. Pod tweetem dyplomaty pojawiło się wiele komentarzy internautów oburzonych użyciem słowa "mężczyźni". "Łaskawy Panie, zapomniał Pan użyć słowa "Niemcy"; "Wow. Już nawet nie ma mowy o nazistach. O Niemcach nawet nie warto wspominać"; "W 1939 roku na Polskę napadli MĘŻCZYŹNI z Mężczyznlandu... Wstydzicie się NIEMCY własnej nazwy, to dobrze..."; "Niemcy! W Norymberdze byli skazywani Niemcy" – to tylko niektóre z nich. Proces norymberski był pierwszą w historii próbą całościowego osądzenia przywódców zbrodniczego reżimu. W procesie oskarżono 22 funkcjonariuszy nazistowskich Niemiec – 12 skazano na śmierć (jedną zaocznie), trzy – na dożywocie, cztery – na długoletnie więzienie, a trzy – uniewinniono. Jednak z wpisu ambasadora Niemiec w Polsce możemy dowiedzieć się, że przed sądem stanęli „mężczyźni” nieznanej narodowości.
 33. 1 point
  To torba na taśmy minerskie . 100 i 20 m. Na zamknięci były szpilki . nie pamiętam 5 czy 10.
 34. 1 point
  Niemiecki Aushilfsseitengewehr do gew 98, Q znak odbioru wojskowego, pochwa o,k
 35. 1 point
  Reklama filmu "Gwiaździsta eskadra" Mam nadzieję, że film ten kiedyś się odnajdzie.
 36. 1 point
  Życzę Ci, żebyś choć na krótko pobył w Holandii a wtedy przekonasz się, że nie bez powodu stosują eutanazję.
 37. 1 point
  To teraz odpowiedz sam sobie - czy jeżeli nie było by popytu na kamyki to czy okoliczni biedacy imali by się tego zajęcia. Wedle Twojego rozumowania rozkopywanie jest złe, ale skupowanie przez żyda i handel takowymi już nie jest złe. Rozkopywano mogiły i żydowskie i poniemieckie w poszukiwaniu kosztowności i depozytów, po wojnie działały szajki polskie robiące kasę na szabrze i szajki żydowskie. W dołach nie leżeli sami żydzi ale wiele różnych narodowości. Czy przed i podczas wojny tylko jedynie słusznie naród wybrany miał monopol na posiadanie złota? Przemycanie je do obozów praktykowały wszystkie nacje jakie tam wywożono. Wybiórcze traktowanie tematu przez Grossa to podstawowy błąd badawczy i kłamstwo historyczne . Facet zrobił pieniądze w swoich złotych żniwach na sensacji o jakiej wiedzieli wszyscy interesujący się tematyką.
 38. 1 point
  W Polsce w czasie okupacji za pomoc żydom była kara śmierci. Kiedy ktoś miał do wyboru pomaganie narażając własną rodzinę na wywózkę do obozu lub bierność nietrudno zrozumieć niechęć wielu obywateli do narażania swoich bliskich. Żydowi trudno to zrozumieć, że życie bliskich i rodziny jest ponad życiem sąsiada żyda. Pretensje powinni żydzi mieć do Niemców, a nie Polaków i tu sprawa się zaczyna i kończy. No ale jak napisałeś - wątek jest o zlym Niemcu, którego zgodnie z poprawnością polityczną linczują bo ukazał prawdziwe oblicze "dobrego" Wehrmachtu.
 39. 1 point
  Dzisiejsze badania naukowe, dowodzą że pan Gross nie powinien w ogóle brać się za trudne tematy historyczne. No chyba że publikując swe dzieła w dziale "fantastyka".
 40. 1 point
  Tak, masz rację badania historyczne potwierdziły że tezy Grossa to prawda, ale z zapomniałeś wspomnieć że g...o prawda.
