Jump to content

Leaderboard

 1. fala

  fala

  Forum members


  • Points

   11

  • Content Count

   2054


 2. Tyr

  Tyr

  Forum members


  • Points

   9

  • Content Count

   3147


 3. Salieri16000

  Salieri16000

  Forum members


  • Points

   7

  • Content Count

   74


 4. balans

  balans

  Forum members


  • Points

   6

  • Content Count

   5564Popular Content

Showing content with the highest reputation since 06/07/20 in all areas

 1. 3 points
  Panowie- kolega grzecznie zapytał o identyfikację, a nie o poradę co z tym zrobić. Jak pewnie zauważyliście, jest on od niedawna na forum i próbuje się czegoś dowiedzieć, a Wy zniechęcacie go swoimi dołującymi komentarzami. Bądźcie proszę nieco bardziej wyrozumiali. Może to jego pierwsze, "większe" (gabarytowo) znalezisko i chce je zachować na pamiątkę, a przy okazji chciałby zdobyć tu wiedzę na temat posiadanego obiektu... PS Kolego @Lebel1886 , czy zachowały się bicia na denku tej łuski? Pozdrawiam!
 2. 2 points
  Na czerwono zaznaczyłem wybudowane obwodnice z piątki Kaczyńskiego. Aby lepiej było widać z podziałem na województwa. Mapka zawiera również wszystkie nowe mosty (na niebiesko), wybudowane za czasu PiS autostrady (na zielono), a na Bałtyku wszystkie nowe promy (kolor szary).
 3. 2 points
 4. 2 points
  A to dlatego że do polityki startują gołodupcy i przez takich samych są tam wybierani, a mentality gołodupca poza ramy postrzegania świata przez gołodupca jest jedno, nażreć się do syta i na zapas bo okazji może więcej nie być.Potrzeba jakieś cztery minimum pokoleń aby zmienić tą mentalność a statystycznie pokolenie to co 30 lat, ja nie dożyję normalności.
 5. 2 points
  Nic wtedy nie skłamałem i nie będę odszczekiwał, bo Niemcy swój lot zamówili z puli wykupionych wcześniej w ramach NATO lotów do Afganistanu. Natomiast nasi, pomimo tego, że też mieli wykupione za miliony dolarów takie loty, to za ten konkretny lot zapłacili EXTRA. Aby było "ciekawiej" to nasi takich lotów planowali w sumie osiem, za łączną kwotę zapewne circa 50-60 milionów. A to wszystko w czasie gdy samoloty LOT-u stały bezczynnie, a ich użycie w lotach cargo do Chin byłoby tak ze trzy razy tańsze, no i pieniądze zostałyby w kraju. Za taki numer to ktoś się powinien mocno tłumaczyć, ale nie w naszym Bantustanie, gdzie każdy kto tylko może, to kombinuje tak aby jakiś wałek zrobić [vide ostatnie afery na miliony z maseczkami i respiratorami].
 6. 2 points
  Fl.U.V. to skrót od: Flieger Unterkunft Verwaltug. Talerz wyprodukowano dla Luftwaffe w Porzellanfabrik Königszelt A.G. (obecnie Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej) w 1942 roku.
 7. 2 points
  Mosiądz ??? Rzym i mosiądz ??? A od kiedy rzymianie wytapiali cynk ??
 8. 2 points
  vis i bjar- macie rację. Napisałem tak chyba z rozpędu Pozdrawiam!
 9. 1 point
  https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,osoby,301,osoba_boleslaw_rogatka.html?b=wiedza%2Cobiekty%2C1127%2Cobiek
 10. 1 point
  A nie bałeś się że cię złapie wiadomo kto?
 11. 1 point
  tak na oko trzecia od lewej to pewnie 7,5 cm kwk 40 /stuk 40
 12. 1 point
  z "przeczyszczania" komina, pięknie teraz wygląda
 13. 1 point
