Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 10/01/20 in all areas

 1. 2 points
  Takafura, bo to członek przesunięty z ramienia na czoło, mówiąc bez ogródek: polityk. I o ile badania na terenie Składnicy popieram bezwarunkowo, to wykorzystywanie ich do rozgrywek politycznych tak średnio mi się podoba.
 2. 1 point
  http://archiwumalle.pl/odznaka+szkoła+powszechna+ii+rp-8_4886216610.html
 3. 1 point
 4. 1 point
  wygląda na nebelwerfra faktycznie kawałek złomu pozd marek
 5. 1 point
  Masz do wyboru 3 opcje. Możesz zrobić elektrolizę-będzie sito, lecz nic się nie uszkodzi, wadą jest dużo roboty, żeby to dobrze odczyścić. Ryzyko nawrotu rdzy zerowe, jeśli zrobisz to poprawnie. Możesz też wypiaskować - mało roboty, rdza będzie usunięta, znaczy też sito, ale ryzykujesz że słaby metal zostanie uszkodzony. No i 3 opcja, czyli ręczną drobną szczotką stalową (nigdy miedzianą!) czyścisz największy syf, wygotowujesz 2 godziny lub moczysz 2 doby w zimnej wodzie destylowanej-to usunie chlorki i zmniejszy ryzyko korozji. Potem solidnie suszysz-najlepiej na 50 stopni z godzinę w piekarniku i nakładasz taninę, a na to bardzo grubo paraloidu b44. Po taninie też przesusz, nie musi być aż tak długo. Wszystko rób w rękawiczkach to korozja raczej nie wyjdzie zbyt szybko, a jak będziesz przechowywać w dobrych warunkach to być może wcale. Niemniej ryzyko nawrotu jest tu największe. Ja tak kiedyś zakonserwowałem głowicę granatu m43 i nic nie wylazło przez rok, potem ja w elektrolizie do gołego metalu wyczyściłem, więc nie wiem jak by teraz wyglądała. Mam też podobnie zakonserwowanego hałera m42 i już 2 rok nic nie wyłazi. Z tym że zamiast paraloidu dałem wosk cosmoloid h80, w razie jakby wylazło żeby litra acetonu nie zużyć. Nie widziałem tych łusek więc nie wiem, co będzie najlepsze. Ocenisz sam. Jeśli ma zostać sito to ja bym zrobił elektrolizę. Można się pouczyć tej metody na niewiele wartym złomie. Poza tym nawet jak zostanie siateczka to będzie spokój w przyszłości i nie zacznie znów rudy tego zjadać, a nabierzesz doświadczenia co robić z cenniejszymi przedmiotami tego typu. Jak się zdecydujesz na elektrolizę to tylko szczotki stalowe lub rzekomo stalowe (takie małe jak szczoteczka do zębów z allegro, niby stalowe, ale żelaza nie zawierają. Podejrzewam że są z chromu). Miedziane mogą wywołać korozję elektrochemiczną.
 6. 1 point
  To zależy czy jest tam zdrowy metal, czy nie ma na tyle żeby się nie rozpadło lub zrobiło totalne sito.
 7. 1 point
  To nie zdjęcie naszego samolotu. Cóż, jak w mówi KayFranz „Nie zawsze jest kawior...” Dn. 13 Styczeń 2019 popełniłem faux pas… to ten wpis… Jednak Kol. Wojtek_1, oświecił mnie, to Jugol. Przepraszam za błąd.
 8. 1 point
  Zdjęcie grupowe żołnierzy 2 pułku lotniczego, 121 eskadry, stacjonującego w w obrębie lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny.
 9. 1 point
  Z tego co obserwuję to balans chyba nigdy nie ma racji. To dziwne bo przecież nawet zepsuty zegar pokazuje dobrą godzinę dwa razy na dobę. Kwestia zakupu czołgów bądź likwidacji części batalionów prędzej czy później stania na porządku dziennym. Od naszych władz zależy jaki przyjmą model postępowania- czy będzie to polityka w stylu "mamy jeszcze trochę czasu, niech martwi się mój następca" czy też zwycięży model budowania kompetencji i myśl o perspektywach na przyszłość. Trzeba pamiętać, że zaangażowanie w jakiś model przyniesie efekty dopiero po latach. Jaki miałby to być model? To już kwestia techniczna ale również polityczna. Wbrew temu co wydaje się wielu trudno uznać leoparda za wyjście idealne. I jeszcze a propos spektrum wyboru- w grze są też Włosi.
 10. 1 point
  Popatrz na to z drugiej strony - Niemcy w pewnym stopniu uzależnią się też do Polski ;) To ogromna kasa - produkcja, serwis, dostawy amunicji...
 11. 1 point
  przed odlaniem zwróć uwagę czy nie ma w pobliżu budki lęgowej, szczególnie takiej która jest zawieszona wyjątkowo nisko
 12. 1 point
  Nawet komuchy więcej dla bohaterów Westerplatte zrobili niż IIIRP, pomijając okres stalinizmu rzecz jasna. Przez ostatnie 30 lat w Gdańsku rządzili ludzie pokroju Adamowicza dla których ważniejsze było budowanie pamięci o wolnym mieście i jego niemieckiej przeszłości no i przede wszystkim upychanie w skrytkach ciężko zarobionych milionów.
 13. 1 point
 14. 1 point
  Zamiast negocjować z gościem i kupić od niego za uczciwą cenę, to odstawiają szopkę bo chcą mieć za darmochę. Pewnie jeszcze przyznają sobie premię za pozyskanie cennych materiałów.
 15. 1 point
  Kafka, Proces, Jozef K. ... Takie luźne skojarzenia, jeśli chodzi o ten przepis prawa i sytuację głównego bohatera... Jesteś przestępcą i nawet o tym nie wiesz...
 16. 1 point
  Nie narzekaj, bo w odróżnieniu od tzw. komuny mamy obecnie wolność jak nie wiem co. Przecież możesz [jeszcze] legalnie wyjść z domu nie posiadając świadectwa moralności od proboszcza. A to, że Cię służby śledzą na każdym kroku, to olej...
 17. 1 point
 18. 1 point
  Skończę studia to spadam z tego nienormalnego kraju. Tu nic nie można mieć poza zarzutami.
 19. 1 point
 20. 0 points
  Nie wiem gdzie widzisz polityczne rozgrywki. Trzeba postawić pytanie- dlaczego nie przeprowadzono badań 10 czy 20 lat temu. Wiadomo było przecież że poległych było przynajmniej kilkunastu, tymczasem znane są miejsca pochówku zaledwie kilku.
 21. -1 points
 22. -1 points
  Trudno oprzeć się wrażeniu, że miłość władz Gdańska do Westerplatte wybuchła dopiero kiedy pojawiły się plany nacjonalizacji terenu dawnej składnicy.
 23. -1 points
  cześć wygląda na sierp z ułamanym chwytem i zalatuje archeo pozd marek
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+01:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information