 41. 1 point
  Za to kolega @les05 jest najwybitniejszym w Polsce znawcą stosunków Polsko-Żydowskich przed, w trakcie i po II WŚ, tylko świat się na nim nie poznał. Może szanowny kolega nas maluczkich oświeci i pochwali się wreszcie wynikami wieloletnich, dogłębnych i rzetelnych badań nad w/w zagadnieniem?? Możesz sobie kolego zaklinać rzeczywistość, ale prawda jest taka, że publikacje Emmenlinga czy Grossa (Jana Tomasza) są ważne i pożyteczne, dokładnie tak samo jak niezwykle ciekawe i pożyteczne dla miłośników historii Wrocławia były i są publikacje Jońcy i Koniecznego dot. okresu Festung Breslau. Na każdą publikację popularnonaukową rzutują tak prywatne przekonania autora, jak i czasy w których powstaje. To, czy czytelnik potrafi całość właściwie zinterpretować i wyciągnąć z takich publikacji meritum, zależy od poziomu czytelnika, nie autora.
 42. 1 point
  1. MS-12 to szybowiec z roku 1937. 2. MS-12 był bardzo prostym szybowcem szkolnym do „szurów i skoków”, jak pisze Andrzej Glass. 3. Omawiany szybowiec nie jest szybowcem szkolnym. To jest bardzo przyzwoity - jak na tamte czasy - szybowiec przejściowy do lotów na termikę, na pewno nie do „szurów i skoków”.
 43. 1 point
  Wiele wskazuje, że to konstrukcja Mieczysława Siegela MS-12(?)
 44. 1 point
 45. 1 point
  Les ty jak zwykle bąka puściłeś ale jaka sztuka taka kultura. PIS cały czas zaznacza że budowa jest potrzebna bo: Statki muszą przepływać przez cieśninę Pilawską i terytorium "Śpiącego misia". Pytanie jakie statki skoro żadne nie pływają z Gdańska do Elbląga w dodatku kapitanat Elbląga potwierdza że raz na 3 dni wypływa barka z polski z dostawami do ....Pilawy !! . eksport do Śpiącego misia. Dwa cały czas grzmią że główna korzyść z budowy przekopu to jest dla rozwoju portu w Elblągu. Pytanie jakiego portu ??. Jak ktoś chce zobaczyć port w Elblągu zabudowę kolej i trasy dojazdowe to proszę włączyć sobie Google maps i samemu ocenić jak to z GÓRY wygląda . Żadna barka nie popłynie z Elbląga do portu północnego bo... barki nie są do pływania po morzu , owszem można ale ryzyko utopienia barki jest bardzo duże "to nie barki desantowe" . Pytanie czy PŻM ma statki do przewozu towarów między portem północnym czy Gdynią a Elblągiem . Bo zaraz się okaże że nie ma nawet statków do tego typu zadań. Tak jak się zaznacza cała inwestycja to dostęp do wielkiego basenu i budowy kei dla Jachtingu Bałtyckiego i to raczej "mam dużą nadzieje" że się rozwinie oraz baza turystyczna , ale informować społeczeństwo że buduje się głównie dla rozwoju Elbląga to info dla pelikanów które zjedzą każdą nawet zgniłą rybę ale nie dla średnio inteligentnych ludzi co maja własne myślenie i ocenę sytuacji co i kto na tym zyska.
 46. 1 point
 47. 1 point
  Jak powiedziałem o tym znajomemu to z niedowierzaniem odparł... normalnie będę musiał zawsze prosić w sklepach o wydawanie reszty w dziesiątkach... jak chcą żeby elita była tak blisko obywatela to niech wydrukują swoje podobizny na listkach papieru toaletowego... znajomy z Ukrainy przywiózł zdjęcie takiego papieru z hotelu z wizerunkiem Pucina
 48. 1 point
  20 PLN z Lechem, 500 z Jarkiem i złote dukaty ze wszystkimi wszami...
 49. 1 point
 50. 1 point
  Te lepsze to nie na pokaz jeszcze komuś żyłka pierdyknie
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+01:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information