  Podsłuchane w windzie: "Wracam z bazarku. Straszny tłok, ale zakupy zrobione. W koszyku mam: Dynię (pestki - paczka) za 42,60 zł Truskawki (2 łubianki) za 30,60 zł Humus (dwa słoiczki) za 12,00 zł Botwinę (1 pęczek) za 6,80 zł Buraki (1 kg) za 3,70 zł Kapustę (1 sztuka) za 3,10 zł"
 14. 1 point
  http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Minsk/K-55/146692
 15. 1 point
  Tak to jest z supermocarstwem, realizuje swoje interesy i raz stawia na jednych drugi raz na innych. Nie ma co mieć pretensję do USA, tylko do naszych polityków, niestety bardzo słabych.
 16. 1 point
  Znalazłem wczoraj taką łuskę, oznaczenia SBP 8X57 JS ,pewnie myśliwska, ale moje pytanie dotyczy tego, dlaczego łuska ma ten kawałek plastiku? w internecie nawet takiej nie znalazłem.
 17. 1 point
  Pan Kazek najpierw powiedział że było to kilka miesięcy temu, później powiedział że to było kilkadziesiąt miesięcy temu.
 18. 1 point
  przestrzeń przekazu to taki prostokąt wyznaczony przez pojęcia: prawda---------------------prawda czasu prawda ekranu--------- g. prawda problemem są braki informacji z obszaru "lewo-góra" i bezkrytyczne przyjmowanie tych z rejonu "prawo-dół"...
 19. 1 point
 20. 1 point
  Kluczyk od zegarka?
 21. 1 point
  nominał 1 rubel 38 D - nierosyjskie - numer porządkowy?
 22. 1 point
  Dostosowanie naboju do komory nabojowej.
 23. 1 point
  Zdjęcie nie pasuje do Stogów wizualnie, podobnie jak takie nagromadzenie KT. Ze Stogów tylko te 2 znane, obok siebie (pierwotnie dostępne fotki ukazywały tylko 1 z nich, ale te nowsze ujęcia obejmują oba). Poza tym 1 Nowe Ogrody, no i te 2 na odcinku Oliwa - Wrzeszcz Dolny. Nic mi nie wiadomo o KT na Wyspie, a co do innych czołgów/dział, to kronika 4. Pz.Div. wymienia nawet 12 sztuk w drugiej połowie kwietnia (na Mierzei) - nie wiem skąd aż tyle, może z Piławy coś dotarło i zostało wcielone? Przede wszystkim należy wiedzieć, że łącznie KT dotarło na Pomorze Gdańskie nie więcej jak 17 sztuk. Do walki weszły 26.02.1945 pod Grabowem/Bobowem, zastępując operujący tam od kilku dni He-Pz.Jg.Abt. 743 (Hetzery). To też ciekawy wątek i kolejny typ wozu operującego w tamtym rejonie (obok Panter, Jagdpanter, Króli i Nashorna w sąsiedztwie). Z tych max. 17 sztuk do Gdańska dotarło przynajmniej 5, jak widać z ujawnionych przez lata zdjęć. Na szlaku bojowym pojawia się Starograd i okolice, Skarszewy, Bysewo, nawet Kack. Pod Starogard trafiło 13 sztuk (łącznie sprawnych i wymagających remontu) i nie wiem, czy to było wszystko, czy jednak 4 pozostałe (17 minus 13) trafiły do dyspozycji innego korpusu, skoro znalazły się aż w Kacku. Ale raczej nie, bo daty zupełnie by nie pasowały, i zamiast 17 trzeba liczyć 13? Wszystkie po 20.02. dojechały do Tczewa i tam rozpoczął się ich bojowy szlak pod Gdańskiem. Do samego Gdańska dotarło zatem minimum 5. Pisano o 4 w Oliwie - czyli albo o 1 za mało, albo też np. ten z Długich Ogrodów wcale nie znajdował się wcześniej w Oliwie, lecz walczył w oderwaniu albo wycofywał się wcześniej jako niesprawny (co nie zawsze przecież oznaczało unieruchomiony). Napotkałem też radziecką wzmiankę o Tygrysie w rejonie mostka nad Radunią w Oruni (Małomiejska), teraz do niej na szybko nie dotrę. Ale - jak to u Rosjan - nazwa "tygrys" mogła, ale wcale nie musiała oznaczać Tygrysa. Kolejna wzmianka dotyczy rejonu na zach. od Pszczółek, czyli jednak kierunek pasowałby (Pszczółki -> Orunia 15 dni później). M.
