Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation since 08/20/21 in all areas

 1. Dla ciebie forumowy gnomie to może niezrozumiałe, ale oni nie modlą się na rozkaz i pod presją że awansu albo jakiegoś dodatky nie dostaną, jeśli watykańczyka w dupę nie pocałują.
  3 points
 2. Spoko , da radę...............
  3 points
 3. Ekologia nauką była, wtedy gdy byłem młody. Teraz to już wyłącznie ideologia.
  2 points
 4. A konkretnie brak aminokwasów egzogennych, już nie pamiętam który jest prekursorem którego neurotransmitera.
  2 points
 5. Po gniadej klaczy z ogonem plecionym w kłosa
  2 points
 6. Niedziele dla rozrywki spędzali w przykościelnej kunie.
  2 points
 7. A o czym piszemy? O historii gospodarczej czy o stosunkach społecznych? Bo chyba mylisz pojęcia. Jeżeli tak to będziemy traktować , to dynamika rozwoju gospodarczego ( bez ujęcia kosztów społecznych) największa była w ZSRR i państwie Mao ;)
  2 points
 8. Przeczołgali by tych aktywistów mordą w błocie na tej granicy, to od razu by się uspokoiło. Albo wysłać ich do Łukaszenki, skoro tak bardzo chcą.
  2 points
 9. Ten wygląda na mniejszy,a mniejszymi jaskiniowcy rzucali w kota.
  2 points
 10. Szarża niejakiego Sterczewskiego- posła Koalicji Obywatelskiej na faszystowski kordon graniczny. Upadek instytucji immunitetu (1).mp4
  2 points
 11. Operacja Śluza. Co naprawdę się dzieje na polsko-białoruskiej granicy - Waidelotte Znakomity opis funkcjonowania Łukaszenko Airways.
  2 points
 12. Ale balans ty bierzesz wszystko do siebie!:))) Wasze nicki wspomniałem w kontekście tego co piszecie o neofitach bo chyba nie rozumiecie, że o ile w przedwojennej Polsce były to przypadki raczej rzadkie o tyle w PRL-u nastąpiła wymiana elit na NEOFITÓW czy to rodzimych, żarliwych, czy tych z importu z krainy dobra wszelakiego i ludu szczęśliwości. Dla ścisłości: Od zawsze narzekasz: że korporacje, że kapitalizm, że bieda... Jak ja mógłbym cię nazwać neofitą? Bez sensu... No popatrz balans. Komuna zapewne zajumała waszej rodzinie własność a ty tak dzielnie jej bronisz i bronisz rosji jak niepodległości, która kradła i mordowała Polaków... Nie sądzę, że swoich niewybrednych określeń na Polskę nauczyłeś się od przodków, którzy jak sam pisałeś za Nią walczyli. A co do Śnieźnego to już walnąłeś jak łysy grzywką o kant kuli... Nie prawidłowy język, inne wykroczenia to u mnie normalna wiadomość od niego... I nie strasz bo...;)
  2 points
 13. Znowu mnie się czepiasz. Moja dobra rada - czep się tramwaja, bo za chwilę znowu będziesz płakał i nawet Yeti ci nie pomoże... Żadnym neofitą nie jestem, bo moja rodzina przed wojną należała do klasy średniej, a część do klasy określanej dzisiaj - wyższą średnią [restauracje, masarnie, sieć sklepów itp]. Mojego dziadka było stać na kształcenie dzieci, co w tamtych czasach w bardzo biednej Polsce należało do rzadkości - pod sam koniec II RP osób z wykształceniem średnim było tylko 4%, a z wyższym 1%. Należy przy tym pamiętać, że dość spory odsetek z nich stanowili obywatele polscy wyznania mojżeszowego. Moja rodzina bez komuny by sobie poradziła. Natomiast system przywieziony do nas na czołgach - po pierwsze zlikwidował w Polsce feudalizm i wszystkie plagi gnębiące II RP, a po drugie zapewnił awans społeczny milionom ludzi. Wprawdzie po 89 roku próbowano u nas przywrócić feudalizm [jak ci się nie podoba to tam za bramą stoi 100 i czeka na twoje miejsce, no i nie upominaj się o wypłatę, bo wywalę na zbity pysk]. Ale po przyjęciu nas do UE i otwarciu tamtejszych rynków pracy dla nas, Polacy zagłosowali nogami. To oczywiście nie podoba się nowemu "jasniepaństwu", któremu zresztą w większości słoma z butów wystaje.
