Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 05/11/20 in all areas

 1. 1 point
  Może jakiś archeolog kupi ? https://allegro.pl/oferta/artefakt-9254092987
 2. 1 point
  jeśli brąz to artefakt archeologiczny , jak dla ciebie to tylko ciekawostka a dla archeologów może być przyczynkiem do poznania jakie ludy wędrowały lub zamieszkiwały w miejscu odnalezienia. Zalecam przekazać do muzeum o profilu archeologicznym , ale zrobisz jak zechcesz. pozdro.
 3. 1 point
  Witam, to mój pierwszy wpis na forum „Odkrywcy”. Od czasu do czasu udzielam się na innych, zbliżonych tematycznie forach, tu jakoś nie miałem okazji. Postanowiłem się jednak zarejestrować i napisać, ponieważ, jak sądzę, będę w stanie dodać nieco informacji na temat zdjęcia. Chociaż temat został rozpoczęty już ponad pół roku temu, mam nadzieję, że moje informacje się przydadzą. Zdjęcie jest moim zdaniem bardzo ciekawe. Da się je z dużym prawdopodobieństwem dość dokładnie datować, ale o tym za chwilę. Czcigodny Przodek nosi mundur podpułkownika armii austriackiej. Można też rozpoznać wszystkie odznaczenia: 1. Wspomniany wyżej Order Franciszka Józefa (w najniższej klasie - kawalera). 2. Medal pamiątkowy za wojnę z Danią w 1864 roku: https://de.wikipedia.org/wiki/Kriegsdenkmünze_für_1864 Medal został ustanowiony wspólnie przez króla Prus Wilhelma I oraz cesarza Austrii Franciszka Józefa I. Był nadawany żołnierzom armii pruskiej oraz kontyngentu austriackiego, który brali udział w działaniach wojennych. 3. Papieski medal pamiątkowy za przywrócenie władzy papieskiej w 1849 roku: https://it.wikipedia.org/wiki/Medaglia_commemorativa_della_restaurazione_dell'autorità_pontificia Medal, ustanowiony przez Piusa IX w 1850 roku, był nadawany żołnierzom wojsk austriackich, francuskich i neapolitańskich, którzy przywrócili władzę papieską w Rzymie, odebraną w wyniku rewolucji 1848-49. Teraz parę słów odnośnie możliwej datacji zdjęcia. Dzięki medalowi za wojnę z Danią, można to uczynić dość precyzyjnie. Medal został ustanowiony w listopadzie 1864 roku, czyli zdjęcie wykonano najwcześniej najprawdopodobniej dopiero w roku następnym. Natomiast niecałe dwa lata po konflikcie z Danią, wybuchła (w czerwcu 1866) wojna między Austrią a Prusami, w której Austria dostała od dotychczasowego sojusznika solidne bęcki, utraciła Holsztyn (zyskany po wojnie z Danią) oraz dominującą pozycję wśród państw niemieckich. Medal nie został nigdy oficjalnie zlikwidowany, ale po upokarzającej klęsce w wojnie z Prusami, raczej się nim nie afiszowano. Zaś w roku 1873, z okazji 25-lecia panowania, Franciszek Józef ustanowił „ogólny” Medal Wojenny (Kriegsmedaille), nadawany za udział we wszystkich konfliktach zbrojnych, które miały miejsce za jego panowania, w tym też za wojnę z Danią. Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się, że zdjęcie wykonano najprawdopodobniej miedzy rokiem 1865 a pierwszą połową 1866. Natomiast sądzę, że za górną datę graniczną można przyjąć rok 1874 – później Przodek nosiłby Medal Wojenny – zamiast medalu za wojnę z Danią, albo przynajmniej obok niego. Pozdrawiam – Łukasz Czy będzie dużym nietaktem, jeśli spytam, jak się Przodek nazywał? W końcu nie każdy miał tak ciekawą karierę.
 4. 0 points
  Witam wszystkich , proszę o opinie co to mogło być albo czym kiedyś było , znajomy twierdzi że jest wiekowe i że jest to kawałkiem starej bransolety
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information