 24. 1 point
  https://wpolityce.pl/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem i się ciesz, że nie poszło po myśli Tuska bo jeszcze 17 lat bymy płacili jak za zboże
 25. 1 point
  Za porównanie do JP2 , to bym się na miejscu Trzaskowskiego obraził.
 26. 1 point
  Myśmy też mieli wykupione loty i mogliśmy zrobić to samo co Niemcy i nikt by się specjalnie nie czepiał, ale myśmy woleli zapłacić EXTRA za ten lot, a w planie było tych lotów dużo więcej, za w sumie kilkadziesiąt kilkadziesiąt milionów złotych. A to wszystko w czasie gdy LOT został uziemiony i grozi mu upadłość [na razie negocjują obniżenie pensji o 50%, a jeżeli to nie pomoże to nastąpią zwolnienia grupowe]. Są tylko dwa wytłumaczenia na taką politykę - albo ktoś ustawiał wałek, albo był to szczyt niegospodarności. Tak czy inaczej, ktoś za to powinien co najmniej wylecieć ze stanowiska. Ale nie od dziś wiadomo, że najlepsze biznesy robi się wyprowadzając pieniądze z kraju. Na ten przykład taki KGHM - zamiast inwestować w kraju, to za ciężkie miliardy kupił większościowe udziały w upadłych kopalniach miedzi. I dalej pompuje tam miliony dolarów, bo zarówno kopalnia w Chile jak i w Kanadzie przynoszą straty. Z tym, że o tej w Chile mówi się, że może kiedyś w dalekiej przyszłości wyjdzie na plus [jak spłaci miliardy kredytu], natomiast ta w Kanadzie nie ma na to żadnych szans. Aby było jeszcze "ciekawiej" to w tym samym czasie Kanadyjczycy dostali od Polski koncesje na poszukiwanie i wydobycie miedzi i srebra w naszym kraju. No i znaleźli pokłady rud tych metali oceniane na 60 mld $ w okolicach Nowej Soli i teraz szykują się do budowy kopalni. I Tyr się tu kiedyś oburzał, że nazywam nasz kraj Bantustanem. Podsumowując: Dwie rzeczy Wam wychodzą bardzo dobrze, pierwsza to propaganda dla ciemnego luda, a druga, to rabunkowa wycinka lasów...
 27. 1 point
  1000 razy ważniejsze jest co robią niż to co mówią. Można sie pośmiać bo nie każdy polityk ma dar wysławiania sie i nie wygląda jak Ken ale emocjonowanie się takimi treściami jak w/w jest nieproduktywne. Ewangelia według św. Mateusza Mt 7,15-20 Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów. Tak właśnie każde dobre drzewo rodzi dobre owoce, a drzewo zagrzybione rodzi owoce zepsute. Nie może dobre drzewo rodzić zepsutych owoców ani drzewo zagrzybione rodzić dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, jest wycinane i wrzucane do ognia. Tak zatem poznacie ich po ich owocach.
 28. 1 point
  Niemcy wykupione loty mieli do Afganistanu, bo tam mają swój kontyngent wojskowy, podobnie zresztą jak Polska. I w ramach tej puli wykupionej do Afganistanu zamówili lot do Chin. A nasze "orły" zamówiły EXTRA lot do Chin i jeszcze chciały w sumie 8 lotów zamówić z poza tej puli, na którą i tak wcześniej zapłaciliśmy co najmniej 6 milionów dolarów. Te EXTRA loty miały nas podatników kosztować kilkadziesiąt milionów złotych i to w czasie gdy samoloty LOT-u stały bezczynnie, a mogły ten sam towar przewieść ze trzy razy taniej i przy tym pieniądze zostałyby w kraju. Jeżeli to nie wałek, to skrajna rozrzutność i niegospodarność, za którą ktoś powinien odpowiadać. Jeżeli tego nie rozumiesz, to koniecznie musisz się przepadać na odkleszczowe zapalenie mózgu, bo to u Was chyba choroba zawodowa...