  2 points
 14. Oryginalnie one chyba były "przygrzane" , mam nadzieje że się rozczytasz, szerokość blachy która styka się z rurą około 7-8mm
  1 point
 15. Czołem. Może to jest - pilocik - wyciągający czaszę spadochronu z pokrowca...? pzdr. stani
  1 point
 16. Ok, chwilę mnie tu nie było. Widocznie zbyt kunsztownie ukryłem myśl przewodnią - chodziło mi raczej o to, że na samolocie są reklamy i STANAVo i SHELLa, ale i tak benzynkę brano od jeszcze innej firmy. No, ale jeżeli już mamy festiwal firm paliwowych (na razie zagranicznych, krajowych jeszcze nie tykamy...) to jeszcze to: Giedgowd Ignacy nad logotypem rzeczonej f-my MobilOil (foto rzecz jasna zajumane z NAC-u) oraz mini-zagadek: na którym polskim samolocie było naklejone takie logo? Jeśli ktoś zna odpowiedź, to siedzi cicho (konkursu nie będzie, bo i tak nagrodę już schrupałem...), za to niech ci mniej świadomi przećwiczą szukanie.
  1 point
 17. Kapsel na flakonik z lekarstwem (Teriak).
  1 point
 18. Nie musiała znać rosyjskiego, propozycję obecności rosyjskiego kontrolera jeden mądry inaczej zbył słowami "nie będzie mu się ruski po samolocie szwędał", ale on już nic nie powie.
  1 point
 19. Tak jak kol.Tyr pisze, szeląg koronny Augusta III Sasa z mennicy w Gubinie.
  1 point
 20. PZInż Junior w kolekcji prywatnego muzeum "Polskie Drogi" w Modliszewicach. Jest to egzemplarz, od którego zaczął się niniejszy wątek. Zdjęcie z fb, autorstwa Roberta Stecia.
  1 point
 21. 2 centy, Belgia https://pl.ucoin.net/coin/belgium-2-centimes-1869-1909/?tid=48520
  1 point
 22. Boże Wszechmogący, polecamy Twojemu miłosierdziu dusze poległych naszych żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie drogiej Ojczyzny i którzy przelali krew swoją w obronie nie tylko kraju naszego, ale i w obronie Wiary Świętej. Niech ich męczeństwo poniesione w obronie Wiary i Ojczyzny uwolni ich dusze od mąk czyśćcowych i wyjedna im wieczną nagrodę w Niebie. Módlmy się za ludność cywilna bezpardonowo mordowana i eksterminowaną przez okupantów. Błagamy Cię o to przez Mękę i Śmierć Zbawiciela Naszego, przez Jego Serce Najświętsze, przez zasługi i przyczynę Jego Niepokalanej Matki oraz świętych Patronów i Patronek Narodu naszego. Amen. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
  1 point
 23. Marynarka do id jest dwurzędowa z guzikami urzędniczymi K.u.K...
  1 point
 24. Dziwne bo mam paszport z napisem Unia Europejska. Nie znasz mnie, nic o mnie nie wiesz , wiec czemu piszesz o mnie te swoje kocopoly?
  1 point
 25. Obstawiam okres podobnie jak sqr. Jeszcze sto lat temu, nie mówiąc o 19 wieku, kupno złotej obrączki dla przeciętnego mieszkańca polskiej wsi było wydatkiem przekraczającym możliwości finansowe, a jeśli ich nie przekraczało, to wydatkiem niecelowym jako zbędny zbytek wobec bieżących potrzeb. Stąd tez z tego okresu znajduje się w większości obrączki miedziane (lub brąz), rzadziej srebrne (poza zaborem pruskim, gdzie było trochę "bogaciej"). O ile srebrne są już nierzadko w sposób prosty grawerowane (ale raczej nie imię i nazwisko data, tylko np. inicjały, albo np. napis: "żona"), o tyle miedziane praktycznie nigdy. "Zdobienia" na obrączce to po prostu wytarta miejscami patyna.
  1 point
 26. Ppor.pil.Paweł Janeczko. http://bequickorbedead.com/article_detail/virtuti_militari-the_deads-janeczko-pawel-kpt-pil/
  1 point
 27. Specjalny kamień, do rzucania w psa.
  1 point
 28. A to wszystko wyjaśnia - to nie "nasz" samolot. To jest wydanie z 6 września, już w trakcie trwania Ch'34. Swoją drogą coś mi nie pasowało w obsadzie nawigatora tej maszyny, ale teraz już wiem, że panna Slade wróciła wcześniej, przed lotem okrężnym, do domu.
  1 point
 29. Takie déjà vu… ?
  1 point
 30. "Święty drut" kolczasty na granicy? Sprawdzamy popularne zdjęcie (tvn24.pl) Miłej lektury.
  1 point
 31. Kaczyński i reszta bandy mają szczęście od Boga, że w tym kraju jest w przytłaczającej większości taka durna opozycja. Monty Python wysiada.