 29. 1 point
  Za cienki jestem na takie deale, nie mam gęby Sasina i nie wyglądam tak głupio jak Suski i cała reszta więc odpadam,
 30. 1 point
  Znaczy ............czegoś poza percepcją czystej logiki twój umysł nie przyswaja, jedyne przekazy z..... a te dla normalnych nie są.
 31. 1 point
  Ty się zainteresuj miejscowym katotalibanem , co będziesz szwedom w majtkach mieszać.
 32. 1 point
  Znowu kłamiesz, podobnie zresztą jak Tyr, bo SN Holandii nic takiego nie zalegalizował, bo jedynie rozpatrywał jedną szczególną sprawę i w niej wydał wyrok. A było tak: Starsza mocno schorowana osoba w ostatniej woli zgodziła się na eutanazję, ale zastrzegła sobie, że decyzję kiedy, podejmie osobiście. Problem pojawił się kiedy stan zdrowia tej osoby pogorszył się na tyle, że utracono z nią kontakt. I tu wkroczyła jej córka, która taką decyzję za nią podjęła i lekarka dokonała eutanazji, no i została oskarżona o morderstwo. Sprawa w końcu trafiła do SN, który lekarkę uniewinnił. Tyle i tylko tyle, więc przestańcie straszyć ludzi przed wyborami "przymusową" eutanazją. Inna sprawa, że Polska to nie Holandia i u nas eutanazja jest dość powszechna, bo większość emerytów ma dylemat, czy opłacić czynsz, czy wykupić leki, co widać w aptekach jak niektóre osoby odchodzą od okienka z receptą w ręce, bo brakło pieniędzy.
 33. 1 point
  Zatyczka od perfum marki "Lohse". Nieco inna tej samej marki:
 34. 1 point
  Ale rodzina jest święta! Nawet gdy pije i bije ... a czasami gwałci lub molestuje.
 35. 1 point
  Tak. Przeplatane złotym kolorem.
 36. 1 point
  Pierwszy przedmiot przypomina uchwyt do wyjmowania popielnika ( i nie tylko) z piecyka, kozy. Jeżeli jest produktem dużego wytwórcy , powinien mieć numery fabryczne. Inne tego typu https://www.ebay.fr/itm/2-POIGNEES-POUR-POELE-A-BOIS-OU-INSERT/202644835248?hash=item2f2e92cbb0:g:8gMAAOSwHllaz32Z
 37. 1 point
  Patrz a ja edytowałem tekst i zmieniłem z bardzo dobrego na wyborowego. Masz rację.. A i moje pytanie te dla mistrzowskiej kompanii to nie były granatowo złote?
 38. 1 point
  Były sznury czerwone i granatowe Od 1931 czerwony 1chwaścik -dobry, 2- b.dobry, 3- wyborowy. Granatowy 1 chwaścik żołnierz mistrzowskiej kompanii, 2- mistrzowskiej dywizji.
 39. 1 point
  Dziurki do przyszycia jednej strony paska. Mechanizm na zasadzie, że przy całkowitym rozłożeniu przewleka się drugi pasek i zamyka. Wystający ząbek w ozdobnej blaszce działa jako samozaciskowa blokada drugiego paska.
 40. 1 point
  Łuska z naboju wystrzelonego z karabinu MG o czym świadczy charakterystyczne zgięcie szyjki. Poprawcie mnie jeśli się mylę :)
 41. 1 point
  @Lebel1886, to łuska niemiecka od Mausera Kar98k, zrobiona jeszcze z polskich zapasów materiałowych, a bicia na niej oznaczają: 5- piąta partia, 41- rok produkcji (1941), 67- 67% zawartości miedzi w łusce, zaś skrót kam - Hasag, Eisen-u. Metallwerke GmbH, Skarżysko - Kamienna. Pozdrawiam!
 42. 1 point