  1 point
 32. O ułomach była mowa, uderz w stół i zaraz któryś się odezwie.
  1 point
 33. Biedny ten kolega. Po dwóch zdjęciach aparat mu padł, co więcej i pisać chyba nie umie (wymiary, pochodzenie znajdki, etc.) albo i padły mu SMS-y, może nie zapłacił rachunku? A może mu się komórka w skrzyneczce zatrzasnęła? Komputer też mu chyba wysiadł bo i e-mailem też nie idzie. No chyba że tak specjalnie dozuje napięcie albo się pogniewał na Salieri...
  1 point
 34. Mam wrażenie, że część z tych dziwnych kodów to cokolwiek bezsensowne próby przetłumaczenia na polski niemieckich oznaczeń, być może obarczone dodatkowym błędem drukarskim. Gdybyś wkleił z oryginału całe zdania w których takie oznaczenie się pojawiało, to być może dałoby się wydedukować coś więcej. Ty to z pewnością wiesz, ale napiszę na użytek innych czytelników. Niemieckie miny morskie z czasów II wojny światowej oznaczone były dwuliterowym kodem określającym rodzaj/ przeznaczenie miny, po nim następowała jedna litera określająca kolejny typ miny danego rodzaju (pierwszy - A, drugi - B itd.) czasem pisana po spacji, czasem jednym ciągiem, a potem jeszcze ewentualnie liczba rzymska oznaczająca kolejną wersję danej miny (ewentualnie, bo mogła być np. tylko jedna wersja danej miny, a wtedy ta liczba była niepotrzebna). Tak np. oznaczenie dosyć popularnej miny lotniczej LMA III można rozszyfrować następująco: - LM - mina lotnicza zrzucana ze spadochronem - A - pierwszy typ miny tego rodzaju, jaki skonstruowano - III - trzecia wersja rozwojowa tego typu. Za stronką Naval Weapons lista tych dwuliterowych kodów była następująca: BM miny lotnicze zrzucane bez spadochronu EM kotwiczne miny kontaktowe FM miny kontaktowe dla wód płytkich, głównie kotwiczne KM miny "przeciwinwazyjne" do obrony pasa przybrzeżnego LM miny lotnicze zrzucane ze spadochronem MT denne miny-torpedy stawiane z wyrzutni torpedowych okrętów podwodnych OM miny pływające RM miny denne (także zdalnie kontrolowane) SM kotwiczne miny magnetyczne stawiane z luków minowych okrętów podwodnych TM miny magnetyczne stawiane z wyrzutni torpedowych UM miny kontaktowe przeciw okrętom podwodnym Niektóre z tych kodów wydają się stworzone nieco na wyrost, np. żadnych FM czy MT to ja sobie za bardzo nie kojarzę. Ale mniejsza o to, bo tematem naszym są oznaczenia w pracy p. Janika. Moim zdaniem mogło tam być tak: - "miny niekontaktowe denne wz. CiD" - chodziło zapewne o miny... wz. C i D czyli np. RMC i RMD (albo jakieś inne, niekoniecznie RM, tak dla przykładu dałem) - "niekontaktowe denne wz. A-IV" - chodziło zapewne o np. RMA IV (znowuż tak tylko dla przykładu podałem, nie wiem czy RMA miała aż cztery wersje, ani czy w ogóle o RM chodziło) - "kotwiczne PŁ/T" - w języku niemieckim nie ma "Ł", więc musi to być oznaczenie polskie lub rosyjskie. I faktycznie istniała rodzina rosyjskich min PŁT (pisanych bez slasha, ПЛТ) - kotwicznych, stawianych z wyrzutni torpedowych okrętów podwodnych.
  1 point
 35. Ciekawe, ile części do tego Tygrysa zostało przemyconych z Polski? Bo z wykopków w Australii to elementy tego czołgu raczej nie są, chyba że coś umknęło badaczom historii II wojny światowej... ;-)
  1 point
 36. Prawdopodobnie coś z tej bajki https://www.google.com/search?q=stara+haczka+motyka&tbm=isch&ved=2ahUKEwj5jNqf0-rxAhVPtCoKHePVAHEQ2-cCegQIABAA&oq=stara+haczka&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgIIAFDhogFYkNwBYOb6AWgAcAB4AIAB1gGIAZkLkgEFNy4zLjKYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=GRbzYLmcHs_oqgHjq4OIBw&bih=750&biw=1536#imgrc=0HIDnMMmqVq4kM
  1 point
 37. Nowszy to i soft ma lepszy, z cewką może coś poprawili. Trzeba porobić testy i będzie wiadomo. Jakby dodali sztyce jak w Deusie była by malina.
  1 point
 38. Ja na miejscu pana kolekcjonera to bym się tym autkiem tak nie chwalił. Władza ma lepkie rączki.
  1 point
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information