  Witam Zdjęcia naszych TKS-ów spod Mokrej to dość spora ciekawostka. Przyjrzałem się jej i powstał niniejszy opis: Skąd się wzięły w Kuźnicy tankietki? Po walce 1.09 Wołyńska Brygada Kawalerii przemieściła się na drugą linię opóźnienia pod Ostrowami tam po całodniowej walce 2.09 dostała rozkaz na przemieszczenie się w kierunku na rejon Brzeżnica Stara – Brzeźnica Nowa by w dniu 3.09 osiągnąć rejon Łękowa – Łękińsko – Janów Nowy z zadaniem osłony lewego skrzydła Armii Łódź czyli posuwając się w kierunku na główną pozycję obronna nad rz. Warta – Widawka. To było główne zadanie i kierunek dalszego przemieszczenia. Po zakończeniu walk w lasach za Ostrowami (jak na mapce) 21 Dywizjon Pancerny przesunął się w rejon Kuźnicy z zadaniem wysadzenia za całością wojsk polskich mostu na Rzeczce Kocince, tam dywizjon a dokładniej jeden z pododdziałów szwadronu czołgów por. Leszka Kozieradzkiego dostał się pod silny ogień niemieckiej artylerii i został zbombardowany tracąc cztery wozy bojowe TKS –y i dwa motocykle wysadzając most na Kocince w Kuźnicy. W ważnych Młynach Dowódca 21 Dywizjonu Pancernego mjr Stanisław Gliński podsumował straty: po dwóch dniach walk wyniosły one 35% stanu osobowego. Mapki dotyczące przemieszczania oddziałów polskich. legenda: Linie koloru czerwonego oznaczają przybliżone rozmieszczenie polskich linii obrony, Strzałka koloru niebieskiego kierunek cofania się 21 Dywizjonu Pancernego. źródło: K.J Skrzesiński "Wołyńska Brygada Kawalerii Żelazna Brygada", Stanisław Wartak "Działania 21 Dywizjonu Pancernego w wojnie 1939r." Andrzej Wilczkowski "Anatomia Boju".
 43. 1 point
  "oczko" z plandeki, PRL do dziś.
 44. 1 point
  Ku mojemu zaskoczeniu, muszę się zgodzić z tym co wstawił les05.
 45. 1 point
  Nie tyle nożyk, ile ostrze brzytwy.
 46. 1 point
  Najprawdopodobniej koniec 19 w początek 20 - dwuwarstwowy. Liberyjny możliwe hotel, instytucja
 47. 1 point
  Dla niektórych taki złom, to jak skarb. Z czasem zrozumie, że szkoda prądu na robienie zdjęć i wstawianie takiego czegoś...
 48. 1 point
  Nie lubię się rozpisywać , więc krótko. Określenie "zastępczy " w tym przypadku nie jest zbyt prawidłowe (wymyślone po wojnie), bardziej pasuje tu określenie "tymczasowy" bagnety tego typu w założeniu miały być bagnetami "tymczasowymi" do czasu uzupełnienia niedoborów w seryjnie produkowane bagnety 98/05 i 84/98 i miały pasować do karabinu 88 i 98. Numeracje EB wymyślił A. Carter na potrzeby swoich publikacji (i chwała mu za to). Głownia nie pochodzi z M 1889 ,a bagnet konstrukcyjnie nawiązuje do bagnetu 98/05. Reasumując, co by nie powielać błędów ,pozwoliłem sobie użyć określenia Aushilfs- Seitengewehre 88/98
 49. 1 point
  Byl taki jeden ( M. Rej ) co napisal: Polacy nie gesi swoj jezyk maja. A Ojciec mowil do wrogow sie strzela a nie gada. Po Polsku to jest Bagnet zastepczy ( "Ersatz" ) i wg. mnie EB 46 zrobiony z bagnetu Belgia M1889.
 50. 1 point
  scyzor76, mów za siebie :D owszem nie jest to już to co 17 lat temu jak zaczynałem kopać, trzeba troszkę się nakombinować żeby znaleźć miejsce gdzie nie byłem, ale to nadal super teren. Ostatnio po przeprowadzce wysypałem zawartość piwnicy, to co na zdjęciu czeka na czyszczenie, a w tym roku jeszcze do tego trochę doszło. Wszystko ze świętokrzyskiego.
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information